پایگاه خبری تحلیلی دزمهراب

مستندهای «ثریا»، شروعی برای حضور ایران در جنگ رسانه‌ای است

ثریا

به گزارش دز مهراب به نقل از خبرنگار فرهنگی خبرگزاری تسنیم، براساس اعلام هیئت داوران، مستند «رو در رو با شیطان» فانوس عمار و جایزه ویژه هیئت داوران را دریافت کرد. این مستند مهرماه امسال با موضوع توانمندی‌های نیروی دریایی کشورمان از زمان جنگ و دلاورمردی‌های شهید نادرمهدوی تاکنون از شبکه اول سیما به روی آنتن رفته بود. همچنین مستند «هفت دقیقه تا تل آویو» که به مناسبت سومین سالگرد شهادت شهید تهرانی مقدم تولید شده بود، فانوس جشنواره را دریافت کرد. در بخش برنامه‌های تلویزیونی هم برنامه تلویزیونی «ثریا» بدلیل نقد موشکافانه و متعهدانه آسیب‌ها، لوح افتخار جشنواره عمار را دریافت کرد. همچنین جایزه ویژه در بخش ترویج علم و فناوری از سوی شورای عالی انقلاب فرهنگی به مستند «کابوس کرکس‌ها» تعلق گرفت. این مستند که به موضوع تاریخچه فناوری و صنایع پهباد از زمان جنگ تاکنون پرداخته است، بهمن ماه پارسال از شبکه یک پخش شده بود.

محسن مقصودی  تهیه کننده« ثریا»، با وجود رقابت آثار شرکت کننده در جشنواره عمار، «ثریا» موفق شد با کسب چهار جایزه، از نظر تعداد بیشترین جایزه این جشنواره را به خود اختصاص دهد.

مقصودی درباره ضرورت‌های تولید چنین مستندهایی در برنامه «ثریا» افزود: در امر برنامه سازی همیشه یا ذائقه مخاطب را رسانه‌ها می‌سازند و یا اینکه خود مردم هستندکه تعیین می‌کنند که رسانه‌ها چه برنامه‌هایی برای آن‌ها تولید کنند. رویکردی که به خصوص در این دو سال اخیر برنامه «ثریا» داشته، تولید مستندهای غرورآفرین و چالشی بوده و این از موضوعاتی بود که مخاطب از ما خواسته بود، مستندهای «صعود» و «مردی با آرزوهای دور برد» درباره شهید تهرانی مقدم از مستندهایی بود که بنا به درخواست هموطنان تولید و پخش شد که با استقبال گسترده مخاطبان مواجه شد و از ما خواستند که این روند مستندسازی در برنامه «ثریا» ادامه یابد. ما هم وقتی چنین مطالبه‌ای را از جانب مردم دیدیم سمت و سوی برنامه را به تولید چنین مستندهایی بیشتر کردیم.

وی ادامه داد: البته ساخت مستندهای نظامی و دفاعی خیلی دشوار است چرا که موضوعات، موضوعات امنیتی و نظامی است و ساخت اینگونه مستند‌ها سخت‌تر از ساخت مستند در حوزه اجتماعی است.

تهیه کننده «ثریا»، پیروزی درجنگ رسانه‌ای جهانی را مهم‌ترین علل تولید ساخت چنین مستندهایی در برنامه «ثریا» عنوان کرد و اظهار داشت: ما در این برنامه این مسیر را ادامه می‌دهیم و به امید خدا بینندگان منتظر تولید مستندهای بهتری در این برنامه باشند.

مقصودی افزود: برخی از این مستند‌ها تا یک سال کار پیش تولید داشته و اینگونه نیست کار به راحتی انجام شده باشد ولی این سختی کار چیزی از اراده گروه تولید «ثریا» کم نخواهد کرد.

وی درباره علت استقبال مخاطبان از پخش این مستند‌ها هم گفت: علت استقبال مردمی کار خوب ما در تولید اثر نیست بلکه بخاطر دستاوردهایی است که شهدا و دلیر مردان ما در راه ساخت آن به خرج دادند بوند و متاسفانه مظلومانه و غریبانه این افتخارات در فضاهای فرهنگی مانده و کار رسانه‌ای خوبی برای معرفی آن‌ها انجام نشده است.

این تهیه کننده در توضیح غربت فرهنگی و رسانه‌ای این افراد تصریح کرد: مثلا ما در منطقه‌ای که نیروهای سپاه هم اکنون ناوهای آمریکایی را در خلیج فارس رصد می‌کنند، یکی از فرماند‌هان اظهار می‌کرد که کسانی که در منطقه شهید مهدوی خدمت می‌کنند نمی‌دانستند شهید مهدوی کیست و پس از پخش مستند «ثریا» تازه فهمیدند که شهید مهدوی کیست.

مقصودی افزود: انشا الله بنا داریم در حوزه‌های دفاعی و دستاوردهای هسته‌ای آثاری را در آینده تولید کنیم.

وی درباره اهمیت جشنواره مردمی عمار هم گفت: این جشنواره در این پنج سال توانسته است خیلی از استعدادهایی را که در اقصی نقاط کشور حتی در روستاهای دورافتاده که در فضاهای رسمی هنری مانند سینما و تلویزیون فرصتی برای بروز استعداد‌ها نداشتند، شناسایی کند. جشنواره عمار این فضا را برای این افراد مهیا کرد و نوید خیلی خوبی است برای آینده که انشاالله جوانان علاقه‌مند در تولید آثار در حوزه‌های انقلاب اسلامی و دفاع مقدس بتوانند با نگاه آرمانگرایانه و دغدغه‌مند، مسایل، چالش‌ها و پیشرفت‌ها را با دلسوزی مطرح و رسانه‌ای کنند.

تسنیم

اخبار مرتبط