پایگاه خبری تحلیلی دزمهراب

مصاحبه با حجت الاسلام بهرام پور مدیرحوزه علمیه خوزستان

مدیر حوزه های علمیه استان خوزستان که در جشن بزرگ میلاد پیامبر اکرم(ص) و امام جعفر صادق(ع) به دزفول سفر کرده بود ددرباره تعداد حوزه های علمیه خواهران و برادران استان خوزستان گفت: در حال حاضر ۴۳ حوزه علمیه در بخش برادران و بیش از ۳۰ حوزه در بخش خواهران بصورت رسمی زیر نظر مرکز مدیریت حوزه های علمیه قم دایر می باشند و تعدادی حوزه علمیه غیر رسمی نیز وجود دارد.
مدیر حوزه های علمیه استان خوزستان در مورد تعداد طلبه های بخش برادران توضیح داد: در حوزه های علمیه برادران بالغ بر ۵۰۰۰ طلبه در سطوح پایه ۱ تا ۱۰ که سطح ۳-۱ حوزه علمیه می شود مشغول به تحصیل می باشند.
حجت الاسلام والمسلمین بهرام پور تصریح کرد: درس خارج یعنی سطح ۴ در چند حوزه در استان برقرار است که در حال اخذ مجوز برای آنها هستیم تا رسمیت یابند، بالغ بر ۲۰۰ طلبه در درس خارج و در رشته های فقه و اصول حضرت آیت الله جزایری شرکت می کنند.
مدیر حوزه های علمیه استان خوزستان با تأکید به اینکه بساط علوم دینی در استان خوزستان فعال است عنوان کرد: در حوزه های علمیه خواهران در سطح ۲ و ۳ تعداد قابل توجهی طلبه و حوزوی مشغول به تحصیل می باشند.

 

 

bahrampur00007

 

حجت الاسلام والمسلمین بهرام پور در زمینه ۵ رشته تخصصی که در حوزه های علمیه استان تدریس می شود اظهار کرد: ۵۰۰ طلبه در رشته های فقه و اصول، کلام و فلسفه، رشته های علوم قرآنی و ترتیب، فقه و قضا در حوزه های این استان مشغول به تحصیل و ۸۰۰ استاد به تدریس و تحقیق مشغول می باشند.
مدیر حوزه های علمیه استان خوزستان با بیان اینکه تعداد قابل توجهی از طلاب برای ادامه تحصیل به قم مشرف می شوند تبیین کرد: اصرار و تلاش ما بر این است که حوزه علمیه استان در سطوح عالیه از نظر حوزوی برسد تا طلاب عزیز در استان خوزستان ادامه تحصیل کنند.
حجت الاسلام والمسلمین بهرام پور با بیان اینکه حوزه های علمیه خوزستان باید از بالنده ترین حوزه های علمیه کشور باشد گفت: مؤلفین زیادی را در سال های قبل از انقلاب در حوزه های علمیه استان داشتیم که این افراد غیر از طلاب فاضل خوزستانی هستند که در قم مشغول به تحصیل می باشند.
مدیر حوزه های علمیه استان خوزستان در مورد جایگاه حوزه های علمیه استان خوزستان در کشور توضیح داد: حوزه علمیه استان از نظر تعداد حوزه ها، علومی که تدریس می شود و وضعیت طلبه ها در رتبه سوم کشور قرار دارد.
حجت الاسلام والمسلمین بهرام پور با اشاره به آیین عمامه گذاری طلاب حوزه علمیه قاضی که در مراسم میلاد پیامبر اکرم(ص) و امام جعفر صادق(ع) انجام شد درباره برنامه های آینده حوزه های علمیه استان گفت: حوزه های استان باید از سطوح بالای تحصیلی برخوردار باشند و اکنون تمام حوزه های استان سطح ۲ و۱ را دارند و سطح ۳ در بعضی از شهرهای بزرگ از جمله دزفول تدریس می شود که امیدوار هستیم روزی برسد که سطح ۴ و درس خارج در این حوزه برگزار شود.
مدیر حوزه های علمیه استان خوزستان تدریس دروس خارج به شکل مجازی در سرتاسر کشور و استان را مورد توجه قرار داد و افزود: یکی از شهرهایی که طلاب به شکل مجازی به تحصیل درس خارج می پردازند و از جلسات مشاوره فضلای سطوح عالیه حوزه برای استفاده بهره مند می شوند دزفول است و امیدواریم روزی برسد که رسما درس خارج در دزفول برقرار شود و بتوانیم انشاء الله طلبه های عزیزمان را در سطوح ۴ که از مراحل مقدماتی اجتهاد است در استان خوزستان و شهرستان دزفول بهره مند کنیم.
مجددز

اخبار مرتبط