پایگاه خبری تحلیلی دزمهراب

جندی شاپور دزفول برای انجام نخستین کاوش های باستان شناسی آماده است

سرپرست اداره میراث فرهنگی،صنایع دستی و گردشگری دزفول از آمادگی محوطه باستانی جندی شاپور برای انجام کاوش های باستان شناسی خبر داد و گفت:نخستین کاوش های باستان شناسی در جندی شاپور با حضور باستان شناسان ایرانی و خارجی انجام می شود.

به گزارش دزمهراب یعقوب زلقی با بیان اینکه کاوش های باستان شناسی در مهرماه امسال و پیش از برگزاری کنگره بین المللی جندی شاپور انجام می شود افزود:در نشستی که شامگاه سه شنبه با حضور معاون میراث فرهنگی ، رییس موزه ملی ایران و رییس پژوهشکده باستان شناسی با موضوع کنگره جندی شاپور در محل موزه ملی ایران برگزار شد بررسی و کاوش از محوطه جندی شاپور در دستور کار قرار گرفت.
وی با اشاره به اینکه تاکنون کاوش های باستان شناسی در این محوطه باستانی صورت نگرفته است و تنها در سال 1962 میلادی دو باستان شناس آمریکایی گمانه زنی هایی در این منطقه داشته و اهمیت این محوطه باستانی را بیان کرده اند افزود:مقرر شد تیمی متشکل از کارشناسان داخلی و خارجی به کاوش در محوطه باستانی جندی شاپور بپردازند.
زلقی افزود:در بازدید مسوولان بلندپایه سازمان میراث فرهنگی کشور از محوطه باستانی جندی شاپور دزفول که بزودی انجام می شود راهکار لازم برای انجام کاوش های باستان شناسی و رفع مشکلات سایت باستانی ارایه می شود.
سرپرست اداره میراث فرهنگی،صنایع دستی و گردشگری دزفول اظهار کرد:بازنگری در تعیین اصل حریم جندی شاپور دزفول نیز در برنامه های بعدی می باشد تا با تعیین حریم محوطه مشکلی در این خصوص با کشاورزان پیش نیاید.
وی نخستین اصل ایجاد پایگاه جندی شاپور را مدیریت آن دانست و گفت:با مشخص شدن مدیریت پایگاه توسط میراث فرهنگی وظایف کلی مطرح و عملیاتی خواهند شد.
زلقی افزود:در این نشست همچنین بر لزوم راه اندازی موزه در شهرستان دزفول تاکید شده ضمن اینکه چندین صاحب نظر خارجی آگاه از میراث فرهنگی ایران در همایش جندی شاپور حضور و سخنرانی خواهند کرد.
دانشگاه جندی شاپور واقع در محوطه باستانی شهر جندی شاپور دزفول که اکنون تنها بقایایی از آن برجا مانده در عصر ساسانیان، نخستین مرکز علمی جهان بود که رشته های پزشکی، فلسفه و نجوم در آن تدریس می شد.
شهر باستانی جندی شاپور با 800 هکتار وسعت در 12 کیلومتری شهر دزفول در مجاورت روستای اسلام آباد واقع است.
نخستین دانشگاه جهان به دستور شاپور اول ساسانی حدود 1800 سال پیش در این شهر تاسیس شد.
دانشگاه جندی شاپور (گندی شاپور) در عصر خود معتبرترین مرکز علمی جهان بود که رشته هایی چون پزشکی و نجوم در آن تدریس می شد.
آثار برجای مانده این شهر در 24 شهریور سال 1310 به شماره 46 در ردیف آثار ملی به ثبت رسید.

اخبار مرتبط