راه اندازی گمرک دزفول در دهه فجر - پایگاه خبری تحلیلی دزمهراب شهرستان دزفول
27th، ژانویه 2015
پایگاه خبری تحلیلی دزمهراب
اخبار دزفول، خوزستان، جهان
Dezmehrab.ir
زمان انتشار: 27 th ژانویه 2015 ساعت 1:13 ق.ظ | کد خبر: 26122  

با وجود تحریم ها حجم تجارت خارجی در گمرکات استان ۶۸درصد افزایش یافت

ناظر گمرکات خوزستان گفت: با وجود تحریم های ظالمانه و غیرقانونی علیه کشورمان ، امسال حجم تجارت خارجی در ۱۰ماه امسال در گمرکات استان در مقایسه بامدت مشابه پارسال ۶۸درصد رشد داشته است.

00

به گزارش دز مهراب ‘محمدرضا جعفری’ روز دوشنبه به مناسبت ششم بهمن (۲۶ ژانویه) روز جهانی گمرک در نشست خبری با رسانه های گروهی در اهواز بیان داشت: با توجه به ظرفیت های منحصر به فردی که در بنادر و ترانزیت کالا در استان وجود دارد چنانچه تحریم ها برداشته شود استان خوزستان می تواند در بخش تجارت خارجی و صادرات کالا در کشور نقش ممتازی ایفا کند.

وی با اشاره به شاخص های بهبود تجارت خارجی در گمرکات خوزستان در سال جاری گفت: در ۱۰ماه منتهی به دی ماه امسال ، کل درآمد گمرکات خوزستان ۱۶هزار و ۶۳میلیارد ریال بوده که نسبت به مدت مشابه پارسال ۵۰درصد افزایش داشته است.

ناظر گمرکات خوزستان در ادامه گفت:در این مدت ۱۳میلیون و ۷۹۰هزار تن کالا به ارزش ۱۴۹هزار و ۷۱۹میلیارد ریال معادل پنج میلیارد و ۷۵۷میلیون دلار از گمرکات خوزستان به خارج صادر شده که در مقایسه با مدت مشابه پارسال از نظر وزنی ۳۸درصد و به لحاظ ارزآوری ۶۸درصد افزایش داشته است.

وی رتبه استان خوزستان در بخش صادرات کالا در کشور از نظر وزنی رتبه دوم و از نظر ارزآوری رتبه سوم عنوان کرد.

ناظرگمرکات خوزستان در ادامه گفت: در ۱۰ماه امسال ۱۴میلیون و ۸۶۷هزار تن کالا به ارزش ۱۹۶هزار و ۸۹۲میلیارد دلار معادل هفت میلیارد و ۵۷۲میلیون دلار از طریق گمرکات کشور وارد کشور شده که در مقایسه با مدت مشابه پارسال از نظر وزنی ۴۳درصد و به لحاظ ارزشی ۱۱درصد رشد نشان می دهد.

به گفته وی رتبه گمرکات خوزستان از نظر وزنی کالاهای وارداتی در رتبه اول و نظر ارزش در رتبه سوم کشوری قرار دارد.

جعفری به وضعیت حجم تجارت خارجی گمرکات خوزستان با عراق اشاره کرد و گفت: هم اکنون دو مرز زمینی شلمچه و چذابه و مرز دریایی خرمشهر برای صادرات کالاهای غیرنفتی به کشور عراق فعال است.

وی گفت: در این مدت چهار میلیون و ۴۷۳هزار تن کالای غیرنفتی به ارزش یک میلیارد و ۱۶۸میلیون دلار از گمرکات خوزستان به عراق صادر شده که این میزان در مقایسه با مدت مشابه پارسال از نظر وزنی ۵۴درصد و از نظر ارزشی ۶۶درصد افزایش نشان می دهد.

جعفری گفت: در صورت آمادگی طرف عراقی ، آمادگی لازم برای شبانه روزی کردن گمرک شلمچه و چذابه با هدف توسعه روابط اقتصادی دو کشور ایران و عراق وجود دارد.

این دو واحد گمرکی به تدریج پس از سرنگونی رژیم بعثی عراق از سال ۱۳۸۲برای صادرات کالا و تردد اتباع دو کشور فعال شد.

جعفری به وضعیت رو به رشد گمرک شادگان نیز اشاره کرد و گفت: از زمان بازگشایی بندر و گمرک شادگان در پنجم آبان ماه امسال تاکنون ۹۸۷هزار و ۴۰۰دلار کالا( دام زنده) از طریق بندر و گمرک شادگان به کشور کویت صادر شده است.

وی از راه اندازی گمرک دزفول در دهه فجر خبر داد و گفت: با توجه به ظرفیت های خود صادراتی در شمال خوزستان ، راه اندازی اداره گمرک در دزفول می تواند به رونق اقتصادی منطقه و استان خوزستان شتاب بخشد.

به گفته جعفری هم اکنون چهار اداره کل گمرک بندر امام ، اهواز ، خرمشهر و آبادان در استان خوزستان فعال است که فعالیت هر چهار گمرک شبانه روزی است.

ناظر گمرکات خوزستان به اجرای طرح جامع و الکترونیکی کردن تشریفات گمرکی از جمله احراز هویت و ارزش گذاری کالا در گمرکات خوزستان اشاره کرد و گفت: با این تحول مهم و زیربنایی ترخیص کالا در گمرکات خوزستان که پیش تر به صورت سنتی و دستی انجام می شد از ۲۶روز به سه روز کاهش یافته ضمن آنکه صادرات کالا نیز از هفت روز به کمتر از یک روز رسیده است.

وی گفت: نخستین گام از سیستمی و الکترونیکی کردن تشریفات گمرکی از سال ۱۳۷۴در کشور برداشته شد که همین تحول مهم سبب شد گمرک جمهوری اسلامی ایران در فاصله سال های ۱۳۸۰تا ۱۳۸۴ جزو پنج کشور اول دنیا به لحاظ سرعت و کیفیت کاری در ترخیص و صادرات کالا قرار گیرد.

 

ایرنا

ارسال نظر

     


-->