مطالبات اعضای شورا در استیضاح شهردار به حق و قانونی است عده ای برای ابقای خود در فضای شهر وشهرداری موج سواری رسانه‌ای نکنند - پایگاه خبری تحلیلی دزمهراب شهرستان دزفول
2nd، جولای 2016
پایگاه خبری تحلیلی دزمهراب
اخبار دزفول، خوزستان، جهان
Dezmehrab.ir
زمان انتشار: 2 nd جولای 2016 ساعت 12:24 ق.ظ | کد خبر: 44762  

به گزارش دزمهراب محسن ریاضی عضو شورای شهر دزفول در یاداشتی تحت عنوان استیضاح شهردار،آری⭕️،خیر⭕️ نوشت:

چندی است که موضوع طرح سوال از شهردار دزفول،باعث مباحثی در سطح جامعه شده ودر فضاهای عمومی وگاه تخصصی ،در این خصوص اظهار نظر می شود.آنچه که در این میان مسلم وانکار ناپذیر است حق  قانونی و مسلم شوراها (نه فقط شورای شهر دزفول) در خصوص سوال از شهردار ودرمورد ابهاماتی است که در عملکرد شهردار منتخب خود مشاهده نموده اند که درقوانین مربوط به وظایف شورای شهرو طی چند بند قانونی و مصرح ، به آن پرداخته شده است به این نحو که ابتدا ابهامات مورد نظر همه، یا تعدادی از اعضای شورا،به صورت شفاهی وتوسط ریاست شورا با شهردار،مطرح وپاسخ شهردار توسط ریاست شورا در جلسه رسمی شورا مطرح می شود

در صورتی که پاسخ قانع کننده باشد،کارخاتمه یافته ودر صورت قانع نشدن برخی از اعضای شورا،مجددا سوالاتی که پاسخشان قانع کننده تشخیص داده نشده به صورت کتبی از شهردار پرسیده شده وشهردارظرف زمان معینی باید در جلسه شورا حاضر وبه سوالات وابهامات طرح شده پاسخ گوید.دراین مرحله نیز درصورت قانع شدن اعضای شورا کارخاتمه یافته ودرصورت قانع نشدن تعدادی از اعضا، مجددا سوالات،با امضای تعداد اعضایی که در این مرحله،از پاسخ شهردار قانع نشده اند به صورت کتبی از شهردار پرسیده می شود و شهردار موظف است که ظرف مدت قانونی معین ، پاسخگوی سوالات اعضا ،در جلسه رسمی شورا  باشد که این جلسه همان جلسه استیضاح(به معنی توضیح خواستن) است.

تفاوت این مرحله با مراحل قبلی در این است که پس از توضیحات شهردار،در خصوص ابقا ویا عدم ابقای شهردار رای گیری می شود .شورای شهر دزفول در حال حاضر، در این مرحله است وتعدادی از اعضا ،از شش سوال قانونی و مستدل خود ازشهردار محترم وطی دو مرحله گذشته،در دو مورد قانع نشده ودر آخرین گذرگاه،باید منتظر توضیحات شهردار باشند که پس از آن، فرایند رای گیری در خصوص ابقا ویا عدم ابقای شهردار صورت می پذیرد. برکناری شهردار، در این مرحله مستلزم تعدادی رای از کل آرای اعضای شوراست.

فارغ از این که شهردار دراین مرحله رای اعتماد شورائیان را بدست آورده ویا برکنار شود، دو مطلب حائز اهمیت است یکی این که اعضای سوال کننده،به تکلیف شرعی وقانونی خود عمل کرده باشند

امانکته دیگر که باعث رقم خوردن این سطور گردید، موج سواری برخی از رسانه ها وفضاهای مجازی وشبکه های اجتماعی خاص است که ابقای خود در فضای شهر وشهرداری را منوط به دفاع بدون حساب،کتاب واطلاع ازبرخی عملکردها در حوزه شهر، دانسته ومطالبات به حق وقانونی تعدادی از اعضای شورای شهر را نادیده انگاشته ودر موضعی کاملا معلوم وقابل پیش بینی، امر استیضاخ را به مردم حواله نمایند (که مردم باید رای دهند که جلسه استیضاح برگذار بشود یاخیر) .حال اگر این کار،از روی نا آگاهی نسبت به ظرفیتهای قانونی است که  جای تاسف دارد که چرا نا آگاهانه وارد فضایی شده اند که اطلاعی از آن ندارند؟؟

درکجای دنیا نمایندگان شورا،مجلس و … برای هر امری مجددا به آرای عمومی مراجعه می کنند.مسلم است که این کار نقض غرض وبر خلاف فلسفه ی وکیل وموکلی است!!! واگر آگاهانه است و سوالات شورا وپاسخ های شهردار را دیده اند که باید به این نوع پیگیری نه صرفا شک کرد،بلکه باید بسیار مشکوک بود.

کسانی که اگر روزی بنا شد همه مطالب را به مردم عزیز بگوییم باید پاسخ دهند که چگونه بعد از برکناری از جایگاه معاونت،کماکان حقوق همان جایگاه را دریافت می کنند؟؟!!کسانی که علیرغم مصوبه قانونی شورای شهر،به خلاف،بیش از یک میلیارد تومان بر گُرده ی مردم این شهر تحمیل کرده اند وبعد در شیطنتی رسانه ای مشکلات را به شورا حواله کرده اند.

تا کنون بنا بر سکوت وحفظ آبروی اشخاص بوده است اما این افراد مغرض بدانند که اگر دست از اغواکاری وسیاست های طماعانه ومزورانه خود برندارند بزودی وبا اعلام برخی تخلفات آشکار،باید بدنبال سوراخی برای پنهان شدن از تیغ تیز دید مردم فهیم،بصیر وآگاه شهر باشند. وبه مردم عزیز هم این وعده را می دهیم که عند اللزوم، دست های پنهان وپیدا و مطالبی که دانستن آنها برای شهروندان عزیز ضروری ودر شکل گیری نظر ودیدگاهشان موثر است،(چه در حوزه شهرداری وچه در حوزه شورا) به اطلاعشان خواهد رسید.

نکته ی پایانی این که باطرح سوال از شهردار،به هیچ وجه منکر سخت کوشی وتلاش شهردار محترم نبودن و از ایشان در بسیاری از حوزه های کاری کمال تشکر وقدردانی را داریم وطرح سوال وحتی رای استیضاح به مثابه نادیده انگاشتن همه ظرفیت های وعملکردهای مثبت شهردار محترم نخواهد بود.

در پایان از خداوند متعال خواستارم که همه اعضای شورا وشهردار محترم را به وظایف قانونی ، ادای تکلیف  وجلب رضایت حضرتش موفق داشته واز همه دوست داران طریق حق وحقیقت،التماس دعای ویژه داریم.نسأل الله التوفیق وعلیه نتوکل والسلام علیکم و رحمه الله وبرکاته.

محسن ریاضی

۱۱ تیرماه ۱۳۹۵، ۲۵ رمضان المبارک ۱۴۳۷ ه ق

نظر بینندگان
  1. علی says:

    جناب مهندس ریاضی اگر روزی بنا شد ندارد اگر تخلفی صورت گرفته آشکار کنید و شفاف اطلاع رسانی نماییدچون اگر کتمان کنید خیانت به رای مردم کردید فراموش نکنید مردم شریف دزفول جایگاه و مسند را به امسال شما داده اند تا امانتدار باشین

ارسال نظر

     


-->