24th، جولای 2014
پایگاه خبری تحلیلی دزمهراب
اخبار دزفول، خوزستان، جهان
Dezmehrab.ir
زمان انتشار: 24 th جولای 2014 ساعت 1:50 ق.ظ | کد خبر: 17857  
شهردار تهران با اشاره به صحبت‌های مطرح‌شده درباره تفکیک جنسیتی در شهرداری گفت: ما غیرت دینی داریم، حرف ما این است که نباید اجازه دهیم یک خانم در طول زمان معاشرت بیشتری با نامحرمان داشته باشد تا با محرمان خود و شوهر و فرزندش، زیرا این موضوع کانون خانواده را تحت‌تاثیر منفی قرار می‌دهد.
محمدباقر قالیباف گفت: در چند روز اخیر رادیوها و رسانه‌های خارجی مطالب کذبی را دنبال کردند و برخی رسانه‌ها هم در داخل کشور با آنها همراه شده‌اند و گفته‌اند که شهرداری تهران می‌خواهد تفکیک جنسیتی انجام دهد و زن و مرد را از هم جدا کرده و بین آنها دیوار بکشد. وی ادامه داد: ما نظام اسلامی هستیم و غیرت دینی داریم. زمانی که در تهران پارک‌هایی برای بانوان ایجاد کردیم همین رسانه‌ها می‌گفتند می‌خواهند خانم‌ها را در جامعه راه ندهند که این حرف احمقانه‌ای بود. در کشور ما خانم‌ها مطابق اسلام از همه حقوق مثل مردها برخوردار هستند.
 
شهردار تهران با بیان اینکه پنج‌پارک در تهران ایجاد کردیم که مورد استقبال بانوان قرار گرفت، گفت: بعد از این موضوع رسانه‌های خارجی و ایادی داخلی آنها خفه خون گرفتند و دیگر حرف نزدند.
 
وی با تاکید بر اینکه زنان کشور ما عفیف بوده و حجاب و شخصیت دارند، گفت: 10درصد مدیران شهرداری خانم هستند و شهرداری تهران در مقابل همه دستگاه‌های دولتی و غیردولتی بیشترین توجه را به بانوان داشته است و طبق گفته‌های مراجع ذی‌صلاح حجاب و عفاف در شهرداری تهران بسیار رعایت می‌شود. وی افزود: حرفی که در شهرداری تهران زده‌ایم این بوده است که اگر در یک اتاق، یک مجموعه کاری که با هم همکاری می‌کنند و سه یا چهار نفر آنها آقا و سه، چهارنفر دیگر خانم هستند و همه در یک رابطه مثلا در رابطه با بودجه فعالیت می‌کنند، می‌توان کاری کرد که آن چهارخانم در یک اتاق و چهار آقا در اتاق دیگری کار کنند. وی با بیان اینکه نباید اجازه دهیم یک خانم در طول وقت اداری و در طی روزها و ماه‌ها ساعت تماس و معاشرتش با نامحرمان بیشتر از محرم، شوهر و فرزند او باشد، گفت: با گذشت زمان این موضوع کانون خانواده را تحت‌تاثیر منفی قرار می‌دهد. غیرت ما کجا رفته است؟ حالا «بی‌بی‌سی» هرچقدر می‌خواهد حرف بزند.
شهردار تهران افزود: بیشترین استخدام‌های ما بر اساس قابلیت‌ها، خانم‌ها هستند و چندین معاونت و اداره کل تحت مدیریت خانم‌هاست. وی همچنین در بخش دیگری از صحبت‌های خود با تاکید بر اینکه در درون ‌سازمان شهرداری مصمم هستیم در مبارزه با فساد تلاش کنیم، گفت: بر اساس آمار دستگاه‌های نظارتی در مجموعه شهرداری مفاسد بیشتر نشده است، اما در مدیریت جهادی و مبارزه با فساد باید با شیب قابل‌قبولی به سمت کاهش فساد در مجموعه شهرداری برویم. وی افزود: در این راه قول می‌دهم صادقانه و با فرهنگ دفاع‌مقدس تلاش کنیم.   وی خطاب به برخی که می‌گویند «انتخابات تمام‌شده در نتیجه کارکردن در شهرداری نیز به اتمام رسیده است»، گفت: اینگونه کم‌لطفی نکنید و تهمت نزنید! مهم‌ترین کار ما اتمام مترو و رسیدن به 220کیلومتر مترو در شهر تهران است و باید در چهارسال آینده صدکیلومتر خط مترو در شهر احداث کنیم. قالیباف با اشاره به افتتاح خط سه ‌مترو از جاده ساوه تا شهرک شهیدمحلاتی تا پایان امسال، گفت: احداث خط شش‌ مترو از دولت‌آباد تا جنت‌آباد و خط هفت مترو از شرقی‌ترین تا غربی‌ترین نقطه شهر در این چهارسال انجام خواهد گرفت. قالیباف افزود: در مقیاس عملی باید به عامه‌گرایی توجه کنیم و آنچه برای خود نمی‌پسندیم برای دیگران نیز نپسندیم و آنچه برای خود قایلیم و حق خود می‌دانیم برای مردم نیز قایل باشیم.
وی همچنین با بیان اینکه در مقیاس جهانی در بحث عدالت نباید اجازه دهیم دو عنصر مهم که از ابتدای خلقت به انسان داده شده است فراموش شود، گفت: امروز کسانی در دنیا هستند که انسانیت انسان را لگدمال می‌کنند و آزادی را از انسان می‌گیرند. باید در مقابل ظلم این افراد بایستیم. وی همچنین با بیان اینکه باید در نظام اسلامی به حرف‌هایی که می‌زنیم عمل کنیم، گفت: باید از دین و مذهب هزینه نکنیم و بر اساس مسوولیتی که داریم کارآمدی و وظیفه‌مان را در عمل نشان دهیم. قالیباف با بیان اینکه مدیریت جهادی در حیطه اجرایی به‌دنبال تحقق آرمان‌ها و ارزش‌های اسلامی در بعد مادی و معنوی است، تاکید کرد: هرکس در حوزه ماموریتی خود باید به این موضوع توجه کند و در راستای گره‌گشایی از کار مردم عمل کرده و کارهای برزمین‌مانده را جمع کند، اختلاف نکند و منابع را هدر ندهد.
منبع: حقوق نیوز
نظر بینندگان
 1. ابابیل says:

  این عملکردش قابل تقدیره اما قالیباف هیچ وقت موفق نخواهد شد که از خودش یه چهره بین گفتمانی بسازه
  ظاهرا آقای قالیباف از به کار بردن کلمه تفکیک جنسیتی هم هراس داره

  • محمود دزفولی says:

   میگم صحبت تازه نماینده شوتشر در مجلس رو خوندید ببینید چیزی غیر از منطق گفته است.
   به گزارش ايلنا، حجت الاسلام سيد محمد سادات ابراهيمي تصريح کرد: يکي از افتخارات اسلام و مکتب تشيع اين است که متناسب با نيازها و مقتضيات زمان حرکت مي‌کند و به اقدامات واپسگرايانه وضعي نمي‌گذارد. در اسلام حد و مرز مشخص و قابل قبولي از نظر عقلي بر فعاليتهاي اجتماعي حاکم است و تا جايي که مفسده‌اي ايجاد نشود زن و مرد هر دو از حقوق برابر در فعاليتهاي اجتماعي برخوردارند که البته استثناهايي نيز در اين زمنيه وجود دارد که از آن جمله مي‌توان به پزشکان متخصص زنان و پرستاراني اشاره کرد که مي‌بايست فقط در حوزه مراقبت از زنان فعاليت داشته باشد.وي با تاکيد بر اين که دليلي ندارد که بين زن و مرد تبعيضي قايل شويم گفت: اين بخشنامه اخير شهرداري تهران يک نوع تبعيض نارواي شغلي محسوب مي‌شود که بايد در اسرع وقت در اين موضوع تجديد نظر شود.

   نماينده شوشتر و گتوند ادامه داد: در شهرداري تهران مشاغل خاصي وجود ندارد که براساس آن ميان زنان و مردان تفکيک قايل شويم و افرادي که در اين ماجرا دخيل هستند تلاش داشته‌اند تا برخلاف جريان آب حرکت کنند و در قد وقواره مديريت شهرداري تهران نيستند بلکه اين عده افرادي سطحي نگرند که نبايد در راس مديريت کلان نهادي نظير شهرداري تهران باشند. ايجاد تبعيض شغلي ميان زنان و مردان در شهرداري تهران هيچ مبناي عقلي،شرعي و قانوني ندارد و اصرار براين موضوع ناديده گرفتن مطالبات شهروندان و نوعي لجبازي است که بايد توسط شهرداري تهران جبران مافات شود.

   تفكيك جنسيتي رياکارانه است

   نماينده اروميه در مجلس نيز جداسازي محل کار در شهرداري را اقدامي سياسي و رياکارانه دانست که سرآغاز ناهنجاري در جامعه خواهد بود.

   عابد فتاحي در واکنش به جداسازي در محيط کار شهرداري تهران، اظهار داشت: وقتي آقاي روح‌الله حسينيان براي گرفتن امضاي بيانيه حمايت از اقدام شهردار تهران نزد من آمدند، به ايشان گفتم که آقاي قاليباف با اين کار يک خيانت بزرگ در حق ملت ايران انجام مي‌دهند.وي با بيان اينکه من با اين فرهنگ که به زن و مرد در کنار هم به عنوان ابزار نگريسته شود به شدت مخالف هستم، تاکيد کرد: از سويي ديگر بايد به اين نکته توجه داشت تفكيك جنسيتي تبعيض در اشتغال را نيز در پي خواهد داشت. واقعا باعث تاسف است که در چنين شرايطي که کشور ما با مشکلات جدي هم چون بيکاري و تورم و خودکشي جوانان تحصيل کرده مواجه است عده‌اي از مسوولان در صدد درگير کردن اذهان مردم با چنين مسائلي هستند.فتاحي افزود: اتفاقا اين حرکت که به بهانه غيرت ديني از آن دفاع مي‌شود خود سرآغاز ناهنجاري در جامعه خواهد بود. زن و مرد بايد براي رشد و شکوفايي کشور دوشادوش و در کنار يکديگر فعاليت کنند. .خدائیش کامنت رو تایید کن.

  • محمود دزفولی says:

   به جاست که دراینجا یادآور شوم که به عنوان یک فرزند انقلاب، غیرت دینی را هم درایستادگی مقابل زورگویی‌های ظالمان جهان و هم در ارتقای کرامت بانوان می‌دانم. غیرت دینی را در این می‌دانم زنی با فقر و گرسنگی سربربالین نگذارد، غیرت دینی تقویت بنیان خانواده است. تعداد زنان سرپرست خانواربه صورت تصاعدی افزایش یافته است، بنابر این غیرت دینی این است که اشتغال در کشور به ویژه برای این قشر رونق گیرد و آسیب های اجتماعی کاهش یابد،حقوق معلولان ادا شود، هیچ زنی از روی استیصال به کار تن در ندهد و بتواند مهر مادری را به نمایش بگذارد

 2. آیه says:

  بنظرم کارش بسیار ستودنی و شجاعانه بود اون هم در دوره روحانی مچکریم!
  در دوره احمدی برا تفکیک جنسیتی در دانشگاه ها چقدر های و هوی شد الان که که دیگه نور علی نوره ،آدم باید از جونش سیر شده باشه که از این طرح ها اجرا کنه.
  با اینکه بهش رای ندادم اما از شجاعت و عملکردش خوشم اومد.براش آرزوی موفقیت میکنم.
  اینکه ایشون از لفظ تفکیک جنسیتی استفاده نکرده برای طرحش زرنگی و کیاسته ، وقتی یه کلمه بار منفی بین مردم پیدا کرده لزومی نداره ما هم تکرارش کنیم میشه لفظ و کلمه جدیدی رو جایگزین کرد ، با خلاقیت.

ارسال نظر

     


-->