10th، ژوئن 2014
پایگاه خبری تحلیلی دزمهراب
اخبار دزفول، خوزستان، جهان
Dezmehrab.ir
زمان انتشار: 10 th ژوئن 2014 ساعت 11:40 ب.ظ | کد خبر: 16253  

ماشین جنگی گروه تروریستی داعش در عراق بار دیگر روشن شده است و این گروهک حالا نه تنها از غرب بلکه از شمال نیز بغداد پایتخت این کشور را تهدید می کند.

به گزارش رجانیوز، صبح امروز رسانه های خبری گزارش دادند که گروه تروریستی داعش توانسته است کنترل استان نیوی و همچنین مرکز این استان شهر مهم موصل را در اختیار بگیرند.

این شهر در 350 کیلومتری شمال بغداد و مرکز استان نینوا است که حدود سه میلیون و پانصد هزار نفر جمعیت دارد.

موصل همچنین پس از شهر فلوجه در استان الانبار (60 کیلومتری غرب بغداد) دومین شهری است که از کنترل نیروهای ارتش عراق خارج می شود.
122578

اکثر ساکنان موصل کرد و از اهل تسنن هستند. اقلیت هایی نیز از مسیحیان و ترکمانها در این شهر زندگی می کنند.

هنوز رسانه های خبری و حتی ارتش عراق از شوک این خبر خارج نشده بودند که عناصر داعش وارد استان صلاح الدین شدند و حتی توانستند ورودی شمالی شهر تکریت را نیز به کنترل خود دربیاورند.

تکریت محل تولد صدام رئیس جمهور بعثی عراق بوده است که اعضای داعش و رهبران آن احترام زیادی برای او قائل هستند.

گفتنی است «حجی البکر البغدادی» رهبر فعلی داعش به همراه دیگر فرماندهان ارشد این گروهک از جلمه «ابوایمن العراقی»، «ابو احمد العلوانی» و «ابو عبدالرحمن البیلاوی» چهار افسر برجسته ارتش بعث صدام بودند که پس از سقوط صدام و روی کار امدن دولت نوری المالکی، علاوه بر ارتباط گرفتن با اعضای القاعده موفق شدند تا برخی از رهبران سنی‌های تندرو در عراق را با خود همراه کنند.

به این ترتیب «ابو ایوب المصری» و «ابوبکر البغدادی» دو چهره تندروی مذهبی از سوی رهبران حزب بعث مسوولیت تشکیل و جمع‌آوری نیروهای جهادی در عراق را برعهده گرفتند.

«ابوبکرالبغدای» که در جنگ تحمیلی عراق علیه ایران نیز حضور داشت، مهم‌ترین چهره تکفیری در عراق که از دانشگاه بغداد دکترای علوم اسلامی داشت، با تسلط بر آموزه های وهابیت موفق شد عده قابل توجهی را جذب اندیشه‌های تروریستی اش کند. به این ترتیب مجموعه‌ای از افسران حزب بعث و اعضای رده پایین و سابق القاعده موفق شدند در سال 2004 «جماعت توحید و جهاد» را بنیان بنهند و بعدها مبنای تشکیل دولت اسلامی شام و عراق شد.

تدابیر نیروهای امنیتی برای جلوگیری از پیش روی داعش در تکریت

پس از حضور عناصر داعش به نزدیکی های شهر تکریت پلیس استان صلاح الدین عراق، سه شنبه اعلام کرد: کمیته عالی امنیتی استان صلاح الدین، تردد افراد و خودروها را در سراسر این استان ممنوع اعلام کرده است.

پلیس استان صلاح الدین ضمن اعلام این خبر افزود: پل اصلی شهر تکریت که شمال و جنوب این شهر را به یکدیگر متصل می کند نیز تا اطلاع ثانوی بسته شده است.

یک منبع امنیتی در استان صلاح الدین نیز اعلام کرد که نیروهای امنیتی، زندان التسفیرات این استان را تخلیه کرده اند.

نیروهای داعش امروز به زندان “بادوش” استان نینوا، زندان “التسفیرات” استان صلاح الدین و زندان وابسته به مرکز مبارزه با تروریسم استان دیاله حمله کردند و بیش از 1400 زندانی را فراری دادند.

ناامنی روز سه شنبه در عراق تنها محدود به مناطق شمالی نبوده است و در شهر مقدس کربلا پلیس توانست، چند تن از افراد گروه داعش را دستگیر کند.

نوری المالکی: وضعیت فوق العاده است همه سلاح به دست بگیرند

در حالی که ارتش عراق نتوانسته کاری مقابل عناصر داعش پیس ببرند نخست وزیر این کشور با اعلام وضعیت فوق العاده در تمامی نقاط کشور از مردم و عشایر خواست برای مقابله با خطر تروریست های تکفیری اسلحه در دست بگیرند.

در بیانیه شورای وزیران عراق که نوری المالکی نخست وزیر این کشور در حالی که وزیران در کنار او قرار داشتند آن را قرائت کرد آمده است: «ای ملت بزرگ عراق، ای مردان شجاع، ای فرزندان عراق عزیز، با توجه به تحولات در عراق و منطقه، عراق اکنون در شرایطی دشوار و وضعی فوق العاده قرار دارد که ایجاب می کند همه تلاش ها یکپارچه شود.

شورای وزیران جلسه امروز خود را به طور کامل به بررسی تازه ترین تحولات امنیتی و چالش هایی که عراق با آن مواجه است به ویژه در استان نینوا اختصاص داد. گروه های تروریستی توانستند مناطقی حیاتی از شهر موصل را تحت سیطره خود در آورند که ایجاب می کند همه تلاش های مردمی و رسمی برای ایستادن در برابر این تهاجم وحشیانه یکپارچه شود که هیچ یک از عراقی ها را مستثنی نکرده و نخواهد کرد. این تهاجم موجب وخامت اوضاع امنیتی و فاجعه انسانی می شود.

شورای وزیران عراق در ادامه این بیانیه آورده است:

شورای وزیران از شهروندان و فرزندان عشایر می خواهد همان گونه که اعلام آمادگی کرده اند، برای دفاع از کشور و شکست دادن تروریسم و تروریست ها داوطلب شوند و سلاح به دست بگیرند. طرف های رسمی موظفند از این آمادگی حمایت و تدابیر لازم را برای اجرایی شدن آن اتخاذ کنند.

رابعا: بسیج و آماده باش کامل همه امکانات سیاسی و مادی و مردمی برای در هم شکستن تروریسم و بازگرداندن زندگی به شرایط عادی در مناطقی از موصل و هر شهر دیگری که تروریست ها کنترل آن را به دست گرفته اند. اجازه نخواهیم داد استان نینوا و شهر موصل زیر سایه تروریسم و تروریست های جنایتکار باقی بماند.

در همین حال، «علی الموسوی» مشاور نوری مالکی نخست وزیر عراق نیز گفت: «فرماندهی کل نیروهای مسلح عراق از مجازات سنگین نیروهای نظامی خبر داد که در مقابل داعش و در جریان حمله به شهر موصل، مقاومت نکرده و فرار کرده اند. این مجازات تا حد اعدام نیز پیش خواهد رفت».

5 شنبه جلسه فوق العاده پارلمان عراق

در پی درخواست نخست وزیر عراق برای اعلام وضع فوق العاده از سوی پارلمان این کشور، نمایندگان مجلس عراق به منظور بررسی وضعیت امنیتی و اتخاذ تدابیر لازم برای مبارزه با تروریست‌ها، روز پنج‌شنبه جلسه ویژه برگزار می کند.

به گزارش العالم، پارلمان عراق ساعتی پیش با اعلام این که درخواست مشترکی از سوی ریاست جمهوری و نخست وزیری این کشور برای برقراری وضع فوق العاده دریافت کرده است، تاکید کرد: بر این اساس، پارلمان عراق در روز پنج شنبه برای بررسی وضع امنیتی مناطق مختلف این کشور نشست اضطراری برگزار خواهد

منبع: رجا نیوز

ارسال نظر

     


-->