پایگاه خبری تحلیلی دزمهراب

تداوم خصومت اروپا با شبکه‌های تلویزیونی ایران

تهران- شرکت ماهواره‌ای یوتلست قصد دارد پخش برنامه‌های تعدادی از شبکه‌های تلویزیونی ایران را که روی ماهواره هاتبرد قرار دارد، قطع کند.

به گزارش روز دوشنبه ایرنا از شبکه ˈپرس تی‌ویˈ، بر خلاف ادعای جریان آزاد اطلاعات، تامین کننده فضای ماهواره‌ای اروپا، یوتلست پخش برنامه‌های تعدادی از شبکه‌های تلویزیونی و رادیویی ایران را متوقف می‌کند.
یوتلست با هدف جلوگیری از پخش اخبار واقعی، به شرکت آرکیوا سرویس‌دهنده پخش ماهواره‌ای هاتبرد فشار آورده تا از روز دوشنبه 24 مهر (15 اکتبر) فرکانسی را که این شبکه‌ها بر روی آن پخش می‌شدند، قطع کند.
شبکه‌هایی پخش آن‌ها متوقف می‌شود، پس از ماه‌ها ایجاد اختلال و انداختن پارازیت روی امواج ماهواره‌ای شبکه‌های پرس تی‌وی، العالم، سحر 1 و 2، الکوثر، جام جم 1 و 2، شبکه خبر جمهوری اسلامی ایران و تلویزیون قرآن هستند؛ این توقف پخش برنامه همچنین شامل تعدادی از شبکه‌های رادیویی نیز می‌شود.
این اقدام که پس از ماه‌ها ایجاد اختلال در پخش برنامه‌های کانال‌های ایرانی در شرکت‌های ماهواره‌ای اروپا انجام شده است، نشان می‌دهد اتحادیه اروپا برای آزادی بیان هیچ احترامی قائل نیست و از هیچ تلاشی برای خاموش کردن صدای متفاوت و واقعی از رسانه‌های غربی است، فروگذار نمی‌کند.
هدف کانال‌های خبری ایران که پخش آن‌ها بر روی هاتبرد متوقف شده است، تنها شکستن انحصار غرب در اطلاع‌رسانی و رساندن صدای ستمدیدگان به جهانیان بوده و اقدام غیرقانونی یوتلست گامی در جهت خاموش کردن اخبار جایگزینی که منعکس کننده صدای بی‌صدایان است.
با این حال، کانال‌های خبری ایران حق پیگیری قانونی و احقاق حقوق و جبران خسارات مادی و معنوی حاصل از این تصمیم نسنجیده را برای خود محفوظ می‌دانند.
پیش از این نیز کشورهای اروپایی محدودیت‌هایی را برای پخش برنامه‌های شبکه‌های رادیویی و تلویزیونی لحاظ و گاهی نیز این شبکه‌ها را از روی ماهواره قطع کرده بودند.

اخبار مرتبط