پایگاه خبری تحلیلی دزمهراب

سیل زدگان دزفول همچنان نیازمند یاری/اهالی روستاهای سیل زده به ناچار به خانه های خود بازگشته اند اما از كمترین امكانات زندگی محروم بوده چشم انتظار كمك مسوولان هستند

دزمهراب: بخشدار چغامیش دزفول با تایید فروكش كردن سیلاب در روستاهای این بخش گفت:اهالی این روستاها به ناچار به خانه های خود بازگشته اند اما از كمترین امكانات زندگی محروم بوده و همچنان چشم انتظار كمك و یاری مسوولان می باشند.

به گزارش دزمهراب شكرالله قارم افزود: اهالی روستای بنه عاتی از توابع بخش چغامیش دزفول چند روز در محاصره سیل بودند كه با فروكش شدن سیلاب به منازل خود كه از وضعیت مناسبی برخوردار نیستند بازگشته اند اما تاكنون اقدامی برای كمك به آنها صورت نگرفته است.
وی با تاكید بر اینكه اهالی این روستا نیازمند كمك دستگاه های ذیربط و كمك رسان جهت تامین مایحتاج زندگی خود هستند گفت:بر اثر سیلاب جاده های ارتباطی روستاهای بخش چغامیش دزفول تخریب شده و روستاهای بنه عاتی،بنه آیش،بنه لازم، بنه یعقوب ، بنه سیدمجید و بنه سیرصفر دچار آب گرفتگی شده و لوازم زندگی اهالی این روستاها بر اثر سیلاب از بین رفته است.
قارم با اشاره به اینكه معابر و تاسیسات زیربنایی این روستاها نیز تخریب شده است گفت:شبكه های برق و مخابرات این منطقه نیز بر اثر سیلاب تخریب شده كه با پیگیری انجام شده از سوی جهاد كشاورزی و مخابرات تا حدودی نسبت به رفع این نواقص اقدام شد.
بخشدار چغامیش دزفول اظهار كرد:در حال حاضر نیز كارشناسان جهاد كشاورزی و بنیاد مسكن با كمك اهالی در حال ارزیابی خسارات وارده به روستاهای این بخش هستند .
وی با تاكید بر اینكه سیل اخیر خسارت زیادی به واحدهای مسكونی و اراضی كشاورزی این بخش وارد كرده است گفت:حدود 50 كیلومتر از شبكه انتقال آب مزارع شامل انهار سنتی و كانالهای اصلی تخریب شده ضمن اینكه بیش از یكهزار هكتار از اراضی كشاورزی این بخش بر اثر سیل از بین رفته است.
قارم به تخریب بیش از 100 كیلومتر زهكش اصلی و فرعی و خسارت به شش حلقه چاه در این بخش بر اثر سیلاب اشاره كرد و گفت:بیش از 20 پل اصلی ورودی به مزارع و بیش از 70 كیلومتر جاده بین مزارع بخش چغامیش دزفول بر اثر سیلاب تخریب شد.
بخشدار چغامیش دزفول اظهار كرد:همچنین 2 هزار هكتار از اراضی گندم ،22 هكتار از اراضی كلزا ،60 هكتار پیاز ،70 هكتار ذرت بهاره و 70 هكتار چغندرقند بخش چغامیش دزفول دچار آبگرفتگی شدند و 2 هزارو 500 هكتار از مزارع گندم و 600 هكتار كلزا نیز خسارت دید.
وی افزود:سیلاب همچنین موجب تلف شدن 900 راس دام سنگین و 400 راس دام سبك در بخش چغامیش دزفول شد و 100حوضچه پرورش ماهی به مساحت 150 هكتار تخریب شد.
وی به تخریب حدود 9 هزار متر مربع تاسیسات دامی در این بخش بر اثر سیلاب اشاره كرد و گفت:شبكه آب شرب روستاهای بنه عاتی تخریب شد و تاسیسات و شبكه آبرسانی به روستاهای شهید بهشتی،بنه حاجات ،دهنو ،خوزینه باقر و خوزینه بالا دچار آسیب دیدگی شد.
دبی رودخانه دز در روز پنجشنبه 26 فروردین ماه از 300 متر مكعب بر ثانیه در شرایط عادی به 4500 متر مكعب بر ثانیه رسید.
طغیان رودخانه دز علاوه بر آبگرفتگی تعدادی از روستاهای دزفول و شوش به بخش كشاورزی این دو شهر نیز خسارت سنگین وارد كرده است.
خسارت وارده به بخش های مختلف شهرستان دزفول رقمی بیش از 2 هزار و 700 میلیارد ریال برآورد شده است.
ایرنا

اخبار مرتبط