پایگاه خبری تحلیلی دزمهراب

رونمایی از کتاب ولایت‌فقیه از نگاه هاشمی

کتاب «مشروعیت ولایت‌فقیه در اندیشه‌ آیت‌الله هاشمی رفسنجانی ـ نقد اندیشه مخالفان» در بیست و هشتمین نمایشگاه بین المللی کتاب تهران رونمایی می‌شود.
دزمهراب: ویرایش جدید کتاب «مشروعیت آسمانی» با زیر عنوان «مشروعیت ولایت‌فقیه در اندیشه‌ آیت‌الله هاشمی رفسنجانی ـ نقد اندیشه مخالفان» در بیست و هشتمین نمایشگاه بین المللی کتاب تهران رونمایی می‌شود.

این کتاب که به قلم رضا صنعتی نگاشته شده است از دو بعد فکری و تاریخی برخوردار است. نویسنده از یک سو به تبیین نظریه‌ی سیاسی هاشمی رفسنجانی در موضوعاتی چون مشروعیت حاکمیت و جایگاه نصب الهی و رأی مردم در آن می‌پردازد و از سوی دیگر سیر تاریخی رفتار رسانه‌‌های منتسب به جبهه‌ پایداری در قبال آیت‌الله هاشمی رفسنجانی در موضوع این کتاب را تبیین می‌کند.

خواننده با مطالعه‌ی این کتاب روان و کم‌حجم با تفاوت نظریه‌های انتصاب، انتخاب و مشروعیت تلفیقی، نقاط افتراق و اشتراک اندیشه‌ی سیاسی آیت‌الله هاشمی رفسنجانی و آیت‌الله مصباح یزدی، شیوه‌ و اخلاق مخالفان هاشمی در تقطیع و تحریف سخنان وی و میزان التزام عملی آن‌ها به مقوله‌ی ولایت‌فقیه آشنا می‌شود.

از مهم‌ترین امتیازات این کتاب تبیین تفاوت راهکار هاشمی رفسنجانی و مصباح یزدی در شرایط عدم وجود ‌»فقیه واحد توانمند و مقتدر» است. هاشمی در این شرایط معتقد به «تشکیل شورای رهبری» و مصباح معتقد به «انتخاب مؤمنِ غیرفقیه» است.

«مشروعیت آسمانی» در 168 صفحه‌ی رقعی به قلم رضا صنعتی در غرفه‌ی انتشارات «سلمان فارسی» در نمایشگاه بیی‌المللی کتاب عرضه می‌شود، سلمان فارسی سال گذشته کتاب «هاشمی در سال 88» را از همین نویسنده منتشر کرد که با استقبال گسترده‌ مخاطبان مواجه شد.

فرهنگ نیوز

اخبار مرتبط