پایگاه خبری تحلیلی دزمهراب

دو شهر با فقط یک سینمای فعال

 دزمهراب : شهرستان های اندیمشک و دزفول 2 شهر واقع در شمال استان خوزستان می باشند  که در حوزه صنعت سینما مورد توجه کافی و لازم قرار نگرفته اند
شهرستان دزفول به تازگی تنها سینمای خود را به سیستم دیجیتالی مجهز نموده است  و شهرستان اندیمشک هم با وجود فقر امکانات و زیرساخت‌های سینمایی اختصاصی و فعال، در زمینه پلاتو وضعیت خوبی دارد.در گزارشی که در ادامه خواهد آمد ، به بررسی امکانات و زیرساخت‌های موجود فرهنگی و هنری در این دو شهرستان پرداخته شده است.

سینمای دیجیتالی شهرستان دزفول
«نادر سعادتی‌فرد» که به تازگی به سمت سرپرستی اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرستان دزفول منصوب گردیده است  با اشاره به امکانات فرهنگی و هنری شهرستان  دزفول می‌گوید: فرهنگسرای مدرس با 700 متر مساحت و 175 صندلی و مجهز به گالری در زمینه برپایی کلاس‌های آموزشی ، فرهنگی و هنری، علوم قرآنی ، کامپیوتر، نقاشی و… به فعالیت می پردازد . از دیگر محل‌های فرهنگی و هنری تحت نظارت اداره ارشاد دزفول ، مجتمع فرهنگی و سینمایی شهرستان  دزفول است که 2 سالن 200 و 400 نفره برای پخش فیلم و برپایی نمایش طنز و تئاتر و یک سالن پلاتوی 50 نفره دارد و وسعت آن 5هزار متر مربع است  و انجمن‌های نمایش ، هنرهای تجسمی و موسیقی در آن مستقر هستند. سالن آمفی‌تئاتر 200 نفره‌ای نیز واقع در محل این اداره با زمینی به مساحت 300 متر در حال فعالیت است.
وی همچنین در ادامه  می‌افزاید: تنها سینمای فعال در مجتمع فرهنگی – سینمایی  شهرستان دزفول  مدتی پیش از سیستم مکانیکی به سیستم دیجیتالی ارتقا یافته است  و فیلم‌های روز در آن در 3سانس هر روز از ساعت 18 تا 24 به نمایش در می‌آیند. از مدتی پیش هم پخش فیلم شهر موشها در 2 نوبت صبح و عصر برای دانش‌آموزان آغاز شده است. مجتمع فرهنگی و سینمایی دزفول محلی بزرگ و باسابقه بوده که معماری منحصر به فردی نیز داشته و سینمای موجود در آن در حال حاضر تنها سینمای فعال در این شهرستان است.

سرپرست اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرستان دزفول همچنین در رابطه با اماکن فرهنگی و سینمایی دز دزفول  ادامه می‌دهد: دزفول سینمایی بنام آپادانا واقع در خیابان طالقانی داشته که در طی جنگ تحمیلی زیر حملات موشک تخریب شده است. سینما بهمن این شهر هم سال‌هاست تعطیل شده و در اختیار حوزه هنری است.

سعادتی‌فر در پایان، با اشاره به فعالیت انجمن‌های قصه، نمایش، هنرهای تجسمی، سینما جوان، موسیقی و شعر زیر نظر این اداره از برنامه‌ریزی برای اجرای برنامه‌های فرهنگی و هنری در امسال  خبر می‌دهد و  همچنین تاکید می نماید : برگزاری این برنامه‌ها منوط به صدور مجوز و تامین اعتبار از سوی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی خوزستان است. در روزهای آینده نیز انجمن موسیقی برنامه‌ای در نظر دارد که البته لازمه اجرای آن کسب مجوز است.وی همچنین از برگزاری نمایشگاه نقاشی هنرآموزان رشته هنرهای تجسمی در محل مجتمع فرهنگی – سینمایی این شهر به همراه تجلیل از آنها خبر می‌دهد و می‌گوید: مراسم نکوداشت اردیبهشت تئاتر در در محل سالن آمفی‌تئاتر این اداره برگزار شد. همچنین 220 نفر از اعضای مؤسسات قرآنی دزفول در سیزدهمین مرحله آزمون سراسری حفظ و مفاهیم قرآن شرکت کردند.به گزارش همشهری، طرح بازسازی سینما بهمن دزفول که از شهریور 1386 برای این کار تعطیل شده است جزو طرح‌های ملی است و ردیف اعتباراتی ملی نیز برای آن در نظر گرفته شده است.«صادق عوض‌زاده»، رئیس وقت حوزه هنری استان خوزستان پیش‌تر در جلسه هماهنگی شروع بازسازی سینما بهمن دزفول گفته بود: با انجام مراحل کار و اخذ سیاست‌های مدیران ستادی سازمان توسعه سینمایی سوره به زودی شاهد مراسم کلنگ‌زنی این پروژه خواهیم بود.
رئیس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرستان  اندیمشک هم در رابطه با این صنعت در شهر تحت مدیریت خود می گوید : پیشنهاد احداث 2 مجتمع فرهنگی (فرهنگسرا) را در منطقه بهارستان اندیمشک و بخش الوار گرمسیری این شهرستان به اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی خوزستان داده‌ایم و در حال رایزنی برای تأیید طرح و جذب اعتبار  هستیم.

سینما به اندیمشک می‌آید
رئیس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرستان  اندیمشک در این رابطه  می‌گوید : از مکان‌های فرهنگی و هنری که زیر نظر این اداره در حال فعالیت هستند، یکی تالار فرهنگی هنری خورشید است که دارای 330 صندلی و مجهز به امکانات مختلف از جمله سیستم صوتی قوی و اتاق فرمان است و امکان برگزاری همایش، نمایش و تئاتر و پخش فیلم سینمایی را دارد. در جنب این تالار نیز پلاتویی برای اجرای نمایش وجود دارد. خانه هنر نیز در اندیمشک فعال است که مرکزی فرهنگی است و برای اسکان هنرمندان، تمرین، برگزاری نمایش و پلاتو مورد استفاده قرار می‌گیرد. یک سالن پلاتو هم در محل این اداره به وسعت 50 متر در حال فعالیت است.
حجت‌الاسلام «سیدولی‌الله مهدوی» همچنین در رابطه با وجود فرهنگسراها در شهرستان اندیمشک  می‌افزاید: پیشنهاد احداث 2 مجتمع فرهنگی (فرهنگسرا) را در منطقه بهارستان اندیمشک و بخش الوار گرمسیری این شهرستان به اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی خوزستان داده‌ایم و در حال رایزنی برای تأیید طرح و جذب اعتبار هستیم. وی در ادامه با اشاره به این‌که هیچ‌ سینمایی در این شهر فعالیت ندارد، می‌گوید: آخرین فعالیت سینما راه‌آهن این شهر به بیش از 2 دهه پیش بر می‌گردد و سینما فجر (بهمن) نیز سال‌هاست که تعطیل شده و به دلیل اینکه بیش از 40 سال از ساخت آن می‌گذرد، مالک آن بنا به دلایلی از جمله سود آور نبودن درخواست تغییر کاربری داده است. سینما راه‌آهن برای بازسازی به هزینه بالایی نیازمند است و فضای آن هم برای سینما مناسب نیست.

درباره سینما فجر اندیمشک  نیز بندی قانونی وجود دارد که پس از گذشت 40 سال از قدمت یک سینما می‌توان درخواست تغییر کاربری برای آن داد. از فضای سالن انتظار سینما فجر به منظور برپایی نمایشگاه کتاب و ارائه محصولات فرهنگی استفاده شده است.مهدوی همچنین از صدور مجوز برای احداث سینما در این شهر خبر می‌دهد و می‌گوید: مکاتبات اولیه این کار انجام شده و یک نفر نیز تحت عنوان بانی احداث ملزم به پیگیری و انجام امور راه‌اندازی آن شده است. در حال پیگیری هستیم که از ظرفیت و امکان پخش فیلم سینمایی موجود در تالار خورشید نیز به طور خاص برای این کار در آینده‌ای نزدیک استفاده شود.وی با اشاره به برپایی مراسم نکوداشت اردیبهشت تئاتر در تالار خورشید می‌گوید: در روزهای آینده به خصوص در ایام شعبانیه، اجرای موسیقی محلی، برپایی نمایشگاه هنرهای تجسمی و اجرای نمایش طنز و تئاتر را در برنامه خواهیم داشت.

میلاد گل‌داری / دزفول – خبرنگار همشهری

همشهری 15/2/94

اخبار مرتبط