24th، فوریه 2014
پایگاه خبری تحلیلی دزمهراب
اخبار دزفول، خوزستان، جهان
Dezmehrab.ir
زمان انتشار: 24 th فوریه 2014 ساعت 11:46 ق.ظ | کد خبر: 12044  
گاهي بر كميت و كيفيت پرداختن به مقوله دفاع مقدس از سوي رسانه‌هاي مختلف ديداري و نوشتاري، موضوع گفت‌وگوي ما با ميثم رشيدي‌مهرآبادي از خبرنگاران پرسابقه حوزه پايداري است.
8214_237

به گزارش فرهنگ نیوز ، او كه در حال حاضر در حوزه كتاب‌هاي دفاع مقدس فعاليت مي‌كند، پيش از اين در صفحه «عشقستان» روزنامه قدس، صفحه «شهيد» و «ياد ياران» هفته‌نامه يالثارات، صفحه «فرهنگ مقاومت» روزنامه كيهان، صفحه پايداري روزنامه ايران و سرويس پايداري روزنامه جوان فعاليت رسانه‌اي داشته است و در اين شماره از ستون «خبرنگار پايداري» با او همراه خواهيم بود.

دفاع مقدس عمل مي‌خواهد نه كلام

بسياري از مديران مسئول و سردبيران رسانه‌هاي كشور، يا تجربه حضور در جنگ تحميلي را دارند يا در كلام، نسبت به آن دوران اداي احترام مي‌كنند؛ اما متأسفانه در عمل، حاضر به هزينه براي اين مقطع تاريخي نيستند. نمونه بارزش رسانه ملي است كه جز در هفته دفاع مقدس كه به نحو تهوع‌آوري به نمايش بيش از انداره و فكر نشده تصاوير و برنامه‌هاي مرتبط با دفاع مقدس مي‌كند، در ساير زمان‌ها توجه ويژه‌اي به اين موضوع ندارد و برنامه‌هاي روتين و البته دست چندم خود را در بدترين زمان ممكن به نمايش مي‌گذارد. صدا و سيما ناخواسته نقش پدري براي ساير رسانه‌ها دارد و به خاطر مخاطبان گسترده در كشور و حتي دنيا، اصحاب رسانه، بسياري از خط مشي‌هاي خود را ناخودآگاه از برنامه‌هاي اين رسانه مي‌گيرند؛ لذا عملكرد غيرقابل دفاع صدا و سيما در اين زمينه بيشتر از هر رسانه ديگري قابل ذكر است. اما در اين ميان، اشاره به رسانه‌هاي به‌اصطلاح اصولگرا هم لازم است. اين رسانه‌ها يا فاقد جايگاه‌هاي ثابت براي موضوعات دفاع مقدس هستند يا اينكه اين مباحث را چرخ پنجمي مي‌دانند كه فقط در مواقع نياز بايد از آنها استفاده كرد. البته در اين ميان، حساب روزنامه جوان كاملاً جداست. اختصاص روزانه يك صفحه و استقرار تعدادي خبرنگار براي تهيه مطالب به روز و خواندني، اقدام شايسته روزنامه جوان است كه قطعاً در تاريخ ماندگار مي‌شود‌!

مطبوعات و پايداري

در ميان مطبوعات، روزنامه‌هاي هم‌ عصر با سال‌هاي دفاع مقدس، صفحات ويژه‌اي داشتند و تيترهاي مربوط به جنگ، جاي ثابتي در صفحات اول آنها داشتند اما بعد از پايان جنگ، اين مطالب، رونق قبلي را از دست داد و به حاشيه رفت. مثلاً روزنامه اطلاعات كه ضميمه «اطلاعات جبهه» را منتشر مي‌كرد، كلاً با اين موضوع خداحافظي كرد و حتي به مانند روزنامه كيهان، يك صفحه در هفته را هم ادامه نداد. روزنامه جمهوري اسلامي هم تا همين چند سال پيش، صفحه جبهه و جنگ داشت كه البته از ادامه آن بي‌اطلاعم اما خبر دارم كه مسئول آن به روزنامه ايران كوچ كرد و جالب اينكه صفحه پايداري در روزنامه ايران، در زمان دولت نهم و دهم به حاشيه رفت و حالا با آمدن دولت يازدهم، دوباره جان گرفته است. روزنامه رسالت هم از جمله روزنامه‌هايي بود كه از همان ابتدا به موضوع دفاع مقدس مي‌پرداخت اما هميشه با مشكلات مالي دست و پنجه نرم مي‌كرد و همين مشكل باعث شده بود كه مطالب اين روزنامه، بيشتر از آرشيو مراكز فرهنگي ارتش و سپاه تأمين شود. با اين حال روزنامه‌هايي مثل سياست‌روز و قدس هم صفحاتي ويژه دفاع مقدس داشته‌اند كه گمان مي‌كنم روزنامه سياست‌روز به خاطر مسائل مالي، آنقدر كم صفحه شده كه از خير اين موضوعات و صفحه خود با نام «فانوس» گذشته است؛ اما روزنامه قدس، هنوز صفحه عشقستان خود را زنده نگه داشته. روزنامه كيهان هم مدتي است نيروهاي تازه نفسي را براي صفحه «فرهنگ مقاومت» به كار گرفته اما با وجود گفتني‌هاي زياد در مورد دفاع مقدس، گاهي همه حجم صفحه را به موضوعات مقاومت در جهان و دنياي اسلام اختصاص مي‌دهند.

كليك پرشمار مطالب دفاع مقدسي در خبرگزاري‌ها

با فراگيري اينترنت در كشور و تاسيس رسانه‌هاي متعدد مجازي، انتشار اخبار و مطالب مرتبط با دفاع مقدس در بين مخاطبان، روند ساده‌تري به خود گرفت. مخاطبان جوان هم كه تشنه دريافت فرهنگ حماسه و ايثار آن سال‌ها هستند، اين روزها ارتباط قوي‌تري با خبرگزاري‌ها و سايت‌هاي خبري دارندكليك مطالب دفاع مقدس در سايت‌هاي خبري هم تعداد قابل توجهي دارد و گاهي از اخبار سياسي و اجتماعي هم بازديدهاي بيشتري دارد. در اين زمينه گوي سبقت در دستان گروه جهاد و مقاومت سايت خبري مشرق است. اگر چه خبرگزاري فارس هم سرويس جداگانه‌اي با نام «حماسه و مقاومت» دارد و خبرنگاران اين رسانه هم زحمات زيادي مي‌كشند. خبرگزاري ايسنا هم سال‌هاي زيادي است لينك «فرهنگ حماسه» را روي خروجي خود قرار داده و خبرهايي را از رخدادهاي مرتبط با دفاع مقدس منتشر مي‌كند. اما در اين ميان، تعجب‌آور است كه خبرگزاري منتسب به سازمان تبليغات اسلامي و همچنين خبرگزاري جمهموري اسلامي هيچ فضاي مستقلي براي پرداختن به دفاع مقدس ندارند. با اين همه گمان مي‌رود پرداختن به موضوعات دفاع مقدس، آنقدر خواندني و پرمخاطب است كه بسياري از سايت‌هاي خبري سياسي هم به انتشار اين مطالب و عكس‌ها اقدام كرده و كمبود رسانه‌هايي كه از بيت‌المال ارتزاق مي‌كنند را جبران مي‌نمايند.

منبع: جوان آنلاین
ارسال نظر

     


-->