پایگاه خبری تحلیلی دزمهراب

زاکانی:اگر به یک بند از نامه رهبری بی توجهی شود، عملا اجرای برجام ضرر دارد/ آقای رئیس جمهور آنچه در نامه نوشتند، تکرار حرف های گذشته است

به گزارش دزمهراب صبح امروز چهارشنبه، جلسه ایی در حوزه علمیه آیت الله قاضی دزفول با موضوع بررسی ابعاد مختلف نامه رهبر معظم انقلاب در خصوص برجام برگزار شد.

رئیس کمیسیون ویژه بررسی برجام در مجلس شورای اسلامی که میهمان ویژه این برنامه بود، گفت: نامه مقام معظم رهبری داری مقدمه، سه بخش و نتیجه گیری میباشد که در مقدمه تاکید بر عبور از مجاری قانونی دقتها و ضرورت هایی است که صورت گرفته است.

علیرضا  زاکانی اظهار داشت: بین مسئولین کشوری دو تفکر وجود دارد که یکی از آنها اعتقاد به حل شدن مشکلات در خارج از کشور و اینکه حتماً با رابطه با آمریکا و جنگ نداشتن با اسرائیل مشکلات اقتصادی ما حل خواهد شد که شاهد صحبت من برنامه چهارم توسعه در دوران آقای خاتمی که این را به صراحت ذکر می کند.

وی ادامه داد: نگاهی دیگر مقابل این تفکر وجود دارد که حضرت امام و مقام معظم رهبری این را به ما یاد دادند و افتخار داریم که منشاء آن انقلاب ناب است و آن دانستن راه حل در داخل کشور و  استفاده از فرصت های منطقه ایی و بین المللی است و در این مسیر همه چیز را باید معطوف به افق انقلاب اسلامی انجام دهیم.

IMG_9596

نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی اذعان داشت: حضرت آقا از نظر من به چهار دلیل مجلس را علاوه بر شورای عالی امنیت ملی برای رسیدگی به برجام انتخاب کرده اند؛ اول توجه به قانون که از لحاظ قانونی میبایست به مجلس می آمد و آنهایی که به مجلس نیاوردند خلاف قانون یا دریافت درستی از قانون نداشتند.

زاکانی، شناخت بهتر برجام را دلیل دیگر آوردنش به مجلس خواند و افزود: غرب حاصل دهها سال تجربه و دستاورد خود را پشت این سند گذاشته که با خواندن ابتدای آن، میگویید چه کلاهی روی سر آمریکایی ها گذاشته ایم ولی به انتهای آن که میرسیم میبینیم تا مچ پا رویمان کلاه آمده است و آدم متحیر می ماند.

وی تصریح کرد: نکته سوم انعکاس در جامعه بود که در شورای عالی امنیت ملی کمتر کسی شناختی از این سند داشت و نکته چهارم نقش آفرینی مجلس و برداشتنن باری از دوش نظام جمهوری اسلامی بود. من معتقدم که در سه مورد اول به نسبت موفق بودیم ولی در مورد چهارم می توانستیم بهتر عمل کنیم و کمتر هزینه از رهبری صورت بگیرد و این کاستی برای ما مشهود است.

رئیس کمیسیون ویژه بررسی برجام تاکید کرد: نامه رهبری در ابتدا دعوت به وحدت و انسجام در خانواده نظام است و با نگاه های مختلفی که متصور است و به عنوان یک واقعیت باید بپذیرفت اما رهبری تلاش کرد در دل این دونگاه ما به سمت نگاهی که اصل انقلاب غلبه کند برویم.

زاکانی خاطر نشان کرد: عده ایی تلاش می کنند آمریکا را بزک کنند و دائماً تهدید مکرر ایران به گزینه نظامی توسط مقامات آمریکا را مورد اشاره قرار میدهند ولی طبق برجام، کشورهای اطراف برجام متعهد شدند که کاری نکنند که با روح برجام در تقابل باشد و آمریکایی ها دائما با این برداشت ما را تهدید میکنند و این دارای تضاد است.

وی با تاکید بر این حقیقت و واقعیت که آمریکا همان آمریکاست و قابل تغییر نیست، گفت: برخی ها در کشور تلاش نکنند آن را بزک کنند و دشمنی او هم پایان نا پذیر است و تا وقتی ما هستیم و شعار “لااله الله الا” و “الله اکبر” هست این خوی استکباری آمریکا قابل تغییر نیست.

این نماینده مردم در مجلس، تصریح کرد: انقلاب اسلامی به برکت اندیشه نورانی اسلام و منطق قوی و اراده الهی که برای رشد و گسترش او شکل گرفته امکانی ایجاد کرد که جریان مقاومت تبدیل به یک قطب قوی در منطقه شده که می تواند سرنوشت سایرین را نیز تعیین کند.

وی افزود: در جریان سوریه آن چیزی که برجسته بود این بود که ایران نه تنها به سمت هیچ یک از قطب های قدرتمند در جهان نرفت بلکه توانست بخشی  از ظرفیت های یکی از قطب ها را وارد نقشه راهی که خود خواست به کار گرفت تا راه جبهه مقاومت را هموار کند و این کار باعث بهم خوردن بازی غرب در منطقه شد.

IMG_9584

علیرضا زاکانی افزود: با این نگاه در بخش دوم نامه رهبری، لیستی از شیطنت های آمریکا را بر می شمارند و می گویند این جنگ پایان ناپذیر است و ناظر بر آینده و فاقد خوش بینی های بی دلیلی است که برخی آنها را تبیین می کنند.

وی خاطر نشان کرد: در بخش سوم، حضرت آقا 9 بند را ذکر میکنند که اجرای این ۹ بند تضمین کننده حداقلی موفقیت ایران در این مذاکرات است و با اجرای آن بتوانیم بگوییم بردی بدست آوردیم و آنچه که داده ایم چیزی ما به ازای آن گرفته ایم و اگر به یکی از این بندها عمل نشود ،که متاسفانه می بیند که توجه نمی شود،  بدانید که خُسرانی جدی در آینده برای ما به دنبال خواهد داشت.

علیرضا زاکانی با اشاره به نامه چهار بندی رئیس جمهور خطاب به رهبری، گفت: آقای رئیس جمهور آنچه در نامه نوشتند، تکرار حرف های گذشته است و این در حالی است که با نامه رهبری باید جهت جدیدی  شروع شود نه اینکه اصرار به نگاه گذشته داشتند باشند.

وی ادامه داد: در بند اول نامه رئیس جمهور اعلام شده است نگاه جهان پس از برجام به ایران تغییر کرده است، ما در ۵۰ ساعت جلسه مشترک در کمیبسیون ویژه برجام، حتی یک نفر نبوده است که بگوید مصونیت امروز ما بواسطه برجام است و همه میگفتند که  این از ظرفیت های نظام جمهوری اسلامی است لذا به جامعه آدرس غلط  ندهیم.

رئیس کمیسیون ویژه بررسی برجام اذعان داشت: صحبت های رئیس جمهور در سه بند دیگر نامه خود نادرست با واقعیت های برجام است که آمریکا و اروپا نامه کتبی زده اند، حرف درست است ولی کامل نیست چرا که ناظر به لغو چهارونصفی از دستورات خود اوباما است ولی فرمایش رهبری ناظر به همه تحریم ها است.

زاکانی افزود: اوباما علاوه بر دستورات اجرایی خود، تحریم های ایالت ها را نیز می تواند تعلیق کند ولی در برجام بناست که اوباما ایالت ها را برای تعلیق تحریم ها تشویق کند، تشویق معنا ندارد؛ آمریکا۵۰ ایالت دارد که همین الان 15 تا اعلام کرده اند که به تشویق اوباما برای تعلیق تحریم های ایران گوش نمی دهیم.

وی  خاطر نشان کرد: مقام معظم رهبری برداشت همه ی تحریم ها را خواستند، ولی در برجام  اجرا نشده است و آقای رییس جمهور اصرار نکنند که صورت گرفته است، نه راجع به آمریکا و نه راجع اروپا، قطعا نشده است.

نماینده مردم تهران درمجلس، با اشاره به سخنان رئیس جمهور که اعلام کردند که ایران با برجام از فصل هفت منشور سازمان ملل خارج شده و جهان قبلا ما را تهدیدی بین المللی می خواند، گفت: ما در این چند ده ساعتی که جلسه بوده است هیچ کس اظهار نکرد که مبتنی بر یک سند قانونی ما به ذلیل فصل هفت به یک تهدید جهانی رفته ایم، حال که چنین سندی وجود ندارد چرا آقای رئیس جمهور اصرار دارند که مجدداً بر حرف نادرست قبلی تکیه کنند و آن را بگویند.

علیرضا زاکانی افزود: کشوری زیر فصل هفت می رود که تهدید بین الملل باشد یا صلح جهانی را به خطر اندازد ولی هیچ یک از این دو دلیل باعث نشد که علیه ما قطعنامه صادر شود و تنها خودداری ایران از ادامه تعلیق داوطلبانه وضع شده در سال ۸۴ ذکر شده و چون ایران تعلیق داوطلبانه را دیگر انجام نداده است، فلذا قطعنامه اول را صادر و تمام قطعنامه های بعدی برای این بود که چرا قطعنامه اول را اجرا نکرده اید.

وی تصریح کرد: اکنون نیز اگر ذیل فصل هفت هستیم به خاطر بهره گیری از ماده ۴۱ در قطعنامه قبلی است و الآن هم ذیل همان ماده  برای ما حکم صادر کرده اند که معنای آن بازگشت همه قطعنامه های قبلی است. شرایط ما به طور قانونی هیچ تغییری نکرده و تنها لحن آنها عوض شده است.

IMG_9576

رئیس کمیسیون ویژه بررسی برجام اذعان داشت: کسانی که دارند پاسخ نامه رهبری را میدهند حداقل دارند بی دقتی می کنند و ما معتقدیم این نامه فصل جدیدی و حبل المتین است و همه باید به آن چنگ بزنند و خود را با او تنظیم کنند و ناظر به آینده باید در این مسیر حرکت جدیدی تعبیه بشود که حرکتی بر پایان آن ماجرا که آقا فرمودند مشکل ایران گرچه تحریم ها ظالمانه است و باید برداشته بشود اما با برداشتن حل نخواهد و انتهای نامه نوشتند که حل وانسجام از درون است.

علیرضا زاکانی گفت: نوع مواجه و برخورد با نامه رهبری تعیین کننده این است که ما چقدر پایبند به مصالح و منافع ملی هستیم؛ اگر کسی این نامه را رعایت نکرد بدانید دارد وحدت ملی را مخدوش میکند، دشمنی دشمن را می خواهد نادیده بگیرد و مسیری را رفته که حداقل منافع ملی و ایجاد مصونیت از داخل را نادیده گرفته است.

رئیس کمیسیون ویژه بررسی برجام در پایان با تاکید بر لزوم اجرای همه بندهای نامه رهبری، گفت: اگر یک بند از این نامه هم بی توجهی شود، عملا اجرای برجام ضرر دارد و هیچ نفعی نخواهد داشت. باید بتوانیم مسیر عبرت آمیزی که رهبری فرموده اند برای آینده و تسریع در رشد و پیشرفت جامعه اسلامی را ببینیم.

سخنان کوتاه حجت الاسلام قاضی دزفولی، پخش کلیپ و پاسخ علیرضا زاکانی به سوالات طلاب از دیگر بخش های این برنامه بود.

IMG_9587 IMG_9580 IMG_9572

اخبار مرتبط