پایگاه خبری تحلیلی دزمهراب

مستندسازی مراسم ماه محرم توسط ۱۰۰ عکاس در دزفول

مدیر انجمن دوستداران و پژوهشگران دزفول با بیان اینکه مراسم محرم در دزفول از شور خاصی برخوردار است، گفت: در ایام محرم بیش از ۱۰۰ عکاس این مراسم را هر ساله مستند‌سازی می‌کنند.

محمد آذرکیش مدیر انجمن دوستداران و پژوهشگران شهرستان دزفول (دز پارس) با بیان اینکه نمایشگاه عکس «همراه خورشید» به مناسبت آغاز ایام سوگواری سرور و سالار شهیدان حضرت ابا عبدالله الحسین(ع) در دزفول برگزار می‌شود، گفت: این نمایشگاه کاری از ستاد اربعین حسینی شهرستان دزفول است که با پیگیری و همراهی انجمن دوستداران و پژوهشگران دزفول و جمعی از هنرمندان دزفول با تصاویری از محرم و صفر شهرستان دزفول برپا خواهد شد.

وی افزود: این نمایشگاه با هدف ترویج فرهنگ عاشورایی و در زمینه حمایت و معرفی آثار هنرمندان دزفولی است و شامل 65 عکس از آثار 39 عکاس عاشورایی دزفول در قطع 50 در 70 است.

مدیر انجمن دوستداران و پژوهشگران دزفول گفت: در حاشیه این نمایشگاه غرفه آتلیه عکس کودکان عاشورایی نیز برای ایجاد شور بیشتر در فضای فرهنگی نمایشگاه فعال است. علاوه بر آن در غرفه دیگر این نمایشگاه کارگاه نقاشی کودک نیز دایر شده و کودکان می‌توانند تصاویر عاشورایی نقاشی شده را رنگ‌آمیزی کنند. ضمنا مسابقه پیام‌نویسی که شامل برداشت بازدیدکنندگان از عکس است نیز برقرار است و بازدیدکنندگان می‌توانند پیام هر عکس را در جمله‌ای کوتاه بنویسند. هر شب به قید قرعه به برندگان جایزه داده می‌شود.

آذرکیش گفت: ستاد اربعین حسینی بیش از یک دهه است که هر سال با تدارک بزرگداشت روز اربعین حسینی برنامه‌ریزی و هماهنگی گسترده‌ای را در شهرستان ساماندهی می‌کند و سالانه بیش از 20 هزار نفر در این مراسم شرکت می‌کنند. علاوه بر آن در برخی سال‌ها با پوشش زنده مراسم محرم دزفول و پخش از طریق اینترنت تلاش کرده است تا سهمی در برگزاری هر چه پرشورتر عزادارای امام حسین(ع) داشته باشد. در این زمینه انجمن دوستداران و پژوهشگران دزفول از سال گذشته با هماهنگی عکاسان عاشورایی دزفول مجموعه‌ای از آثار این هنرمندان را گردآوری کرده و با حمایت و هماهنگی ستاد اربعین حسینی شهرستان دزفول اقدام به برگزاری نمایشگاه عکس «همراه خورشید» کرده‌ است.

وی ادامه داد: این نمایشگاه از 22 مهر تا هفت آبان 94 همزمان با اول تا پانزدهم محرم در طبقه اول مجتمع تجاری نگین دز واقع در چهار راه شریعتی دزفول برپا خواهد بود.

مدیر انجمن دوستداران و پژوهشگران دزفول با بیان اینکه مراسم محرم در دزفول از شور خاصی برخوردار است، خاطرنشان کرد: انجمن دوستداران و پژوهشگران شهرستان دزفول در سال‌های گذشته با حمایت از عکاسان عاشورایی دزفول مجموعه نرم‌افزاری «سوگنما» را منتشر کرده است و برپایی نمایشگاه عکس محرم دزفول در تهران و علاوه بر آن مراسم تقدیر از عکاسان عاشورایی را نیز در کارنامه خود دارد.

آذرکیش با بیان اینکه در ایام محرم بیش از 100 عکاس این مراسم را هر ساله مستند‌سازی می‌کنند، گفت: برگزاری مراسمی از این دست می‌تواند نقش مهمی در تشویق هنرمندان و خلق آثار هنری با موضوع محرم و فرهنگ عاشورایی باشد.

* ایکنا

اخبار مرتبط