پایگاه خبری تحلیلی دزمهراب

رو نمایی «یزله» در روز مقاومت و پایداری

به گزارش دزمهراب ،نیروهای فرهنگی و فرزندان دزفول که دیروز در زمانه آتش و خون تفنگ در دست داشته و در لبیک به ندای امام از اسلام و کشورشان دفاع کردند امروز نیز آستین های همت را بالا زدند و در راستای زنده نگهداشتن یاد آن روزهای حماسه و ایثار و ثبت مقاومت مردم دزفول و نیز ثبت جزییات آن دوران پر شکوه گام برداشتند .  

در خصوص ثبت خاطرات دوران دفاع مقدس مردم و رزمندگان دزفول تاکنون چندین کتاب و اثر منتشر و در سطح جامعه توزیع شد ؛ هر چند هنوز کتابی جامع و کامل از نقش مردم دزفول در دوران هشت ساله دفاع مقدس به جامعه به ویژه برای آیندگان عرضه نشده است و این نیاز است که امید است دستگاههای متولی بزودی در این خصوص دست بکار شوند ، هرچند شنیده ها حاکی است که اقداماتی در این خصوص صورت گرفته است.  

در آستانه چهارم خرداد «روز دزفول» یک اثر فرهنگی در حوزه دفاع مقدس رونمایی می شود ؛ عبد‌الرضا سالمی‌نژاد، مدیر انتشارات «نیلوفران» از انتشار کتابی به نام «یَزِله» به عنوان یکی از آثار در دست انتشار برای گرامی‌‌داشت روز «مقاومت و بیداری» یاد کرد و افزود: «یَزِله» به معنای نوحه‌ خوانی حماسی است که در جنوب کشور رایج است.  

محمد‌ حسین درچین، از خبرنگاران دوران دفاع مقدس، تمام اصوات و نوحه‌های یَزله آرشیو خود را که در دوران جنگ گردآورده بود، در قالب یک کتاب مستقل منتشر کرده است.

وی از انتشار هم‌زمان لوح فشرده صوتی این یزله‌ها خبر داد و گفت: این لوح فشرده به همراه کتاب به مخاطب عرضه می‌شود. کتاب «یزله» را انتشارات نیلوفران در 148 صفحه چاپ می‌کند. 

مدیر انتشارات «نیلوفران» در پایان گفت: آیین رونمایی از این اثر، چهارم خرداد‌ماه به صورت هم‌زمان در تهران، اهواز و دزفول برگزار خواهد شد. 

در تقویم رسمی جمهوری اسلامی ایران، چهارم خرداد به عنوان روز «مقاومت و پایداری» درج شده است. مقاومت مردم شهر دزفول در طول دفاع مقدس در سال1366 از سوی دولت جمهوری اسلامی بعنوان شهر نمونه لقب گرفت و لوح زرینی به مردم مقاومش اهدا شد.

*پلاک

اخبار مرتبط