پایگاه خبری تحلیلی دزمهراب

فروش هوای جنگل های کانادا در چین

به دنبال تشدید آلودگی هوا، مردم چین قوطی های هوای تازه از جنگل های کانادا را که بهای آن هر ۱۰ لیتر بیش از ۲۲ دلار است می خرند.

به گزارش روز شنبه پایگاه اطلاع رسانی «ساینس آلرت» که یک پایگاه تحقیقاتی چند ملیتی است، شاید ابتدا یک شوخی به نظر برسد، اما ناگهان فروش هوای تازه «کوه های راکی» به تجارتی پرفروش در چین تبدیل شد و این محموله وارداتی از کانادا ظرف چهار روز فروش زیادی در بین مردم چین را تجربه کرد.

«مسس لام» بنیانگذار این نوع تجارت به روزنامه انگلیسی «تلگراف» گفت: نخستین تجربه از فروش هوا به سال ۲۰۱۳ و به یک زوج کانادایی برمی گردد و این دو، یک کیسه هوا را در یک حراج موسوم به «ای بای» کمتر از ۶۶ سنت به فروش رساندند دومین مورد نیز به ۱۶۰ دلار فروخته شد و در این بین متوجه شدیم بازار خوبی برای این محصول وجود دارد.

وی در گفت و گو با سازمان پست ملی کانادا گفت: تقاضا برای این محموله ها در مناطقی که آلودگی هوا در آنها زیاد است، می تواند روز به روز بیشتر شود.

در حالی که بیشتر ما هوای تمیز را به طور رایگان استفاده می کنیم، اما افزایش آلودگی در پکن نگرانی هایی را برای مردم این شهر به وجود آورده تا جایی که مردم حاضر می شوند برای یک بطری یا قوطی ۱۰ لیتری هوا که حاوی ۲۰۰ بار نفس تازه است، ۲۲.۹۵ دلار آمریکا بپردازند.

بر اساس این گزارش، بهای هوای تازه دریاچه «لوئیز» با حجم ۷.۷ لیتر و محتوی ۱۵۰ بار نفس تازه به همان قیمت معامله می شود.

مشتریان برای خرید بطری هوای تازه دو گزینه دارند یا بطری با ۹۷ درصد اکسیژن خالص را برمی گزینند و یا بطری های با ۷۸ درصد نیتروژن، ۲۱ درصد اکسیژن و مابقی گازهای دیگر را انتخاب می کنند.

شرکتی که این محصولات را به فروش می رساند مدعی است هرکس بطری هوای تمیز و تازه را خرید کند هوای تازه پارک ملی «بنف» در منطقه «آلبرتا» کانادا و یا هوای تازه دریاچه «لوئیز» را به ریه های خود می فرستد و به هوشیاری و رهایی فرد از آلودگی و خطرات آن کمک می کند.
بر اساس سازمان پست کانادا، سال گذشته مقصد این نوع محموله ها بیشتر کشورهای آمریکای شمالی، هند و خاورمیانه بود، اما از آنجایی که هوای چین در حالت وضعیت قرمز رسیده است، از دو ماه پیش بازار این کشور به بزرگ ترین بازار خارجی این محموله تبدیل شده است.

«لام» گفت: هفته گذشته و ظرف چهار روز ۵۰۰ بطری از این محموله در چین فروخته شد و چهار هزار بطری نیز که از قبل پیش فروش شده به مقصد این کشور ارسال شده است. هرچند مقام های محلی در تلاش هستند تا از طرق دیگری این آلودگی را که ذرات معلق در هوا به ۲۰ برابر بیشتر از استاندارد رسیده برطرف سازند.

ماه نوامبر گذشته شاخص کیفیت هوا در چین ۶۶۶ و در وضعیت خطرناک قرار گرفت که به اعتراف مقام های چینی این آلودگی از افزایش ۱۷ درصدی مصرف ذغال سنگ و ورود بیش از یک میلیارد تن دی اکسید کربن به هوا ایجاد شده است.

اخبار مرتبط