31st، اکتبر 2013
پایگاه خبری تحلیلی دزمهراب
اخبار دزفول، خوزستان، جهان
Dezmehrab.ir
زمان انتشار: 31 st اکتبر 2013 ساعت 1:48 ب.ظ | کد خبر: 8835  

محمدرضا سنگری صبح امروز در دومین روز از یازدهمین اجلاس بین‎المللی تجلیل از پیرغلامان حسینی اظهار داشت: مجالس عزاداری باید عاری از هرگونه توهین باشد.

وی ادامه داد: کوچکترین حرکت یک مداح و ذاکر اهل بیت از چشمان مخاطبان به دور نخواهد بود.

وی متذکر شد: مخاطبان مداح آنقدر تیزبین و با دقت هستند که حتی به سمت نگاه مداح و ذاکر اهل بیت دقت می‎کنند.

این مدرس اجلاس تاکید کرد: یک مداح و ذاکر اهل بیت نباید بدون وضو وارد مجلس اباعبدالله شود، حتی نباید بدون اذن صاحب مجلس که می‎خواهید روضه آن را بخوانید اقدام به مداحی و روضه‌خوانی کنید.

برای رفع اشکالات مداحی کلاس‎ها و محافل آموزشی متعددی برگزار شود

سنگری بیان کرد: اگر ظهور امام زمان(عج) اتفاق بیفتد مداحان و ذاکران اهل بیت سربازان و پیش‎قراولان سپاه آقا خواهند بود؛ مداح و ذاکر اهل بیت بهشتی است.

وی اضافه کرد: گاهی دیده می‎شود شعرهای مداحان و ذاکران اهل بیت دارای لغزش‎های فراوانی است که نیاز است برای رفع آن کلاس‎ها و محافل آموزشی متعددی برگزار شود.

این پژوهش مذهبی تاکید کرد: رابطه ذاکر و مداح اهل بیت با علما و مراجع نباید قطع شود در غیر این صورت یک مداح همانند سربازی خواهد بود که ارتباطش با فرمانده‎اش قطع شده است.

وی با طرح این سئوال که در صورتی که در بین جمع مداحان کاغذی را تقسیم کنند و بخواهیم که نام نصفی از 72 تن یار امام که در صحرای کربلا به شهادت رسیدند را بنویسید، آیا خواهید توانست؟ گفت: هر کدام از افرادی که در صحرای کربلا با آقا به شهادت رسیدند بی‌شک با دلیل و حکمتی بوده است.

سنگری ادامه داد: یک مداح باید این افراد را بشناسد و شناخت این افراد بی‎شک افقی تازه را در مداحی ایجاد خواهد کرد.

وی با اشاره به فرمایش مقام معظم رهبری در یک محفلی تصریح کرد: مداحان ما در سه نسل جوان، پیشکسوت و استاد تقسیم می‎شوند.

این پژوهشگر مذهبی گفت: باید دست مداحان جوان را گرفت و به فرموده مقام معظم رهبری نسل جوان امروز تواناتر از گذشتگان است.

وی متذکر شد: نباید در این تفکر باشیم چون نسل جوان سختی‎های گذشته ما را ندیده و در فداکاری و تلاش از گذشتگان کمتر خواهد بود.

سنگری متذکر شد: نسل جوان امروز در صورتی که مشکلی برای جامعه پیش بیاید بی‎شک فداکارتر و فعال‎تر از گذشتگان خواهد بود.

این پژوهشگر در پایان اذعان داشت: این سه نسل باید به همدیگر کمک کنند و کسی که درس استاد نبیند به جایی نخواهد رسید.

 گلستان در آستانه ماه محرم میزبان یازدهمین اجلاس بین‌المللی پیرغلامان حسینی با حضور بیش از 600 مهمان داخلی و خارجی است.

یازدهمین اجلاس بین‌المللی پیرغلامان با حضور چهره‌های مطرح در عرصه مداحی اهل‌بیت (ع) از پنج قاره جهان، از دیروز تا دهم آبان‌ماه در شهرستان گرگان در حال برگزاری است.

مهمانان یازدهمین دوره اجلاس بین‌المللی پیرغلامان حسینی روز سه‌شنبه وارد استان گلستان شدند.

روز گذشته بیش از 500 نفر از مهمانان داخلی و خارجی یازدهمین اجلاس بین‌المللی پیرغلامان حسینی وارد ایستگاه راه‌آهن گرگان و فرودگاه بین‌المللی این شهر شدند و مورد استقبال مقامات استانی و شهرستانی قرار گرفتند.

در این مراسم فضاسازی بسیار مناسبی در ایستگاه راه‌آهن گرگان در نظر گرفته شد و برای نخستین‌بار در طی 11 دوره برگزاری این اجلاس به نیت 14 معصوم، 14 پرچم چهار متری مزین به نام مبارک معصومین توسط 14 علمدار از هیئت‌های مذهبی استان گلستان از مدعوین استقبال معنوی کردند.

پس از ورود مهمانان به هر یک از آنها نشان یازدهمین دوره اجلاس اهدا شد.

برگزارکنندگان این اجلاس در تلاش هستند تا روند برگزاری این مراسم نسبت به سال‌های گذشته کامل‌تر شود.

علاوه بر مداحی مداحان برجسته در این مراسم، تعدادی هیئت مذهبی به اجرای برنامه پرداختند.

براساس این گزارش، مراسم استقبال رسمی و مردمی بعد از ظهر روز سه‌شنبه در بارگاه امامزاده عبدالله گرگان با حضور اقشار مختلف برگزار شد.

پس از برگزاری این مراسم روز گذشته همزمان با نماز مغرب و عشا برنامه‌های سنتی استان و شهرستان همانند اجرای مراسم دسته‌چوبی برگزار شد.

هیئت‌های سینه‌زنی بالاجاده کردکوی و هیئت علی اصغر (ع) روستای زنگیان گرگان و برخی هیئت‌های دیگر هم به اجرای برنامه پرداختند.

همچنین در این اجلاس 24 مهمان خارجی از کشورهای پاکستان، افغانستان، تاجیکستان، مصر، عراق، آذربایجان، هندوستان، لبنان و برخی کشورهای اسلامی دیگر در کنار پیرغلامان حسینی کشورمان حاضر شدند.

همچنین برای نخستین ‌بار در این اجلاس از علما و مفاخر اهل سنت استان گلستان تجلیل خواهد شد.

این مراسم توسط ده‌ها رسانه‌ داخلی و خارجی به صورت زنده و تهیه مستند پوشش خبری داده می‌شود.

اختتامیه این مراسم نیز امروز همزمان با نماز مغرب و عشا در محل مصلای نماز جمعه گرگان با حضور اقشار مختلف جامعه برگزار می‌شود.

براساس این گزارش، خوزستان میزبان دوازدهمین دوره اجلاس پیرغلامان حسینی خواهد بود که بنابر تمهیدات پیش‌بینی شده، مقرر شده مراسم اختتامیه آن نیز در شلمچه برگزار شود که در اختتامیه یازدهمین دوره، نشان اجلاس دوازدهم به نماینده آن استان تحویل داده خواهد شد.

13920809000074_PhotoA

خبرگزاری فارس

ارسال نظر

     


-->