پایگاه خبری تحلیلی دزمهراب

«زن و مسائل قضایی و سیاسی» کتابی جدید از شهید مطهری

«زن و مسائل قضایی و سیاسی» عنوان کتابی است که به تازگی از سوی انتشارات صدرا راهی بازار نشر شده است. 0000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000

 «زن و مسائل قضایی و سیاسی» عنوان کتابی است که به تازگی از سوی انتشارات صدرا راهی بازار نشر شده است. در این اثر درباره زن و چهار مساله شهادت، قضاوت، افتاء و سیاست بحث شده و به سوالاتی که اغلب در این موضوع‌ها مطرح‌اند، از زبان استاد مطهری پاسخ داده شده است.

کتاب «زن و مسائل قضایی و سیاسی» تنظیم شده پنج جلسه بحث و انتقاد انجمن اسلامی پزشکان با عنوان «زن و مسائل قضایی و سیاسی» است که در اواخر سال 1345 و اوایل سال 1346 هجری شمسی توسط استاد شهید آیت‌الله مطهری ارایه شده است.

تنظیم و ویرایش علمی این اثر توسط دکتر علی مطهری، فرزند شهید مطهری انجام شده است.

«زن و شهادت» عنوان بخش نخست کتاب «زن و مسائل قضایی و سیاسی» است. مخاطبان در این بخش با موضوع‌هایی مانند «مواردی که شهادت زن به تنهایی کافی نیست»، «مواردی که شهادت زن و مرد با هم قبول است»، «چرا دو زن به جای یک مرد» و «آیا عقل زن از عقل مرد کمتر است؟ آشنا می‌شوند.

«زن و قضاوت»، «زن و افتاء» و «تفاوت‌های باب افتاء و باب قضاء از نظر دخالت زن» عناوین برخی از موضوع‌های بخش دوم این اثر را تشکیل می‌دهند.

در بخش سوم این اثر موضوع‌هایی مانند «زن و ولایت خاصه»، «زن و سیاست در دنیای امروز»، «دو عامل توانستن و خواستن» و «زن و کار خارج از خانه» مطرح شده است.

در بخشی از این کتاب، شهید مطهری وقتی از او سوال می‌شود که «آیا این حرف که کار زن منحصر به کار خانه‌داری نیست، کار خارج خانه هم مانعی ندارد ولی به شرط این که کار فردی باشد و کار اجتماعی نباشد و هر کاری که کار اجتماعی شمرده شود ممنوع است، درست است؟» این چنین پاسخ داده است: «نه، به طور قطع و یقین هر کار اجتماعی را نمی‌شود گفت برای زن ممنوع است، هیچ دلیلی هم برای این مطلب وجود ندارد و قائلی هم ندارد. مثلا یک سلسله کارهای بهداشتی یا کارهای فرهنگی کار اجتماعی شمرده می‌شود، مانند کار موسسات اجتماعی بهداشتی یا موسسات اجتماعی فرهنگی که خدمت به اجتماع شمرده می‌شود و کار اجتماعی است. این کارها فی حدّ ذاته برای زن هیچ اشکال ندارد.

چاپ نخست کتاب «زن و مسائل قضایی و سیاسی» اثر شهید استاد مرتضی مطهری با شمارگان دو هزار و 500 نسخه، 128 صفحه و به بهای دو هزار و 200 تومان از سوی انتشارات صدرا منتشر شده است.

دانشجو

اخبار مرتبط