پایگاه خبری تحلیلی دزمهراب

حذف ممیزی در دفتر موسیقی ایران

مدیرکل دفتر موسیقی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی از ثبت رسمی سازمان موسیقی در کشور خبر داد و افزود: در این راستا رایزنی‌های مختلفی انجام گرفته و امیدواریم بتوانیم هرچه زودتر این مهم را عملیاتی و امنیت شغلی هنرمندان را ارتقا بخشیم.

به گزارش فارس، پرویز ارجمند ظهر امروز در دیدار با هنرمندان و فعالان عرصه موسیقی کردستان در سنندج اظهار کرد: مهم‌ترین دغدغه‌ام موسیقی نواحی و کلاسیک با توجه به ظرفیت‌های خوبی که در این حوزه در سراسر کشور وجود دارد است و برای تقویت و توسعه آن با جدیت تلاش می‌کنم.
مدیرکل دفتر موسیقی فرهنگ و ارشاد اسلامی بیان داشت: جز معدود مدیرانی بودم که به محض ورود به بدنه برنامه داشتم و برنامه‌هایم را در 37 فصل ارائه دادم.
وی با بیان اینکه تا کنون چهار فاز از این برنامه‌ها را در دفتر موسیقی اجرایی کرده‌ام، خاطرنشان کرد: معتقدم روزگار سختی را در حوزه موسیقی در کشور در گذشته داشتیم و با وجود خدمات ارزشمندی که موسیقی قبل و بعد از انقلاب انجام داده این بخش مورد بی‌مهری‌های زیادی قرار گرفته است.
وی تصریح کرد: فعالان موسیقی در کشور با وجود بی‌لطفی و کم‌لطفی‌هایی که دیده‌اند همچنان پای کار بوده و در خلق آثار فاخر و ارزشی و معرفی موسیقی ایران به جهان نقش‌آفرینی کرده‌اند.
ارجمند اخلاق‌مداری را مهم‌ترین اصل در این حرفه دانست و گفت: اخلاق‌مداری از تاکیدات و مسائل مورد توجه دولت تدبیر و امید است و من نیز این اصل را به عنوان یک شاخصه مهم همواره مورد توجه قرار داده‌ام.
مدیرکل دفتر موسیقی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی خاطرنشان کرد: بر این اساس هر هنرمندی که به اصل مهم اخلاق‌‌مداری پایبند باشد از حمایت‌های دفتر موسیقی بهره‌مند خواهد شد.
وی افزود: دفتر موسیقی ایران از زمان مدیریت بنده به محل ناامنی برای دلالان موسیقی و محلی امن برای افراد متعهد و موسیقیدان تبدیل شده است.
مدیرکل دفتر موسیقی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامیاصلاح ساختار اداری را از مهم‌ترین اولویت‌های کاری خود عنوان کرد و بیان داشت: متاسفانه در گذشته بحث مافیای بخش تولید به عنوان مسئله بسیار بدی وجود داشت و الان نیز تا حدودی وجود دارد.
وی تصریح کرد: کوتاه‌کردن دست مافیا و دلالان موسیقی در کشور با توجه به اینکه حتی احساس می‌شود این افراد در بدنه اداری نیز وجود دارند کار ساده‌ای نبود.
به گفته مدیرکل دفتر موسیقی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، در گذشته متاسفانه کار به جایی رسیده بود که سیاست‌گذاری‌های موسیقی را دلالان اتخاذ می‌کردند و دولت کمترین نقشی در سیاست‌گذاری موسیقی نداشت و حتی در برخی موارد اقدام به قطع بخشی از این سرمایه‌های ارزشی کرد.
ارجمند افزود: دفتر موسیقی ایران به دلیل بی‌تدبیری‌های دولت قبلی در حقیقت مخروبه‌ای بود که تحویل گرفتم و جمع‌ کردن آن کار بسیار دشواری بود ولی خوشبختانه اقدامات خوبی انجام شده است.
تمام فعالیت‌های دفتر موسیقی ایران الکترونیکی می‌شود
وی از الکترونیکی شدن تمام فعالیت‌های دفتر موسیقی ایران تا پایان مهرماه امسال خبر داد و بیان داشت: با تحقق این مهم دیگر نیاز به حضور فیزیکی هنرمندان برای رسیدگی به ثبت و یا مجوز برای کار نیست بلکه می‌توانند از طریق سامانه‌ای که با همین هدف طراحی شده است نسبت به بررسی پرونده خود اقدام کنند.
مدیرکل دفتر موسیقی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامیتصریح کرد: پروسه طولانی که در بررسی پرونده‌ها در شورا باید طی می‌شد امروز به کمتر از یک هفته رسیده است به گونه‌ای که پرونده‌های شورای شعر به صفر رسیده است.
وی نبود آئین‌نامه در این حوزه را از دیگر مشکلات عنوان کرد و افزود: نبود آئین‌نامه خاص مانع از حرکت به سمت جلو می‌شود که این مهم نیز مورد توجه قرار گرفته و اقدامات لازم در این راستا انجام شده است.
صنعت تولید موسیقی در ایران ورشکسته است
وی با بیان اینکه با شرایط کنونی معتقدیم صنعت تولید موسیقی در ایران ورشکسته است، گفت: برگزاری کنسرت‌های موسیقی اقتصادی‌تر از تولید است و باید به این سمت حرکت کرد.
به گفته وی، معتقدم برگزاری کنسرت‌ها و محصولات موسیقی 7 برابر صنعت سینما، تئاتر و غیره درآمدزا بوده و این به دلیل استقبال و اعتماد مردم از این بخش است.
مدیرکل دفتر موسیقی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی افزود: بودجه خاصی برای صنعت موسیقی دیده نشده است و کمبود اعتبارات در دولت نیز مانع حمایت جدی از این بخش می‌شود.
ممیزی در دفتر موسیقی ایران حذف شد
ارجمند از حذف ممیزی در دفتر موسیقی ایران خبر داد و اظهار کرد: ممیزی را از دفتر موسیقی حذف کردیم چراکه بر این باور هستم که خود هنرمندان می‌دانند که اگر تمام موازین را رعایت کنند محصولی سالم‌تر و عامه‌پسندتر را ارائه خواهند داد.
وی ارتقا و کیفت‌بخشی به تولیدات را از مهم‌ترین اولویت‌های دفتر موسیقی عنوان کرد و بیان داشت: به همین منظور باید در زمان تولید آثار با حساسیت و سخت‌گیری بیشتر اعمال نظر کرد تا شاهد تولید آثار فاخر و با کیفیت بیشتری باشیم.
مدیرکل دفتر موسیقی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی تفویض اختیار به استان‌های را از دیگر برنامه‌ها و اقدامات دفتر موسیقی ایران دانست و گفت: این مهم موجب می‌شود با سرعت بیشتری کارهای انجام و هنرمندان سریع‌تر به اهداف و خواسته‌های خود برسند.
وی افزود: ارتقا سطح امنیت شغلی هنرمندان فعال در این حوزه از دیگر مباحث مورد توجه این دفتر است چرا که معتقدیم احساس امنیت از خود امنیت اهمیت بالاتری دارد و موجب می‌شود هنرمند با فراغت خاطر بیشتر به امر تولید و فعالیت بپردازد.
ارجمند ایجاد تشکلات صنفی به منظور حمایت بیش از پیش از هنرمندان خبر داد و بیان داشت: توجه به بیمه هنرمندان از دیگر مواردی است که با جدیت دنبال خواهیم کرد.
مدیرکل دفتر موسیقی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی از ثبت رسمی سازمان موسیقی در کشور خبر داد و افزود: در این راستا رایزنی‌های مختلفی انجام گرفته و امیدواریم بتوانیم هرچه زودتر این مهم را عملیاتی و امنیت شغلی هنرمندان را ارتقا بخشیم.
وی از راه‌اندازی کارخانه آلات موسیقی برای نخستین بار در کشور خبر داد و گفت: سازندگان گیتار و ویولون نیز برای گذراندن دوره تکمیلی ساخت این آلات به ایتالیا و اسپانیا می‌روند.
ارجمند همچنین از افزایش 8 برابری صدور مجوز برگزاری کنسرت‌های موسیقی در دولت یازدهم خبر داد و بیان داشت: 80 شهر جدید نیز مجوز برگزاری کنسرت موسیقی دریافت کرده و بحث حضور بانوان فعال در حوزه موسیقی نیز بر صحنه اجرا حل شده است.
مدیرکل دفتر موسیقی فرهنگ و ارشاد اسلامی در پایان تصریح کرد: موضوع تفکیک جنسیت در زمان برگزاری کنسرت‌ها نیز از دیدگاه ارشاد و نیروی انتظامی حل شده است.
th

اخبار مرتبط