پایگاه خبری تحلیلی دزمهراب

رسالت شورای زکات مدیریت باظرافت است

جلسه شورای زکات شهرستان دزفول با حضور حجت الاسلام و المسلمین قاضی امام جمعه و رئیس شورایی زکات شهرستان دزفول و جمعی از اعضای این شورا در سازمان تبلیغات اسلامی شهرستان دزفول برگزار شد.

حجت الاسلام و المسلمین قاضی در این جلسه با تأکید بر اینکه جلسات باید با دستور و موضوع مشخص برگزار شود گفت: وظیفه و رسالت اصلی شورای زکات هدایت و مدیریت همراه با ظرافت است و نباید خود را در پیچ و خم اجرا درگیر نمود.
رئیس شورای زکات شهرستان دزفول تبلیغ و اعتماد سازی را لازمه موفقیت در کار دانست و افزود: نباید انتظار داشت که کشاورز برای پرداخت زکات مراجعه نماید بلکه باید خود برای دریافت زکات از کشاورزان به مناطق مراجعه کرد.
امام جمعه دزفول برای اجرای این فریضه الهی به گونه ای مطلوب در شهرستان تصریح کرد: باید با فکر و ایده نو، و با دید باز، و درس گرفتن از راهکارهایی که جوابگو نبوده اند وارد شد و همچنین تبلیغات و دیوارنویسی در مسیر تردد کشاورزان را بسیار مؤثر بیان کرد.
امام جمعه دزفول با توجه به رغبت کشاورزان جهت هزینه کردن زکات به دست خود بیان کرد: باید راهکارهایی برای تجمیع زکاتهای پرداختی ارائه کرد که در این زمینه باید فضاسازی و فرهنگ سازی نمود.
رئیس شورای زکات شهرستان دزفول در ادامه افزود: می توان با ایجاد بانک اطلاعاتی و وارد کردن تمام روشهای بکار گرفته شده برای جمع آوری و تجمیع زکات به همراه کارنامه عملیاتی و نتیجه عملکرد، نتیجه مطلوبتری داشت.

shorayezakat00003

همچنین حجت الاسلام و المسلمین بیگدلی رئیس سازمان تلیغات اسلامی دزفول موارد مصرف زکات را بسیار گسترده دانست و گفت: در صورت تبیین حوزه مصرف زکات و اینکه می توان زکات را در تمام خدمات عمومی مصرف کرد مردم تشویق شده و با اشتیاق بیشتری این فریضه الهی را به انجام خواهند رساند.
در ادامه آقای خوشبخت مدیر کمیته امداد امام خمینی(ره) شهرستان دزفول آماری از میزان زکات دریافتی در سال گذشته ارائه داد و گفت: در سال گذشته ۵ میلیارد و ۲۰۰ میلیون ریال زکات در کل شهرستان دزفول جمع آوری شده که ۲ میلیارد و ۴۶۰ میلیون ریال آن از بخش مرکزی، ۲ میلیارد و ۴۳۰ میلیون ریال از بخش چغامیش، ۳۵۰ میلیون ریال از بخش سردشت و ۸ میلیون ریال از بخش شهیون می باشد.
مدیر کمیته امداد امام خمینی(ره) شهرستان دزفول افزود: میزان رشد زکات دریافتی سال گذشته از سال قبل از آن ۱ میلیارد و ۷۰۰ میلیون ریال می باشد.
مهران خوشبخت در زمینه هزینه کرد زکات در سال گذشته گفت: زکات دریافتی سال گذشته در زمینه های معیشتی افراد نیازمند، تعمیر مساجد، احداث و تجهیز حسینیه ها، حوزه علمیه، بیمارستان و احداث خانه عالم در اماکن متبرکه بوده است.
وی مواردی که موجب کندی روند پرداخت زکات می باشد را عنوان و بیان کرد: نبود مکانی مناسب برای تبلیغ، نبود میدانی به نام زکات در شهرستان عدم حمایت از پرداخت کنندگان زکات، عدم تجمیع زکات دریافتی و پرداخت پراکنده زکات که نه در آمار ذکر شده و نه می توان کار بزرگ و نمادینی به انجام رساند را از موانع برشمرد.
همچنین در این جلسه اعضای شورای زکات به بررسی موانع پرداخته و بیان کردند که باید با آسیب شناسی در صدد رفع موانع بود.

مجددز

اخبار مرتبط