پایگاه خبری تحلیلی دزمهراب

دانشمند گردان 1 / شهید عبدالحسین صحتی

دزمهراب :

شهید عبدالحسین صحتی

دانشمند گردان 1

عبدالحسین متولد سال ۱۳۴۳ بود واز اولین روزهای تحمیل جنگ ،یعنی در سن شانزده سالگی یک پای ثابت مسجد پاسداران و جبهه های پدافندی جنوب بود .

در عملیات فتح المبین همراه با رزمندگان گردان عمار وارد عملیات شد .

عبدالحسین صحتی در باره آنچیزی که در این عملیات شخصا شاهد بوده می گوید :ما از منطقه کوت گاپون وارد عمل می شدیم ، در مسیر پیشروی، با آتشباری بی امان یک تیر بار مواجه شدیم که همه ما را زمین گیر کرد .

هرکدام از بچه ها که برای انهدام این سنگر ،کوچکترین حرکتی می کرد ، شهید یا مجروح می شد .

پس از استغاثه به درگاه الهی، دوستان ما به سمت سنگر شلیک کردند بدون آنکه دقیقا بتوانند روی آن تمرکز کنند . جالب اینکه تیربارچی خاموش شد .

وقتی بالای سر تیربارچی عراقی رفتم متوجه شدم که سر او از وسط به دونیمه شده . گویی با شمشیریه فرق او ضربه زده باشند

ما این واقعه را لطف و عنایت خداوند دانسته و خدا را بر این منت بسیار شکر نمودیم .

IMG-20150926-WA0006

عبدالحسین هوش ، استعداد و حافظه بسیار قوی ای داشت . او که بخاطر حضور مستمر و مداوم در جبهه ها امکان حضور درکلاسهای دبیرستان را نداشت .بصورت انفرادی و متفرقه باتهیه کتابهای درسی به مطالعه می پرداخت . و عجیب تر آنکه او برای دانش آموزانی که توفیق حضور در جبهه و جنگ را نداشتند کلاس تقویتی و رفع اشکال برگزار می کرد و درس سنگینی مثل فلسفه را برای دانش آموزان سالهای بالاتر با استادی هرچه تمام تر تدریس میکرد.

هرگز لحظه ای از وقت خود را بیهوده هدر نمی داد.

مطالعات دینی ،فلسفی،اخلاقی و اجتماعی ، از او یک اسطوره علمی ساخته بود . حرکات و سکنات صحتی تناسب ویژه ای با بار بسیار فراوان علمی اوداشت . در حالیکه هنوز به هیجده سالگی نرسیده بود ، وقتی با فضلایی که به جبهه می آمدند هم کلام می شد فکر میکردند دروس خارج فقه ا در حوزه گذرانده است .

برای مطالعه احادیث سعی میکرد اصلی ترین متون را پیداکند .

در نقل روایت و یا حادثه و جریان تاریخی اصرار داشت تا سلسله روات را معر فی کند .

IMG-20150926-WA0009

جناب حجت الاسلام دکتر احمد عابدینی که از ابتدای جنگ همپای رزمندگان دزفول در گردان بلال و لشکر حضرت ولی عصر عج حضور داشتند می گویند :اواخر سال ۱۳۶۱ ،وقتی عازم قم بودم آقای صحتی لیست بلند بالایی از منابع اسلامی روی برگه ای نوشتند تا از قم برایش تهیه کنم .و من خدا را گواهی میگیرم ، در شرایطی که طلبه ای با ده سال سابقه بودم اسم برخی از این منابع را نشنیده بودم .

پس از پایان عملیات مقدماتی والفجر ، سردار عزیز حاج محمدرضا اکرام فر( چاییده)جلسه ای برای خداحافظی از گردان تشکیل داد و به هریک از فرماندهان گردان بلال مطابق ظرفیت و خصوصیاتی که داشت یک لقب اعطا نمودند.

دراین جلسه از صحتی هبجده ساله با عنوان دانشمند گردان یاد نمودند . عنوان با مسمایی که با صلوات و تکبیر گردران تایید شد .

ادامه دارد . . . .

 علیرضا زمانی راد – دزفول

اخبار مرتبط