پایگاه خبری تحلیلی دزمهراب

جاسوسی آمریکا از فرانسه

به گزارش سرویس بین‌ الملل باشگاه خبرنگاران  به نقل از روزنامه لوموند ؛‌ این روزنامه فرانسوی در تحلیلی به قلم ژاک فلورو و گلن گرین‌والد نوشت، شاید در آینده روزی مشخص شود که چرا پس از 1653518_990افشاگری ها در مورد برنامه های جاسوسی الکترونیکی آمریکا در سراسر جهان، فرانسه تا این حد در مقایسه با آلمان و برزیل آرام بوده است.
بر اساس اسناد آژانس امنیت ملی آمریکا که به دست روزنامه لوموند رسیده است، تماس های تلفنی شهروندان فرانسوی در حجم عظیمی مورد نظارت قرار داشته است. این اسناد که در ماه ژوئن توسط ادوارد اسنودن، مشاور سابق آژانس امنیت ملی آمریکا افشا شد، تکنیک‌ها و روش های به کارگرفته شده برای ثبت و ضبط غیرقانونی موارد محرمانه و نیز زندگی خصوصی فرانسویان را شرح می دهد. برخی از آیتم های این اسناد در هفته نامه آلمانی اشپیگل و روزنامه انگلیسی گاردین مطرح شد و مورد بحث قرار گرفت و مدارک دیگری هم وجود دارد که جدید هستند.
در میان هزاران سند افشا شده آژانس امنیت ملی آمریکا، نموداری هست که گستردگی نظارت‌های تلفنی انجام شده در فرانسه را شرح می دهد. در این نمودار نشان داده شده است که در دوره ای سی روزه از دهم دسامبر سال 2012، تا هشتم ژانویه 2013، هفتاد میلیون و سیصد هزار مورد ثبت اطلاعات تلفنی فرانسویان توسط این آژانس صورت گرفته است.
این آژانس چندین روش برای جمع آوری این اطلاعات در اختیار دارد. هنگامی که برخی شماره تلفن‌ها در فرانسه مورد استفاده واقع می شوند،  سیگنالی را فعال می کنند که به صورت خودکار شروع به ضبط برخی مکالمات می کند. این نظارت همچنین بر پیامک ها (اس ام اس) و محتویات آن ها بر اساس کلمات کلیدی تعیین شده اعمال می شود. در نهایت، آژانس امنیت ملی آمریکا با روشی سیستماتیک، سابقه تماس های هر یک از اهداف را ذخیره می کند.
این جاسوسی تحت برنامه موسوم به «US-985D» انجام می شود. تشریح دقیق این نماد اختصاری تا به امروز نه در مدارک افشا شده توسط اسنودن و نه از سوی اعضای سابق آژانس امنیت ملی آمریکا، ارائه نشده است.
تکنیک های مورد استفاده برای این رهگیری ها در قالب کدهای «DRTBOX» و «WHITEBOX» قرار می گیرند. ویژگی های آنها هنوز شناسایی نشده است. اما ما می دانیم که با کد اول، از دهم دسامبر 2012 تا هشتم ژانویه 2013، شصت و دو میلیون و پانصد هزار داده اطلاعات تلفنی در فرانسه جمع آوری شده اند و در قالب کد دوم هم طی مدت مشابه هفت میلیون و هشتصد هزار مورد از این نوع اطلاعات ثبت و ضبط شده است. این اسناد به اندازه کافی توضیحات برای این تصور ارائه می کنند که اهداف آژانس امنیت ملی آمریکا هم اشخاص مضنون به فعالیت های تروریستی بوده اند و هم اشخاصی که صرفاً در کارهای خود به فعالیت های سیاسی یا دولتی مشغول بوده اند.
یکی از این اسناد که روزنامه لوموند مشاهده کرده است، نشان می دهد که بین هشتم فوریه و هشتم مارس، آژانس امنیت ملی آمریکا 124 میلیارد و 800 میلیون اطلاعات تلفنی و 97 میلیارد و صد میلیون اطلاعات مربوط به ارتباطات دیجیتالی را در سراسر جهان از جمله مناطق جنگی افغانستان و نیز روسیه و چین جمع آوری کرده است. در اروپا ، فقط آلمان و انگلیس از نظر تعداد موارد رهگیری فراتر از فرانسه هستند. اما در انگلیس ، این کار با رضایت دولت آن انجام شده است .

اخبار مرتبط