پایگاه خبری تحلیلی دزمهراب

مصاحبه اختصاصی “خبرگزاری حوزه” با دبیر همایش جلوه هایی از سیره علمی و عملی شیخ مرتضی انصاری(ره) در دزفول

همایش جلوه هایی از سیره عملی و علمی خاتم الفقهاء والمجتهدین، شیخ مرتضی انصاری دزفولی (ره) فردا دوشنبه ۲۲ اردیبهشت از ساعت ۹ صبح در سالن شیخ انصاری دانشگاه آزاد اسلامی واحد دزفول بر گزار می شود.

ghazi_majdedez-154x132

          حجت الاسلام والمسلمین قاضی، دبیر این همایش درگفت وگو با خبرنگارحوزه اظهارداشت: دراین همایش یک روزه اعضای محترم مجلس خبرگان رهبری در استان خوزستان، علما ، بزرگان فضلا و طلاب فرهیخته ، ائمه جمعه  و روحانیان  و ائمه جمعه استانهای همجوار حضور خواهند داشت.

وی افزود: “حجت الاسلام والمسلمین آیت الله دکتر علی دوست “از جامعه مدرسین قم با موضوع ” فقه ومقتضیات عصر از منظر فقهی شیخ ” و آیت اله موسوی جزایری نماینده ولی فقیه در استان خوزستان  دراین همایش به ایراد سخن خواهند پرداخت.

  دبیر این همایش خاطر نشان ساخت: “حجت الاسلام والمسلمین  آیت الله دکتر حیدری”عضومجلس خبرگان رهبری  با ارائه ی مقالاتی    با عنوان ” ولایت فقیه از منظر شیخ “و  حجت الاسلام عبداللهی  با عنوان “جایگاه عقل در درک مناطات احکام شرع “مقالات خود را قرائت خواهندکرد.

 دبیر همایش یادآورشد: در کنار شخصیت های حوزوی  وبمنظور حد اکثر استفاده علمی از این همایش مهم  از شخصیت های دانشگاهی ، اساتید دانشگاه و فرهیختگان و دانشجویان و همچنین مدیران فرهنگی وشخصیت های علمی استان دعوت شده است.

 ”حجت الاسلام والمسلمین  قاضی دزفولی” با اشاره به برنامه های جانبی این همایش گفت: : بمنظور آشنایی هرچه بهتر وبیشتر نسل جوان به ویژه قشر عظیم جوان، با زندگی شیخ اعظم با همکاری دفتر نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه صنعتی جندی شاپور ومعاونت پرورشی آموزش وپرورش دزفول مسابقه ای در این زمینه ودر مقطع دوره متوسطه شهرستان درفول برگزارشده که نتایج آن در پایان این همایش اعلام خواهد شد.

 وی افزود:همچنین با توجه به اینکه در آستانه چهارم خرداد روز مقاومت و پایداری و روز دزفول هستیم نماهنگی از  آقای بیدخ از سازمان تبلیغات اسلامی در خصوص دزفول خواهیم داشت .

دبیر همایش، پوشش رادیویی و تلویزیونی این همایش را از صدا وسیمای استان،  رادیودزفول وخبر گزاریهای استان و منطقه را ازدیگر برنامه های این همایش عنوان کرد وگفت:  همچنین همه سخنرانیها ، مقالات و مصاحبه ها  پس از ثبت و جمع آوری وباز نویسی برای استفاده علاقمندان به علم وفقه با همکاری شورای فر هنگ عمومی و انجمن مفاخر شهرستان دزفول واستان خوزستان به زیور طبع آراسته خواهد شد.

   شمه ای اززندگینامه شیخ اعظم

خاتم الفقها و المجتهیدین شیخ مرتضی انصاری (ره) شخصیتی که یکی از بزرگان علمای اسلام و شیعه در جهان اسلام است که در، روز عید غدیر خم سال ‏۱۲۱۴ هجرى قمرى، در شهر دزفول و در خاندان فضل و ادب به دنیا آمد.

  شیخ مرتضی در محضر اساتید بزرگوارى همچون شیخ حسین انصارى دزفولى، شریف العلماء مازندرانى، شیخ موسى کاشف الغطاء، سید محمد مجاهد، شیخ على کاشف الغطاء، حاج ملا احمد نراقى و سید علی شوشتری تلمذ نمود.

شیخ انصاری در نجف کرسى استادى داشت تا اینکه در سال ۱۲۶۶ هجرى قمرى، از طرف شیخ محمد حسن نجفی، صاحب جواهر به مرجعیت عامه رسید. صاحب جواهر در بستر مرگ دست شیخ را گرفت و گفت: این مرد بعد از من مرجع شما خواهد بود ،آثار قلمى فراوانى از شیخ مرتضى انصارى بر جاى مانده، کتب  مکاسب و رسائل که از متون درسى مهم حوزه‏‌‌هاى علمیّه است. از مهمترین آثار ایشان به شمار می رود.

 شیخ اعظم شخصیتی است که امام خمینی (ره) در کتاب چهل حدیث با تعابیر بلندی مانند «علامه علماى متأخرین، محقق جلیل و جامع فضیلت علم و عمل، شیخ انصارى، رضوان اللّه تعالى علیه» نام می‌برند.

روحش شاد و یادش گرامی

اخبار مرتبط