پایگاه خبری تحلیلی دزمهراب

دزفول در آستانه محرم حسینی

 عاشقان سرور و سالار شهیدان در دزفول با افراشتن پرچم های سیاه در مساجد ، حسینیه ها و اماکن زیارتی و نیز سیاهپوش کردن مساجد طی چند روز گذشته خود را برای ورود به ماه حزن و اندوه آماده کرده اند.

برپایی تکایا در مناطق مختلف شهرستان دزفول توسط هیات های عزادار و نیز نصب پرچم های سیاه در معابر و میادین این شهر از چند روز پیش آغاز شده است.

آیین های عزاداری دهه اول محرم با افراشتن پرچم عزای امام حسین (ع) در بارگاه حضرت محمدبن موسی الکاظم (ع) ( سبزقبا ) از دوشنه شب در دزفول آغاز می شود.

در این حرکت نمادین که به همت هیات لبیک گویان حسینی شهرستان دزفول برگزار می شود پرچم عزای امام حسین (ع) توسط هیات عزادار از محل بقعه ˈ علی مالک ˈ تا آستان سبزقبا (ع) حمل می شود.

در این آیین اقشار مختلف مردم دزفول در قالب دسته جات سینه زن با نوحه خوانی و مرثیه سرایی پرچم سیاهی را که نام مبارک امام حسین (ع) بر آن نقش بسته در آستانه سبزقبا (ع) به اهتزار در می آورند.

برپایی مجالس روضه خوانی در مساجد ، حسینیه ها و منازل و نیز حرکت دسته جات عزادار در سطح شهر از شب اول ماه محرم تا پایان روز عاشورا از جمله آیین های سنتی عزاداری مردم دزفول می باشد.

از 502 هیات عزاداری در دزفول تاکنون 253 هیات در اداره تبلیغات اسلامی این شهرستان به ثبت رسیده است.

80887138-5106327

ایرنا

اخبار مرتبط