پایگاه خبری تحلیلی دزمهراب

دعا

چرا دعا؟ ما که دعا می کنیم چه می گوییم؟ جایگاه دعا در زندگی ما کجاست؟ چطور دعا کنیم؟ چه پاسخ خواهیم داد؟ مطمئنیم پس از خواندن این کتاب نگاهتان به دعا کاملا عوض می شود…

کاری کنیم که کتابخوانی یک امر رائج بشود و کتاب از دست جوان ما نیفتد(امام خامنه ای29تیر90)

هر انسانی باید سعی کند از موقعیت های خاصی که برای او قرار داده اند استفاده ی بهینه کند و تا می تواند خود را در معرض این موقعیت ها قرار دهد(1)

همان طور که می دانید ما در ابتدای ماه شعبان قرار داریم ماه شعبان را به تعبیری ماه دعا نامیده اند(2) به همین مناسبت تصمیم داریم کتابی با موضوع دعا به حضورتان معرفی کنیم.خب حالا اگر از ما بپرسند چرا دعا؟ ما که دعا می کنیم چه می گوییم؟ جایگاه دعا در زندگی ما کجاست؟ چطور دعا کنیم؟ چه پاسخ خواهیم داد؟ مطمئنیم پس از خواندن این کتاب نگاهتان به دعا کاملا عوض می شود…

اگر می خواهید از کسی و چیزی نترسید؛ باید رابطه ی خودتان را با خدا قوی کنید. 

اگر می خواهید در مقابل جلوه های مادّی تکان نخورید و نلغزید؛ باید خود را با دعا و تضرّع بیمه کنید.

اگر می خواهید در مقابل دشمن، استوار باشید؛ باید باب دعا را به روی خودتان باز کنید.

21_900429_L600

این کتاب ارزشمند کوشیده است تا سخنان گهربار رهبر معظّم انقلاب پیرامون دعا را به صورت  دسته بندی شده و مرتب در اختیار علاقه مندان قرار دهد عناوین برخی از فصول این کتاب پرارزش عبارتند از: شرائط دعا، شروط اجابت/ اهمیت دعا و ذکر/ در دعا از خدا چه بخواهیم؟و…

با هم گوشه ای از متن این کتاب ارزشمند را می خوانیم:

حتی بند کفش

چیزى را که خدا مى‌دهد، قبلاً باید از خدا بخواهیم. چرا بخواهیم؟ یکى از عللِ این‌که گفته‌اند حاجات کوچک را هم از خدا بخواهید، این است که به حوائج و عجز و حقارت و تهیدستى خودمان توجّه پیدا کنیم تا ببینیم که چقدر تهیدستیم. اگر خداى متعال کمک نکند، امکان ندهد، نیرو ندهد، فکر ندهد، ابتکار ندهد و وسایل را جور نیاورد، همان بندِ کفش هم به دست ما نخواهد رسید. اگر شما به قصد خریدنِ بند کفش از خانه بیرون آمدید، در راه جیبتان را زدند یا پولتان گم شد و یا مغازه مورد نظر، بسته بود و یا در بین راه، حادثه مهمّى پیش آمد که مجبور شدید برگردید، بند کفش گیرتان نیامده است. بنابراین، هر چیز را از خدا بخواهید؛ حتّى بند کفش را، حتّى کوچکترین اشیا را و حتّى قوت روزانه خود را. بگذارید این منِ دروغینِ عظمت یافته در سینه ما – که مى‌گوییم «من» و خیال مى‌کنیم مجمع نیروها ما هستیم – بشکند. این «من» انسانها را بیچاره مى‌کند. خطبه های نمازجمعه(28/11/1373)

کتاب «دعا از منظر مقام معظّم رهبری» در 150صفحه به کوشش آقای علیرضا برازش توسط انتشارات انقلاب اسلامی وابسته به دفتر مقام معظّم رهبری با قیمت4000تومان منتشر شده است.

علاقه مندان می توانند این کتاب ارزشمند را هم اکنون از فروشگاه وارثین تهیه نمایند.

نشانی فروشگاه وارثین: دزفول- خیابان امام خمینی شمالی- بالاتر از سبزقبا- کوچه شهدا روبروی مسجد لب خندق

ضمنا با ارسال یک پیامک و یا تماس با شماره های۰۹۱۶۸۲۳۰۹۷۴و۴۲۲۵۴۵۵۶در دزفول می توانید به صورت رایگان این کتاب درب منزل خود تحویل بگیرید.

منتظر معرفی کتاب های بعدی ما هر پنج شنبه باشید. ضمنا شما می توانید با در خواست معرفی کتاب در موضوع مورد علاقه تان معرفی آن را در هفته های بعد در همین صفحه مطالعه کنید.

پی نوشت ها:

(1)رسول خدا (صلی الله علیه و آله و سلم) فرمود: «ان لربکم فی ایام دهرکم نفحات فتعرضوا لها لعله ان یصبکم نفحه منها فلاتشقون بعدها ابدا.» (جامع الصغیر، سیوطی، ج1 ، ص95) (همانا در طول زندگی شما نسیم هایی از سوی پروردگارتان می وزد. آگاه باشید که خود را در معرض آنها قرار دهید، باشد که چنین نسیمی سبب شود برای همیشه بدبختی از شما دور ماند). 

(2) برای این‌که انسان بتواند وقتی وارد این تالار شد، چشمش باز باشد، غافل نشود، دچار گیجی و گولی نشود که سرش را بیندازد پایین و از این در وارد شود و از آن در بیرون برود؛ نگاهی به دوروبر کند و استفاده‌یی ببرد و برای این‌که این آمادگی در من و شما پیدا شود، این ماه رجب و شعبان را قرار داده‌اند؛ رجب یک‌جور، شعبان یک‌جور دیگر. رجب، بیشتر ماه نماز است؛ شعبان، بیشتر ماه دعا و روزه است؛ این مناجات شعبانیه را ببینید. من یک وقتی از امام (رضوان‌اللَّه‌علیه) پرسیدم در این دعاهای مأثوری که وجود دارد، شما کدام دعا را بیشتر از همه خوشتان می‌آید و دوست دارید. فرمودند: دعای کمیل و مناجات شعبانیه. اتفاقاً هر دو دعا هم مال ماه شعبان است؛ دعای کمیل که می‌دانید اصلاً ورود اصلی‌اش مال شب نیمه‌ی شعبان است، مناجات شعبانیه هم که از ائمه نقل شده، متعلق به ماه شعبان است. لحن این دو دعا به هم نزدیک است؛ هر دو عاشقانه است. در مناجات شعبانیه: «و ان ادخلتنی النّار اعملت اهلها انّی احبّک»؛ جهنم هم که من را ببری، فریاد می‌کشم تو را دوست دارم. و در دعای کمیل: «لان ترکتنی ناطقا لاضجّن الیک بین اهلها ضجیج الاملین و لاصرخنّ الیک صراخ المستصرخین و لابکینّ بکاء الفاقدین»؛ اگر به من در جهنم اجازه بدهی و نطق را از من نگیری، فریاد می‌کشم؛ فریادِ امیدواران، فریادِ دلدادگان و فریادِ دلباختگان را.(بیانات در دیدار وزارت اطلاعات 1383/07/13)

 

لیست کتاب های معرفی شده قبلی را از اینجا ببینید (+)

اخبار مرتبط