پایگاه خبری تحلیلی دزمهراب

مجاهد و عالم خستگی ناپذیر دزفول حاج شیخ طعیمه سعد دار فانی را وداع گفت + معرفی و زندگی نامه

به گزارش دزمهراب مجاهد و عالم خستگی ناپذیر و پدر دو شهید حضرت حجه الاسلام و المسلمین حاج شیخ طعیمه سعد دار فانی را وداع گفت و به دیدار معبودش شتافت.

مراسم تشییع آن بزرگوار جمعه ساعت 8 صبح به طرف شهید آباد برگزار می شود.

پایگاه خبری دزمهراب این مصیبت سنگین را به عموم مردم شهرستان دزفول به خصوص خانواده محترم سعد و دکتر حبیب الله سعد تسلیت گفته و برای خانواده و بازماندگان این عالم فقید از درگاه اللهی صبر و اجر مسالت می نماید.

معرفی  و زندگی نامه «حجت‌الاسلام شیخ طعیمه سعد» از علمای دزفول

e

حجت‌الاسلام والمسلمین حاج شیخ طعیمه سعد در سال ۱۳۰۵در منطقه دهستان عجیرب از بخش مرکزی دزفول چشم به جهان گشود.

طعیمه سعد در هشت سالگی مادر و در ۱۰سالگی پدر خود را از دست داد، اما با توجه به استعداد خاص و علاقه ایشان به علوم دینی از سن کودکی به آموزش مسائل دینی و قرآنی پرداخت و در مدت کوتاهی، در همان سنین جوانی به یکی از منبری‌های معروف منطقه در آمد.

علاقه وافر ایشان به علوم حوزوی وی را در سال ۱۳۲۵ شمسی به مدرسه علمیه آیه‌الله نبوی در دزفول کشاند و به این صورت فصل جدیدی در زندگی وی آغاز شد.

دروس مقدماتی، تا خارج را در مدرسه مذکور به انجام رسانید و در همان دوران که حدود ۲۰ سال طول کشید، خود نیز از مدرسین برجسته آن حوزه گردید و طلاب بی‌شماری را تربیت و تحویل جامعه اسلامی کرد.

از اساتید ایشان در سطح مقدمات، می‌توان آقایان، مدرسیان و تدین و در دروس فقه و اصول از آیت‌الله عظمی نبوی و آیت‌الله قاضی امام جمعه اسبق دزفول و آیت‌الله بیگدلی نام برد.

با اوج‌گیری انقلاب اسلامی به رهبری امام خمینی(ره) و روحانیت، ایشان جزء اولین کسانی از روحانیت دزفول بودند، که با تمام وجود از این نهضت اسلامی حمایت کرده و در تمام راهپیمایی‌ها همراه با سایر روحانیون و مردم شریف دزفول شرکت می‌کردند و در تشویق مردم به ویژه جوانان نقش مؤثر و سازنده‌ای ایفا می‌کردند.

خدمات دینی و فرهنگی جناب شیح

از خدمات مؤثر ایشان به عنوان کار فرهنگی، تأسیس مسجد صاحب‌الزمان روستای سید نور و حسینیه شهدای فتح المبین شهر امام خمینی(ره) دزفول بوده که در تربیت جوانان و خدمت به اسلام نقش شایسته‌ای را در منطقه داشته است. همچنین با همت ایشان و تشویق مردم بیش از ۱۰ مسجد در منطقه بخش مرکزی تأسیس شده است. تأسیس نمازخانه در کلیه پاسگاه‌های تابعه ژاندارمری، از دیگر خدمات ایشان بوده است.

تألیفات و آثار مکتوب شیخ

معظم‌له تألیفات فراوانی داشته که به برخی از آنها عبارتند از: «زاد العباد لیوم المعاد»، «مصابیح الزاهره فی الحج الطاهره»، «علل الاحکام»، «المصباح الزاهر فی الحسین الطاهر»، «طریق النجاه من الذنوب المهلکات»، «احکام القرآن»، «کتاب الحج»، «الوصیه» و «الولایه».

پس از پیروزی انقلاب، نیز نقش مهمی را در کنار آیت‌الله قاضی، به عنوان نماینده ایشان در منطقه عشایر دزفول، در راستای تثبیت انقلاب و مقابله با توطئه‌های تجزیه طلبانه اشرار ایفای کرده است.

معظم‌له به مدت ۴۰ سال امامت مسجد محمدی دزفول را بر عهده داشته، مسجدی که براساس ارزیابی‌های صورت گرفته و خدمات انجام شده توسط سازمان تبلیغات، به عنوان مسجد نمونه درشهرستان دزفول انتخاب شد.

نقش شیخ در جنگ تحمیلی

شروع جنگ تحمیلی، نقش دیگری از خدمات جناب حجت‌الاسلام سعد را در تاریخ دزفول به ثبت رسانده. مسجد ایشان از مهم‌ترین مراکز، آموزش بسیجیان و اعزام نیرو بوده و در مدت جنگ حتی یک روز نماز. جماعت ایشان تعطیل نگردیده و به صورت شبانه‌روزی در خدمت جنگ و رزمندگان بوده است. حضور ایشان در مناطق جنگی و در کنار رزمندگان و بسیجیان حضور فراموش نشدنی است.

جناب شیخ نه تنها جوانان غیور وانقلابی دزفول و حومه را به شرکت در دفاع مقدس تشویق می‌کرد، بلکه فرزندان برومند خویش را نیز بیش از دیگران به حضور در جبهه های جنگ تحمیلی وادار می کرد وآن بزرگوار با وجود سن بالا با روحیه‌ای شگفت‌انگیز شهادت دو تن از فرزندان عزیز خویش را تحمل کرد.

معظم‌له بعد از پیروزی انقلاب اسلامی مسئولیت‌های گوناگونی را در شهرستان دزفول داشته که به مهم‌ترین آنها اشاره می‌شود: امام جمعه موقت شهرستان دزفول، رئیس عقیدتی ـ سیاسی هنگ ژاندارمری دزفول، رئیس جمعیت هلال احمر شهرستان دزفول، عضو شورای امنای و نظاره اوقات شهرستان دزفول، عضو کمیسیون تشخیص صلاحیت اداره اوقاف دزفول، اولین رئیس شورای حل اختلاف بخش مرکزی شهرستان دزفول، اولین رئیس شورای حل اختلاف شهرستان شوش، نماینده آیت‌الله قاضی در منطقه عشایر دزفول و شوش، روحانی کاروان‌های حج.

حجت‌الاسلام والمسلمین حاج آقاسعد، درسوم خردادماه سال ۱۳۹۰، از سوی ریاست محترم جمهوری اسلامی ایران، به نشانه قدردانی از مجاهدت‌ها و پاسداری از خط سرخ شهادت، به دریافت لوح تقدیر موفق شد.

اخبار مرتبط