پایگاه خبری تحلیلی دزمهراب

دزفول ظرفیت تشکیل 500 انجمن میراث فرهنگی را دارد

سرپرست اداره میراث فرهنگی ،صنایع دستی و گردشگری دزفول گفت: شهرستان دزفول با دارابودن آثار تاریخی فراوان ظرفیت تشکیل حدود500 انجمن میراث فرهنگی را دارد.

یعقوب زلقی افزود:شهرستان دزفول با دارابودن پل باستانی 1700ُساله ، دانشگاه جندی شاپور ، چغامیش ، آسیابهای آبی و آثار تاریخی فراوان ظرفیت های بسیاری برای تشکیل انجمن های میراث فرهنگی دارد.
وی افزود:به رغم این ظرفیت ها تاکنون هیچ انجمن میراث فرهنگی در دزفول ثبت نشده لذا باید به تعداد شهرها و روستاهای تابعه شهرستان دزفول انجمن های میراث فرهنگی تشکیل شود.
زلقی اظهار کرد:انجمن های میراث فرهنگی با هدف آگاهی بخشی به مردم و علاقمند کردن آنها به آثار تاریخی تشکیل می شوند تا فرهنگ توجه به آثار تاریخی و فرهنگی نسل به نسل منتقل شود.
سرپرست اداره میراث فرهنگی ،صنایع دستی و گردشگری شهرستان دزفول بر لزوم نگاه ویژه سیاستهای کلان کشور به میراث فرهنگی تاکید کرد و گفت:باید سیاست های میراث فرهنگی به عنوان یک اصل و قانون هدفمند در کشور به تصویب برسد تا میراث فرهنگی دچار سیاست های متزلزل نشود.
وی حفاظت از آثار ملموس و ناملموس از جمله آداب ورسوم پیشینیان را ضروری دانست و گفت:باید فرهنگ ها وباورها در حوزه میراث فرهنگی ارتقا یابد و برای حوزه میراث فرهنگی ارزش بیشتری قایل شد.
زلقی همچنین با اشاره به برگزاری نخستین نشست انجمن میراث فرهنگی خوزستان با حضور استاندار و مدیرکل میراث فرهنگی استان خوزستان و نیز فرماندار ویژه دزفول در اهواز افزود:در این نشست مقرر شد نشستی با حضور مسوولان دزفول با موضوع انجمن های میراث فرهنگی برگزار شود.
شهرستان دزفول با دارابودن 250 هکتار بافت قدیم و آثار تاریخی چون چغامیش،دانشگاه جندی شاپور ،آسیاب های آبی ، پل باستانی و دیگر آثار تاریخی و فرهنگی ظرفیت های بسیاری در حوزه میراث فرهنگی دارد.

اخبار مرتبط