تعیین اعضای ستاد بزرگداشت حضرت سبزقبا(ع) - پایگاه خبری تحلیلی دزمهراب شهرستان دزفول
8th، ژانویه 2015
پایگاه خبری تحلیلی دزمهراب
اخبار دزفول، خوزستان، جهان
Dezmehrab.ir
زمان انتشار: 8 th ژانویه 2015 ساعت 10:28 ق.ظ | کد خبر: 25141  

کمیسیون فرهنگی شورای شهر دزفول با حضور میهمانان ویژه ای در صحن شورای شهر دزفول پیرامون آینده توسعه شهر دزفول بر اساس ظرفیت های عظیم فرهنگی، اجتماعی، اقتصادی و مذهبی آستانه سبزقبا(ع) برگزار گردید.

به گزارش دزمهراب به نقل از دزفول امروز: کمیسیون فرهنگی شورای شهر دزفول با حضور میهمانان ویژه ای از جمله امام جمعه دزفول، معاون سیاسی اجتماعی فرمانداری ویژه دزفول، رئیس اداره تبلیغات ،جانشین فرمانده سپاه پاسداران دزفول، رئیس اداره ارشاد، رئیس اداره میراث فرهنگی و مسئولینی ار اداره اوقاف دزفول، صبح سه شنبه در صحن شورای شهر دزفول برگزار گردید.IMG_3018

ایجاد ارتباط با تولیت های امام رضا(ع) و حضرت معصومه(س)

حجت الاسلام “سید محمدعلی قاضی” امام جمعه دزفول، ایجاد ارتباط با تولیت امام رضا(ع) و تولیت حضرت معصومه(س) را ضروری عنوان و اذعان کرد: باید با ایجاد ارتباط با این تولیت ها، قراردادهای فرهنگی قوی بسته تا زمینه ارتباط حرم های مطهر فراهم شود.

وی با حمایت از تشکیل ستاد حضرت سبزقبا(ع) افزود: باید یک هدفگذاری بلند مدت صورت گرفته و بصورت زمان بندی و مرحله بندی به سمت آن هدف حرکت کنیم.

ایجاد مثلث زیارتی گردشگری بین دزفول، مشهد و شیراز/ احداث میدان روبروی آستان سبزقبا(ع)

“حسین گلستانباغ” رئیس کمیسیون فرهنگی شورای شهر دزفول، با اشاره به مصوبات جلسات گذشته کمیسیون فرهنگی پیرامون موضوع حضرت سبزقبا(ع)، تشکیل ستاد دائمی حضرت سبزقبا(ع) به دبیری اوقاف و برنامه ریزی برای برگزاری کنگره سراسری شعر سبزقبا(ع) به دبیری آقای “سعیدی راد” از شاعران شناخته شده دزفول در کشور را از جمله این مصوبات عنوان و گفت: برنامه ریزی برای ایجاد مثلث زیارتی – گردشگری بین شهرهای مشهد – دزفول – شیراز از طریق امامزاده های این شهرها با ایجاد ارتباط بین مسئولین این سه شهر در حال انجام است.

وی حل مشکل ترافیکی خیابان امام خمینی(ره) روبروی آستانه حضرت سبزقبا(ع) را از اولویت های شورای شهر عنوان و گفت: احداث میدان روبروی آستانه محمد بن موسی الکاظم(ع) در بودجه سال آینده در نظر گرفته می شود.

زمین های پشت آستان خریداری و به صحن افزوده خواهد شد

“صفرعلی خدادا” معاون فرهنگی اداره اوقاف شهرستان دزفول، میانگین درآمد ماهانه آستانه سبزقبا(ع) را ۵۰۰ میلیون ریال عنوان و افزود: این پول، مجموع نذورات مردمی و اجاره مغازه های وقفی آستان است که از این مجموع ۱۵ درصد صرف امور فرهنگی، ۲۵ درصد برای پرداخت حقوق خادمین، پرسنل و خرید ملزوات در نظر گرفته می شود.

وی، میزان سهم امور ساختمانی از درآمدهای آستان را ۴۰ درصد عنوان و گفت: تعدادی از زمین های پشت آستان سبزقبا(ع) در جهت اجرای طرح جامع خریداری که در آینده به صحن حرم افزوده خواهد شد.

طرح جدید اوقاف اهواز: تعریض صحن سبزقبا(ع) از سه طرف

“حسین حاجی طالب” مدیر حرم حضرت سبزقبا(ع)،همچنین گفت: طرح جامع سبزقبا(ع) از سال ۶۸ طراحی شده ولی بدلیل کمبود بودجه عملا مسکوت مانده است.

وی به اجرای نقشه برداری جدید توسط اداره اوقاف استان خوزستان در اطراف آستان سبزقبا(ع) افزود: این طرح شامل تعریض حرم از سه جهت سمت چپ، راست و عقب آستانه به متراژی بیش از ۳۰ متر است که جزئیات این طرح نیز به اوقاف دزفول ارائه نشده است.

دزفول سیاحتی ترین شهر زیارتی کشور است/ بسیج امکانات برای محوریت سبزقبا(ع) در دزفول

“علیرضا زمانی راد” دبیر ستاد بزرگداشت حضرت سبزقبا(ع)، غفلت عمیق و چندین ساله مسئولین نسبت به آستان سبزقبا(ع) بعنوان پتانسیل عظیم فرهنگی منطقه را مورد انتقاد قرارداد و گفت: هزینه پیش بینی شده برای کاشی کاری گنبد حرم، بیش از یک میلیارد تومان برآورد شده که اگر این مبلغ فقط از درآمدهای آستان مطهر تأمین شود، کاشی کاری گنبد بیش از ۲۰۰ سال به طول خواهد انجامید.

وی، ظرفیت های گسترده سیاحتی زیارتی شهرستان دزفول را برشمرد و با بیان اینکه دزفول سیاحتی ترین شهر زیارتی کشور است تصریح کرد: تهیه طرح جامع متناسب با چهارمین حرم اهل بیت(ع)، بسیج امکانات دولتی، غیردولتی و مردم برای اجرای هر چه سریعتر این طرح و تلاش برای اخذ تولیت باید توسط ستاد پیگیری شود.

تنوع کاری فراوان آستانه سبزقبا(ع) از عهده یک دستگاه بر نمی آید همه باید کمک کنند

حجت الاسلام “مرتضی بیگدلی” رئیس سازمان تبلیغات دزفول، آستانه سبزقبا(ع) را محور توسعه فرهنگی شهرستان دانست و خاطر نشان کرد: تنوع کاری فراوان آستانه سبزقبا(ع) از عهده یک دستگاه بر نمی آید و باید همه دستگاه ها با توجه به ظرفیت های خود قسمتی از کار را به عهده گیرند.

وی، تشکیل ستاد دائمی و طراحی سیاستهای راهبردی توسط این ستاد را خواستار شد و ابراز داشت: چاپ کتاب، نشریات و جزوات، دعوت از روحانیون و علما در قالب همایش های علمی در آستانه در جهت ارتقاء بخشی به فرهنگ متعالی دینی از جمله اقدامات گسترده ای است که باید برنامه ریزی کرد.

باید حرم مطهر سبزقبا(ع) محور تمام اقدامات فرهنگی شهرستان قرار گیرد

“احمد علیپور” معاون سیاسی اجتماعی فرماندار ویژه دزفول، هماهنگی و همدلی مسئولین شهرستان دزفول را بی نظیر دانست و گفت: باید از این فرصت برای به فعلیت درآوردن تمام ظرفیت ها و پتانسیل های فرهنگی و اقتصادی دزفول استفاده شود.

“کریم ناصری” که به نمایندگی از نماینده مردم دزفول در مجلس در این جلسه حضور داشت، ضرورت توجه به ایجاد بسترسازی مناسب برای توسعه فرهنگی شهر با محوریت سبزقبا(ع) را مورد تاکید قرار داد و خاطر نشان کرد: باید حرم مطهر سبزقبا(ع) محور تمام اقدامات فرهنگی شهرستان قرار گیرد.

انتخاب اعضای ستاد بزرگدشت حضرت سبزقبا(ع)

در ادامه جلسه پس از بحث و تبادل نظر، اعضای ستاد بزرگداشت حضرت سبزقبا(ع) به شرح ذیل انتخاب شد:

اعضای حقوقی ستاد بزرگداشت سبزقبا(ع):

۱-      امام جمعه دزفول (رئیس ستاد)

۲-      فرماندار ویژه دزفول (نائب رئیس ستاد )

۳-      رئیس اداره اوقاف دزفول (دبیر ستاد)

۴-      نماینده مردم دزفول در مجلس

۵-      رئیس اداره ارشاد دزفول

۶-      رئیس اداره تبلیغات اسلامی دزفول

۷-      فرمانده سپاه ناحیه دزفول

۸-      رئیس اداره آموزش و پرورش دزفول

۹-      شهردار دزفول

۱۰-  رئیس شورای شهر دزفول

۱۱-  مدیر حرم سبزقبا(ع)

۱۲-  رئیس هیئت امنای سبزقبا(ع)

۱۳-  رئیس رادیو دزفول

۱۴-  رئیس میراث فرهنگی و گردشگری دزفول

۱۵-  فرمانده نیروی انتظامی شهرستان دزفول

۱۶-  رئیس حوزه علمیه دزفول

سازمانهای مردم نهاد عضو ستاد بزرگداشت سبزقبا(ع):

۱-      هیئت رزمندگان و عاشقان ثارالله دزفول

۲-      رئیس کانون جلسات قرآن شهرستان دزفول

۳-      رئیس مرکز دزفول شناسی

۴-      رئیس شورای هیئات مذهبی دزفول

۵-      رئیس مرکز فرهنگی عاشورا

اشخاص حقیق

نام تعداد زیادی از اشخاص بانفوذ و برجسته اجتماعی و فرهنگی برای عضویت در این ستاد مطرح که انتخاب اشخاص حقیقی به جلسات آینده ستاد موکول شد.

ارسال نظر

     


-->