11th، ژوئن 2014
پایگاه خبری تحلیلی دزمهراب
اخبار دزفول، خوزستان، جهان
Dezmehrab.ir
زمان انتشار: 11 th ژوئن 2014 ساعت 12:50 ق.ظ | کد خبر: 16267  

122549

انتشار برخی اظهارات جنجالی و حاشیه‌ساز مسئولان در قبال علما، روحانیت، منبر و .. با واکنش جدی و گسترده علما و اندیشمندان دینی و انقلابی روبرو شده است و مراجع تقلید و علما از مسئولین ها خواستند تا از اظهاراتی که در راستای تخصص آنها نیست، به ویژه در حوزه مسائل دینی خودداری کنند؛ تذکری که د ماه های اخیر بارها و بارها تکرار شد.

اظهارات توهین آمیز درباره مردم، زیر سوال بردن احکام مسلم شرع مقدس اسلام، حمایت از ماهواره و شبکه‌های اجتماعی مخرب فضای فرهنگی، همراهی با افرادی که با نام هنر اقدام به انتشار مطالب مسموم در جامعه می‌کردند و مسائلی از این دست، بخش عمده نگرانی علما و مراجع را تشکیل می‌داد.

با این حال و از همان ابتدا، دولتی‌ها و رسانه‌های نزدیک به آنان ترجیح دادند تا به جای استفاده از تذکرات و تلاش برای رفع دغدغه‌های دینی و مقدس علما و مراجع، به تقابل با آنان به پردازند و حتی برخی رسانه‌ها در این زمینه پا را از حد خود نیز فراتر گذاشته اند و در روزهای اخیر پروژه هتک حرمت علمای برجسته حوزه علمیه را در دستور کار قرار داده اند.

علامه مصباح یزدی یکی از چهره‌های شاخص علمی حوزه و از چهره‌های سرشناس انقلابی است که در ماه‌های گذشته به طور جدی مورد حمله رسانه‌ای حامیان دولت یازدهم قرار گرفته و حتی از سوی مقامات ارشد دولت هم با عتاب مواجه شده است. علت این امر هم تذکرات صریح و بدون تعارف ایشان به دولت و رئیس‌جمهور در زمینه اظهارنظرهای عجیب و حاشیه‌برانگیز آنها درباره مسائل دینی و انقلابی است.

آیت‌الله مصباح چندی پیش در اظهاراتی، به انتقاد از سخنان مقامات دولتی در توهین به دغدغه و نگرانی فرهنگی علما و مراجع پرداخت و گفت: «برخي از افراد عمامه به سر که داراي مسئوليت هستند، در واکنش به اجتماع مردم در خصوص بدحجابي و نگراني علما از وضع دين و فرهنگ و تجمع روحانيت در فيضيه، آن‌ها را کساني معرفي مي‌کنند که اسلام را نشناخته‌اند و آن‌ها را متهم به توهم مي‌کنند. بايد از وي پرسيد مگر خود تو دينت را از کجا ياد گرفته‌اي؛ از فيضيه يا از انگلستان؟»

ایشان با اشاره به هشدار امام(ره) در خصوص نفوذ نامحرمان، اظهار داشت: «برخی مسئولین به گونه‌ای رفتار می‌کنند که زمینه عملی شدن این هشدار امام(ره) را فراهم کنند. جدایی دین از سیاست و بیان این مطلب که دین وظیفه روحانیت است، نه دولت، همان شعار جبهه ملی است که متأسفانه امروز از سوی برخی مسئولین عمامه به سر مطرح می‌شود.»

عضو خبرگان رهبری افزود: «این‌که عده‌ای بگویند دولت وظیفه‌ای برای دین مردم ندارد، بلکه وظیفه دولت فقط برداشتن تحریم‌ها و آن هم نه با مقاومت، بلکه از راه دیپلماسی است، بر خلاف خط امام(ره) است. مگر امام(ره) برای تحریم و اقتصاد قیام کرد؟ مگر این همه شهید برای شکم و تحریم جان خود را فدا کردند؟ مگر نه این است که همه شهدا در وصیت نامه هایشان، اسلام و پیروی از امام(ره) را گوشزد کرده‌اند؟»

اما این سخنان، بهانه ای شد تا چهره‌ها و رسانه‌های نزدیک به دولت پروژه هتک حرمت این عالم برجسته انقلابی را در دستور کار خود قرار دهند. ریشه اینگونه حملات هتاکانه به علامه مصباح را باید در سلسله توهین‌های جریان اصلاحات به ایشان در دوره ریاست جمهوری سیدمحمد خاتمی دانست؛ دورانی که این عالم بزرگ یک تنه در برابر انحرافات فکری و اعتقادی جریان حاکم بر دولت ایستاده بودند و شدیدترین حملات و توهین‌ها را متحمل شدند.

اکنون نیز به نظر می‌رسد با توجه به سخنان انقلابی و صریح علامه مصباح از رویکردهای فرهنگی و اعتقادی دولت که با اشاره به سخنان مقامات ارشد دولت صورت گرفته، رسانه‌های نزدیک به این طیف مجددا توپخانه حمله به آیت‌الله مصباح را فعال کرده‌اند و در این زمینه هماهنگی کامل میان آنان وجود دارد. این مساله را با نگاهی به روند یکپارچه این رسانه‌ها در حمله به شخصیت علمی و ارزشی علامه مصباح در روزهای اخیر به بهانه سخنان انتقادی ایشان از دولت، به خوبی می‌توان اثبات کرد. 

روند توهین به نهاد روحانیت و حوزه‎های علمیه که بصورت همزمان از سوی مسئولین و رسانه های حامی دولت در دستور کار قرار گرفته است، روندی نیست که زیاد دوام بیاورد و بهتر است پیش از آنکه واکنش ها متناسب با این گونه رفتارها شکل گرفته به ظهور برسد، استراتژی برخی جریانات در تقابل جویی با نهاد مقدس روحانیت تغییر کند، چرا که این تجربه شکست خورده پیش از این برای طراحانشان هزینه های زیاد در حد حذف از چارچوب سیاسی کشور را به دنبال داشته است.

رجانیوز

ارسال نظر

     


-->