پایگاه خبری تحلیلی دزمهراب

مردم شما بیایید از استقلال کشور دفاع کنید

به گزارش دزمهراب نشست بصیرتی به مناسب سالگرد ارتحال بنیانگذار کبیر انقلاب اسلامی ایران امام خمینی (ره) با حضور فعالین فرهنگی ، حوزویان و مسئولین جلسات قرآن مساجد عصر روز چهارشنبه ۱۳ خرداد در حوزه علمیه آیت الله قاضی دزفول برگزار گردید.

رئیس پژوهشکده فرهنگ و هنر اسلامی در این مراسم گفت:  امام در وصیت نامه خود بیش از همه و نسبت به سایر مفاهیم بر معنای استقلال تأکید کرده بودند. در واقع اگر ما بخواهیم یک مفهوم مبنایی برای انقلاب اسلامی از نگاه حضرت امام پیدا کنیم این مفهوم استقلال خواهد بود.

دزمهراب- یامین پور 1

دکتر وحید یامین پور به سنجه و استانداردی که امام در اختیار مان قرار داده تا بتوانیم عملکرد مسئولین را با آن بسنجیم اشاره داشت و افزود: حضرت امام بیشترین تذکرشان به مردم این بوده که مردم مراقب باشند که مسئولین از وظیفه استقلال کشور تخطی پیدا نکنند.

وی همچنین اظهار داشت: این مفهوم استقلال دارای ابعاد افتصادی، فرهنگی و سیاسی است. در صدر انقلاب دو تلقی از استقلال میشود، تلقی اول شعار نه شرقی نه غربی است که بخشی از آن این است که ما نمی خواهیم از طرف شوروی و آمریکا سیطره ایی در کشورمان باشد ولی نگاه عمیق تر این است که این شعار به تنازع تمدنی بر میگردد باید توجه کرد که امام در دوره ایی این شعار را سر داد که هر حکومتی بی شک اتکایش به مسکو یا واشنگتن بود. نه شرقی نه غربی یعنی نه گفتن به کدخدای آن زمان بود.

رئیس پژوهشکده فرهنگ و هنر اسلامی ادامه داد: تمرکز امام در چهارده ماه پایانی عمر شریفشان بر اسلام آمریکایی است. در دهه 60 که میشود گفت سال 67 سال شکست ایران در جبهه ها بود که در مدت سه ماه بسیاری از مناطق و همچنین تعداد زیادی اسیر دادیم و پای موشک های صدام نیز به تهران کشیده شده بود همچنین عده ایی از سیاسیون نیز به دنبال مذاکره برای پایان دادن به جنگ بدون مشخص شدن شروع کننده جنگ و نیز تکلیف اسرا و غرامتی که عراق باید بدهد بودند؛ در این شرایط امام پیام میدهد که سرنوشت جنگ در جبهه ها رقم می خورد نه در میدان مذاکرات، امام محکم معتقد بودند راه جمهوری اسلامی از کنار آمدن با قدرت ها گشایشی در آن نیست.

دزمهراب- یامین پور 2

وی خاطر نشان کرد: همان موقع که ما نظام تک قطبی را پذیرفته بودیم و آقای خاتمی در سخنرانی هایش با لبخند از گفتگوی تمدن ها صحبت میکرد به دستور جورج بوش، آمریکا مشغول ساختن پایگاه های نظامی در کشورهای حاشیه خلیج فارس، عراق، ترکیه و افغانستان بود.

دکتر یامین پور افزود: امام عین واقع بینی بود و معتقد بودند که در کنار آمدن خیری نیست، اینکه میبینید مقام معظم رهبری خطاب به دولت فرمود آدم باید دل را به نقاط واقعی بدوزد نه نقاط خیالی، الان دولت دارد خیالی تصور میکند. شعار های ما عین واقع بینی است ما آمریکا را عین شیطان بزرگ می دانیم.

این استاد دانشگاه تاکید کرد: جریان سازش معتقد است از طریق حل شدن در نظم نوین جهان مسئله ایران حل میشود این جریان معتقد است که هیچ چیز در جهان آن قدر اهمیت ندارد که برایش بجنگیم؛ جریان سازش علاقه مندست اینگونه تحلیل کند که تمام آرمان های بنیادی ما هزینه دارد و ما داریم از اقتصادمان به خاطر سیاستمان میزنیم.

دزمهراب- یامین پور 3

یامین پور در خصوص تیم مذاکرات هسته ای اظهار داشت: تیم آقای روحانی در مذاکرات سعد آباد همین لطمه را خورد و اتفاق جدیدی برایش نیست، شبکه بی بی سی فیلمی را تهیه کرد بود که در آن با آقای مسئولین مذاکرات ایرانی در سعدآباد مصاحبه میکند از آقای خاتمی در خصوص نتیجه مذاکرات می پرسد در جوابش می گوید با البارودی توافق کرده بودیم که غنی‌سازی کنیم ولی ایشان بداخلاقی کرد که نهایتاً تاسیسات ما را پلمپ کردند و مقام معظم رهبری دو سال بعد گفتند که همان دولتی که صنعت هسته ای ما را تعطیل کرد همان دولت برود بازش کند.

وی همچنین اظهار داشت: مقام معظم رهبری گفته اند که ما صد و نود هزار سو سانتریفیوژ نیاز داریم در زمان دولت نهم و دهم از صفر به نوزده هزار رسیدیم در این مذاکرات به شش هزار و هفتاد دو کاهش پیدا کرد یعنی یک سی هشتم آنچه که کشور به آن نیاز دارد. رهبری اگر موضعشان موضع نظام نباشد در تریبون علنی اعلام نمی کنند.

این استاد دانشگاه در خصوص نقش مردم در جمهوری اسلامی گفت: در جمهوری اسلامی تصمیمات بزرگ توسط مردم در صحنه گرفته میشود. حضرت امام هیچ چیز را مخفی نکرده و همه چیز را با مردم در میان میگذاشت. مردم رشد نکنند ولی فقیه تصمیم نمی گیرد. این که خط قرمز های نظام در سخنان عمومی مطرح میشود یعنی این که مردم شما بیایید از استقلال کشور دفاع کنید.

وحید یامین پور ادامه داد: اینکه امام در سال 67 فرمود سرنوشت جنگ در جبهه ها رقم می خورد چون مطمئن بود مردم به جبهه ها بر می گردند و بسیجیان به جبهه ها سرازیر شدند و مسئولین سپاه پشیمان شدند که چرا آن نامه را برای امان نوشتن.

دزمهراب- یامین پور 4

وی در پاسخ به صحبت بعضی ها که انتظار دارند در هر اموری رهبری به طور راس آن انجام بدهد گفت: این یک سیستم دیکتاتوری است نه رابطه تربیتی. امام و رهبر سعی می کنند که با صحبت های خود مردم را تربیت کنند همانند اینکه سیاست خارجی کشور را حضرت آقا به میان مردم آورده است.

وحید یامین پور در پایان گفت: تحلیل من این است که چون تمام هستی دولت در مذاکره است و دولت از روز نخست گفته است کلید حل مشکلات در سیاست خارجه است؛ دولت برای اینکه زیاد آبرو ریزی نشود یک توافق ناقص انجام میدهد و تقصیراتی را هم گردن همه می اندازد.

اخبار مرتبط