پایگاه خبری تحلیلی دزمهراب

دولت تکلیفش را لااقل با خودش روشن کند!

به گزارش دزمهراب انصارحزب الله شهرستان دزفول در بیانیه ای به تناقضات در رفتار و گفتار دولتمردان یازدهم اشاره کرد و از دولت خواست تا نسبت عملکرد خود بازنگری نماید.در این بیانیه آمده است :  

یکی از شعارهای مهم مسئولان دولت یازدهم و بویژه شخص رئیس جمهور آزادی انتقاد و استقبال از منتقدین است،و در هر سخنرانی بدان تاکید می نمایند، اما در عمل آنچه که  این دولت بر نمی تابد ، انتقاد است . غالباً در سخنرانیهایشان ابتدا از اهمیت نقد و تحمل دولت سخن می گویند و سپس در همان سخنرانی منتقدان را  به باد توهین و تمسخر گرفته و آنان را روزی “بی سواد” و روز دیگر”ناآگاه به مسائل جهان و مشکلات مردم” و در جایی دیگر آنان را”بی شناسنامه” می خوانند و سرانجام نیز منتقدان را آقای رئیس جهمور به سمت جهنم روانه و دعوت می کند! و یا اینکه یارانه روزنامه های منتقد را نصف و به حداقل می رساند و همچنین در مواجه با نشریات منتقد از حربه توقیف آنان استفاده می نماید. این همه تضاد در گفتار و رفتار از دولتی که مدعی حقوق دانی است ،تأسف آور است. 

جناب رئیس جمهور در حالی با منتقدان داخلی – که از فرزندان این انقلاب و کشورند و دلشان برای سربلندی کشور می تپد – با تندی سخن می گوید که در برابر دشمنان قسم خورده این کشور با این جدیت عمل نمی کند. سیاست دولت در برابر خارجیها لبخند و مدارا است و در برابر داخلی ها سیاست تهدید و تحقیر است و این بدون شک زیبنده دولت که مدعی اخلاق است نمی باشد. 

رئیس دولت یازدهم در مراسم 16آذر در دانشگاه گفت:” دیوار دولت فعلا از همه کوتاه‌تر است. هر کسی به هر بهانه‌ای از گوجه‌فرنگی گرفته تا مسائل هسته‌ای دولت را نقد می‌کند.” انگار جناب ایشان فراموش کرده اند که ایشان و هم کیشانشان همین سیاست را در برابر دولت قبل داشتند و با کوچکترین مشکل همه رسانه های اصلاح طلب و تریبون داران این جریان به حمله به دولت نهم و دهم می پرداختند؟!  دولت یازدهم در شعارهای تبلیغاتی خود گفته بود که ، مردم کاهش نرخ تورم را در سفره های خود خواهند دید! آیا اکنون واقعاً اینگونه است ؟! آنچه مردم این روزها می ببیند با آنچه که آقایان در آمار خود ارائه می دهند بسیار متفاوت است مردم این روزها افزایش روزانه لبنیات و گوشت و… را می بینند و آخرین نمونه این افزایش ها نیز برای نان که قوت لایموت این مردم است را شاهد بودند و شاهد بودند که سخنگوی دولت چگونه با بازی با کلمات دستور افزایش قیمت نان را از جانب دولت صادر کرد و این گرانی را به علت اعتراض نانواییها ارجاع دادند، در حالی که نانواییها نیز اعلام کردند گران کردن آرد توسط دولت دلیل اعتراض شان بوده است! 

 آیا این است آن شفافیتی که دولتمردان یازدهم از آن دم می زدنند؟! برخی آمار ارائه شده از سوی مسئولان دولتی در خصوص وضعیت اقتصادی و رکود آن با اعتراض حتی اقتصاد دان حامی دولت نیز مواجه شد ؛به عنوان مثال :”دکتر حسین راغفر استاد اقتصاد دانشگاه الزهرا ضمن اعلام این مطلب در واکنش به انتشار خبر رشد 2/5 درصدی اقتصاد گفت: نمی‌شود ظرف سه هفته شرایط اقتصادی کشور رشد کند و رئیس جمهور بگوید از رکود عبور کردیم. کسانی این آمارها را می‌دهند و با عجله هم تلاش می‌کنند از زبان عالی‌ترین مقام اجرایی کشور بیان شود. این خدمت به کشور نیست، بلکه خیانت است. این خبر خوشی نیز نیست و مردم بهتر می‌فهمند که این آمارها صحت ندارد.”(گفتگو  با سایت الف 27شهریور93) 

منکر تلاش ها و زحمات دولتمردان نیستیم اما در برخی موارد آنچه تا کنون از عملکرد دولت یازدهم به اثبات رسیده این است که  دولت تکلیفش با خودش نیز روشن نیست دو نمونه ذکر شد و نمونه هایی دیگری نیز موجود است از جمله آنکه : 1- در داستان کاهش قیمت دلار و افزایش ارزش پول ملی نیز زمانی که عزم دولت فعلی بر کاهش قیمت بود ،رئیس بانک مرکزی با اعلام مخالفت، مانع کاهش قیمت دلار شد و این اقدام صدای اعتراض حامیان دولت و اساتید اقتصاد را درآورد. در آن ایام در برخی رسانه از این اقدام رئیس بانک مرکزی با این عنوان نام بردندکه : “اعتراض اقتصاددانان به جمشید بسم الله دولت تدبیر وامید” .البته برخوردی از سوی مسئولان ارشد دولت با ایشان نشدیم . هر چند که طی ایام اخیر دوباره شاهد روند روبه رشد قیمت دلار هستیم .

2– در حذف یارانه افراد پردرآمد، مسئولان هدفمندی یارانه از وزرای کار واقتصاد گرفته تا سخنگوی دولت و کارشناسان ،  صراحتاًاعلام نمودند که این افراد شناسایی و از دریافت یارانه حذف می گردند،باز به عنوان مثال به سخن رئیس بانک مرکزی در مهرماه 92 اشاره می کنیم:”سیف از توافق مجلس و دولت تا پایان سال جاری برای حذف یارانه بعضی از دهک های ثروتمند و مرفه جامعه خبر داد و گفت: مردم ایران نیز پذیرش این امر را به خوبی درک کرده اند و زمینه اجنماعی این اقدام فراهم شده است.”(خبرگزاری مهر؛27/7/92)؛ اما پس از چندی رئیس دولت در رسانه ملی آب پاکی را بر روی دست زیر مجموعه خود ریخت و  اعلام نمود که چنین امکانی فعلاً مهیا نیست و حذف یارانه ثروتمندان بعد از آن جا و جنجال منتفی شد!

3– در خصوص قیمت خودرو و اصلاح آن نیز با دوگانگی در اظهارات رئیس و سخنگوی دولت با وزیر صنعت و خودرو سازان مواجه هستیم . 4- رئیس دولت و دیگر مسئولان از تعامل دولت و مجلس سخن می گویند اما آنچه در عمل شاهد آن  هستیم کنایه های رئیس جمهور و مشاوران ایشان است که هرازگاهی سوی مجلسیان زده می شود که نمونه آخر آن به سخنان آقای روحانی در دانشگاه علوم پزشکی اشاره کرد که در خصوص وزیر علوم فعلی گفتند و یا اتهامات مشاور ایشان جناب آشنا به مجلسیان که آنان را فرصت طلب لقب داد. آیا نیش و کنایه از لزوم تعامل و نزدیکی در این دولت است؟!  نمونه هایی دیگری نیز موجود است که در این مقال نمی گنجد.

آنچه باید نتیجه گرفت این است که دولت یازدهم بهتر است ابتدا تکلیفش را با خودش روشن نماید ،بهتر است تناقضات در رفتار و گفتار خود را کاهش دهند . 

انصارحزب الله شهرستان دزفول  

18/9/1393

اخبار مرتبط