پایگاه خبری تحلیلی دزمهراب

دکتر روحانی در دیدار نمایندگان خوزستان:دستگاه های ذیربط برای حل مشکل ریزگردها به عنوان مهمترین مسئله زیست محیطی کشور بسیج شده اند

رییس ‌جمهوراسلامی ایران  با اشاره به وجود استعدادها، ظرفیت‌ها و توانمندی‌های گسترده در استان خوزستان، بر ضرورت بهره‌گیری از این ظرفیت‌ها در جهت توسعه، پیشرفت و آبادانی بیش از پیش این استان تاکید کرد.

حجت‌الاسلام والمسلمین دکتر حسن روحانی در دیدار مجمع نمایندگان استان خوزستان گفت: استان خوزستان یکی از استان‌های مرزی بسیار مهم کشور است که مردم آن در طول سالهای دفاع مقدس، مدافعان کشور در برابر تهاجم تجاوزگران بوده‌اند.
رییس‌جمهور ادامه داد: استان خوزستان به لحاظ وجود استعدادهای فراوان ازجمله؛ نیروی انسانی پرتلاش و متخصص، توانمندی‌های طبیعی و دارا بودن منابع ارزشمند، از استان‌های ثروتمند کشور به شمار می‌رود.
دکتر روحانی با اشاره به اینکه باید نسبت به رفع مشکلات استان خوزستان رسیدگی و برنامه‌ریزی شود، خاطرنشان کرد: یکی از مشکلاتی که مردم این استان با آن مواجه هستند، مسئله زیست محیطی نظیر پدیده ریزگردها است که این موضوع در اولین جلسه شورای عالی محیط زیست به عنوان مهم‌ترین مسئله زیست محیطی کشور مورد بررسی قرار گرفت و مقرر شد، دستگاه‌های ذیربط از جمله وزارت امور خارجه در خصوص رفع این مشکل و چگونگی همکاری با دیگر کشورها اقدامات لازم را انجام دهند؛ البته حل این مشکل نیاز به برنامه ریزی دقیق و زمان مناسب دارد. همچنین فعال‌سازی اروند و پاکسازی و لایروبی اروند که باید با مشارکت کشور عراق انجام شود جزو اولویت‌های این دولت است.
رییس جمهور یکی دیگر از مشکلات بزرگ استان خوزستان را موضوع آب عنوان کرد و در این راستا افزود: بحث‌های اصولی در خصوص اقدامات اساسی در زمینه تأمین آب استان در شورای عالی آب به انجام رسیده که باید به مساله حق آبه کارون و تامین آب مورد نیاز بویژه آب شرب مردم توجه ویژه‌ شود. البته معضل آب اختصاص به این استان ندارد و برای حل مشکل آب موضوع بهره‌وری آب مورد استفاده در بخش کشاورزی جزو اولویت‌ها باید باشد.
دکتر روحانی گفت: در زمینه انتقال آب از کارون نیز باید به‌گونه‌ای برنامه‌ریزی و اقدام شود که در صورت مصرف سایر استان‌ها، استان خوزستان دچار آسیب نشود.
رییس جمهور با اشاره به مشکلات مردم این استان در زمینه رفت‌وآمد با کشورهای همجوار به‌ویژه کشور عراق گفت: استان خوزستان می‌تواند از طریق توریسم، اقتصاد خود را شکوفا کند که در زمینه مسائل مربوط به رفت‌وآمد و حل مشکل ویزا باید هماهنگی‌های لازم با دولت عراق انجام شود.
دکتر روحانی همچنین تصریح کرد: پاکسازی و لایروبی اروندرود می‌تواند موجب احیای شهرهای آبادان و خرمشهر شده و رشد و توسعه را در این منطقه به وجود آورد که در این زمینه نیز در حال رایزنی با مسئولان کشور عراق هستیم.
رییس‌جمهور خاطرنشان کرد: دولت در راستای توسعه، آبادانی و پیشرفت استان خوزستان طرح‌ها و برنامه‌هایی دارد که امیدواریم بتوانیم با تلاش مسئولان و کمک مردم، مشکلات این استان را هر چه سریعتر برطرف کنیم.
در این جلسه نمایندگان آبادان، رامهرمز و رامشیر، بندر ماهشهر، امیدیه و هندیجان، دزفول، شادگان، مسجد سلیمان، لالی، اندیکا و هفتکل، اهواز و باوی، ایزه و باغملک، اندیمشک، شوشتر و گتوند، خرمشهر و جزیره مینو، بهبهان، شوش و دشت آزادگان و هویزه دغدغه‌ها و مشکلات کلان استان خوزستان، ظرفیت‌ها و توانمندی‌های موجود در این استان و طرح‌ها و برنامه‌های پیشنهادی خود در جهت رفع مشکلات خوزستان را با رییس‌ جمهور در میان گذاشتند.
رسیدگی به وضعیت خدمات عمومی از جمله تأمین آب، گاز، وضعیت راهها و جاده‌ها و اوضاع بهداشت و درمان و مراکز درمانی، ساماندهی انتقال آب از خوزستان و معضل آب شرب و آب مصرفی و آب مورد استفاده در بخش کشاورزی، مشکلات تردد مردم در مرزهای استان خوزستان با کشورهای همجوار
به‌ویژه عراق، لزوم بهره‌مندی از ظرفیت‌های استان خوزستان و ایجاد فرصت سرمایه‌گذاری بخش خصوصی در حوزه نفت، گاز و پتروشیمی، مشکلات زیست محیطی از جمله پدیده ریزگردها و آلاینده‌ها، بهره‌مندی از ظرفیت نخبگان استان، رسیدگی به اوضاع مناطق آزاد خوزستان و استفاده از بازار کشورهای همجوار به منظور احیای تجارت در منطقه، ازجمله مواردی بود که نمایندگان استان خوزستان در سخنان خود به آنها اشاره کردند.

IMAGE635118957801875000

پایگاه اطلاع رسانی دولت

اخبار مرتبط