ده‌نمکی: «دانشنامه اسارت» حاصل فعالیت 2 میلیون ساعتِ 150 نفر است / گله ده‌نمکی از بی‌وفایی‌های امروز - پایگاه خبری تحلیلی دزمهراب شهرستان دزفول
3rd، اکتبر 2013
پایگاه خبری تحلیلی دزمهراب
اخبار دزفول، خوزستان، جهان
Dezmehrab.ir
زمان انتشار: 3 rd اکتبر 2013 ساعت 5:57 ب.ظ | کد خبر: 7389  
 
IMAGE635164072191414537
 
 
 
کارگردان کشورمان گفت: ۱۵۰ نفر در طول بیش از دو میلیون ساعت کار کردند تا بزرگترین دانشنامه اسارت نوشته شود، در حالی که در هیچ قشری …
 

 مسعود ده نمکی در مراسم رونمایی از مجموعه «فرهنگ‌نامه اسارت و آزادگان» که صبح امروز در تالار وحدت برگزار شد، گفت: این فرهنگ‌نامه هدیه ای است که پیشکش می شود به مظهر کسانی که دشمنان ما بهتر از ما آنها را می شناسند، ای کاش مرحوم ابوترابی فرد در اینجا حضور داشتند و من می توانستم حداقل سرم را بر شانه ایشان بگذارم و از بی وفایی های امروزی و از اینکه حتی کار برای آزاده ها مظلوم است، سخن بگویم.

 

وی ادامه داد: بارها دست یاری به سوی افراد زیادی دراز کرده ایم، اما اگر همت معنوی این آزادگان نبود، شاید این فرهنگ‌نامه منتشر نمی شد. ۱۵۰ نفر در طول بیش از دو میلیون ساعت کار کردند تا بزرگترین دانشنامه اسارت نوشته شود، در حالی که در هیچ قشری از ایثارگران به این وسعت چنین کاری انجام نشده است.

 

این کارگردان کشورمان افزود: ما نویسنده و مؤلف نیستیم و دکترای پژوهش هم نداریم، ما فقط کارگریم، دوستانی که از آغاز کار با ما بودند شاید ۱۷ یا ۱۸ سال سن نداشتند، اما با گذشت زمان بالایی که طی شد، هر کدام ازدواج کردند یا الان بچه دار شده اند؛ کسانی که در این راه بودند جوانی شان را با کمترین امکانات و دستمزدها پای کار گذاشتند؛ البته از میان ۱۵۰ نفری که در این گروه ما را همراهی کردند بالای ۹۰ درصد را خانم ها تشکیل می دهند.

 

ده نمکی در ادامه گفت: طی دیدار اخیری که وزیر ارشاد با مقام معظم رهبری داشتند، وزیر تاکید کرد، با وجود اینکه آقایان می گویند در زمینه دفاع مقدس سوژه نداریم باید در مورد اسارت فیلم ساخته شود. امیدوارم این مجموعه با همه نواقصی که دارد منبع خوبی برای تحقیق و تفحص باشد؛ در حال حاضر سایر کشورها نسبت به خودمان بیشتر در مورد جنگ تحقیق می کنند، در حالی که ما کمتر به آن می پردازیم.

 

وی با اشاره به اینکه اگر پرفروش ترین فیلم سینمایی ایران متعلق به دفاع مقدس است، پرتیراژترین کتاب این حوزه هم باید متعلق به آزادگان باشد، ابراز داشت: دوست داشتم این کتاب در گمنامی در کتابخانه ها قرار گیرد، اما عزتش متعلق به آزادگان باشد.

 

در این مراسم سردار بهمن کارگر، رئیس بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش های دفاع مقدس نیز گفت: مسعود ده نمکی در هر عرصه ای که وارد شده روحیه انقلابی و دفاع مقدسی اش آشکار گشته است، معتقدم دفاع مقدس ظرفیتی است که هنوز جا دارد از آن استفاده کنیم و اگر نبود، دوام و قوام انقلاب ما پایدار نمی شد.

 

وی افزود: من فکر می کنم در حوزه دفاع مقدس در بنیاد حفظ آثار پنج درصد بیشتر کار نشده است، اگر به دنبال ثبت زندگی و اقتصاد مقاومتی هستیم، می توانیم در دفاع مقدس به آن برسیم.

 

لازم به ذکر است، در پایان این مراسم «فرهنگ‌نامه اسارت و آزادگان» با حضور سردار بهمن کارگر، حجت الاسلام رحیمیان، مسعود ده نمکی، حجت الاسلام ابوترابی فرد، غلامحسین الهام، مسعود زریبافان، علیرضا بذرپاش، مسعود واعظی و حجت الاسلام رسایی رونمایی شد.

 

خبرگزاری دانشجو»

ارسال نظر

     


-->