پایگاه خبری تحلیلی دزمهراب

جوابیه مرکز دفاع مقدس دزفول در مورد شهدای گمنام

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی دزمهراب مرکز فرهنگی دفاع مقدس دزفول جوابیه خود را در خصوص مسائل مطرح شده در مورد شهدای گمنام مدفون شده در محوطه یادمان این مرکز ارائه داد:

بسم الله الرحمن الرحیم

توضیحاتی در خصوص مسائل بارگاه شهدای گمنام دزفول

ضمن تشکر از پیگیری های مجدانه برادر عزیز آقای علی موجودی که جوانی انقلابی، متدین، دلسوز و حافظ ارزشهای دفاع مقدس بوده و اخیراً نیز دغدغه های مقدسشان، ایشان را به همکاری با مجموعه روایتگران شهدای دزفول کشانده است و به نوعی همکار نیز هستیم اما با توجه به اینکه نوع بیان مطالبشان در خصوص بارگاه شهدای گمنام و در نظر نگرفتن یا اطلاع نداشتن ایشان از بعضی مسائل، ممکن است باعث سوء برداشت مخاطبین محترم گردد لذا برخی توضیحات و نهایتأ پیشنهادی اجرایی جهت حل مشکل فوق به شرح زیر ارائه می گردد.

1- اگر 14 سال است که محوطه شهدای گمنام بسته است و ورود اکیدأ ممنوع است! پس چگونه محل چرای دام است و معتادین و مزاحمین نوامیس چگونه حضور دارند و مزاحم چه کسی می شوند؟ در محوطه ای که کسی حق ورود ندارد!! بنا بر این بارگاه شهدای گمنام 14سال بسته نبوده و اکنون نیز محل چرای دام و حضور مزاحمین نوامیس و غیره نیست.

2- شاید به دور از انصاف باشد که مسئولین سابق را مقصر و بی فکر و تدبیر دانست، در حالی که با انگیز­ه­های فرهنگی و برای ترویج فرهنگ شهدا اقدام به ایجاد بارگاهی برای شهدای گمنام کرده اند، در فضایی که علی الظاهر و طبق وعده وعیدهای مسئولین ذیربط به زودی موزه ای دیدنی و پر رونق قرار بود راه بیافتد و قطعأ پیش بینی نمی شد که موزه و بارگاه شهدا چنین سر انجامی داشته باشد.

3- وجود بودجه قطره چکانی یا بیشتر و کمتر در مرکز دزفول برای ساخت و ساز پارک موزه یا بارگاه شهدا صحیح نیست زیرا مدیریت این مرکز هیچ نقشی در طراحی و ساخت و ساز ندارد و تامین اعتبار، طراحی، انتخاب پیمانکار و هر گونه تصمیم گیری و حتی نظارت بر عهده اداره کل خوزستان و بنیاد تهران می باشد.

4- علیرغم اینکه مرکز دزفول هیچ نقشی در ساخت و ساز و نظارت ندارد حدود یک سال و نیم پیش که کودکی در گودال باغچه موزه ( کنار بارگاه شهدای گمنام ) سقوط کرد، پس از شکایت خانواده اش، دادگاه، مدیر مرکز دزفول را محکوم کرد در حالی که مدیر مرکز نه پیمانکار بود نه کارفرما و نه ناظر و حتی هنوز پارک موزه تحویل این مرکز نشده بود.

لذا طبیعی و منطقی است که این مرکز حداقل یک تابلوی «ورود ممنوع» را نصب نماید و اطلاع رسانی لازم را برای مردم انجام دهد و طبق حکم دادگاه این کار وظیفه مرکز است و در غیر این صورت باز هم محکوم خواهد بود.

5- اما اینکه هیئت امنایی جمع شوند و اقدام به تکمیل طرح نمایند نیز شدنی نیست چرا که حتی اگر تمام هزینه هنگفت پارک موزه و بارگاه شهدا را نیز بتوانند تأمین نمایند باز هم هیئت امنا و مدیر مرکز دزفول اختیار طراحی و اجرا و اتمام کار را ندارند، پس به این صورت نیز کار چندانی از مسئولین فعلی نیز بر نمی آید.

6- اما یک راهکار اجرایی که تا زمان اتمام طرح بتواند مشکل را حل نماید و از نظر بودجه و دیگر محدودیت های موجود نیز قابل اجرا باشد این است که شهرداری دزفول با کمک هیئت امنا یا مستقلأ:

اولأ بوسیله داربست یا هر وسیله دیگراقدام به محصور کردن گودال باغچه نماید تا امنیت جانی زائرین عزیز تامین گردد، همانگونه که در فروردین 94 شهردار محترم منطقه 2 جناب مهندس هدایتی این طرح را اجرا نمودند و در این یک ماه مسیر زیارت شهدای گمنام باز شد.

دوم اینکه درب یکی از مسیرهای ورودی را به گونه ای طراحی نمایند که فقط افراد پیاده وارد شوند و از ورود موتورسواران جلوگیری به عمل آید و چنانچه این مسیر از نظر کف سازی و روشنایی نیز بهینه گردد که بسیار بهتر خواهد بود.

سوم اینکه توسط گروه های مردمی و هیئت ها و البته با حمایت هیئت امناء محترم و این مرکز، تزئین بارگاه و برنامه های ادعیه خوانی و زیارت اجرا گردد.

سرپرست مرکز فرهنگی دفاع مقدس دزفول

سرهنگ پاسدار عبدالرحیم حسینی فر

اخبار مرتبط