پایگاه خبری تحلیلی دزمهراب

دومین سوگواره ملی شعر فرات عاشقی با شکوه خاصی در دزفول برگزار شد+تصاویر

دومین سوگواره ملی فرات عاشقی با حضور چهره های نام آشنای شعر و ادبیات فارسی ایران و شهرستان دزفول در سالن اجتماعات شیخ مرتضی انصاری دانشگاه آزاد اسلامی واحد دزفول برگزار شد.

بر اساس این گزارش محمدرضا سنگری نویسنده و محقق عاشورایی با اشاره به اینکه بُعد حماسی کربلا از گم گوشه های شعر عاشورایی است گفت: شعرای امروز ما به طور جدی به بُعد حماسی کربلا نپرداخته اند و این بخش در شعر عاشورایی گم است.وی ادامه داد: پیام عاشورا یکی دیگر از ابعاد گم شده عاشوراست که مربوط به عبرتهای شگرفی است که در کربلا وجود داشته و در حال حاضر کمتر به آن پرداخته می شود.

 سنگری از باز شدن افق تازه ای در شعر عاشورایی نیز سخن به میان آورد، و آن توجه به شخصیتهای کربلا می باشد که در گذشته جای خالی شخصیتها و اصحاب حضرت اباعبدالله در شعر و ادب عاشورایی احساس می شد.

این نویسنده و محقق عاشورایی بُعد عاطفی کربلا (اشک و گریه) را با استناد به تأکید ائمه(ع)، پلی به سمت معرفت دانست و پشتوانه تحریک معرفتی برشمرد و افزود: بر کربلا مرثیه و گریستن لازم است، ” بر کربلا هم نگریستن باید هم گریستن، هم نالیدن و هم بالیدن، کربلا موزه نیست و آموزه است”، و با توجه به اینکه اشک ها تکیه گاهی است که ما را به امروز رسانده است باید از آموزه های کربلا هم سخن بگوییم.

 دکتر سنگری حقیقت را کشتی دانست که بر بستر سه مایع عرق، خون و اشک حرکت می کند و از نیاز به آنها صحبت کرد و افزود: در این راه باید عرق کرد، خون داد و اشک لازم است، و اشک فلسفه ای دارد و مبدأی است برای رسیدن به معرفت یا شخم زدن قلب در جهت افشاندن بذرهای معرفتی…

این نویسنده و محقق عاشورایی در خاتمه با اظهار اینکه: عاشورا و کربلا تنها یک برش کوچک از زندگی گرانقدر امام حسین(ع) است به شاعران و نویسندگان عاشورایی توصیه کرد: کربلا را حس، لمس و با کربلا زندگی کنند و اینکه فهرست محبوبات امام حسین(ع) باید همیشه پیش روی کسانی باشد که برای عاشورا کار می کنند.

تشکیل میزگرد تخصصی با حضور دکتر محمدرضا سنگری، استاد عباس عبادی و استاد سعید بیابانکی از دیگر بخش های این سوگواره بود.

شاعرانی چون سعید بیابانکی وسید حمیدرضا برقعی از شاعران آئینی کشور و نیز آقایان هادی محمد زاده، شرفی، پناهی و خانم حسینوند از دیگر شاعران آئینی و عاشورایی به شعرخوانی پرداختند.

در حاشیه این سوگواره “مرتضی خدادادی از هنرمندان دزفول، همزمان با شعر خوانی شاعران، تابلویی از این سوگواره بر روی یک بوم نقاشی کرد.

IMG_9481 IMG_9493 IMG_9546 IMG_9563 IMG_95024 IMG_95165 IMG_98938 IMG_953412 IMG_989710

خبرگزاری دانشگاه آزاد

اخبار مرتبط