25th، اکتبر 2013
پایگاه خبری تحلیلی دزمهراب
اخبار دزفول، خوزستان، جهان
Dezmehrab.ir
زمان انتشار: 25 th اکتبر 2013 ساعت 1:20 ق.ظ | کد خبر: 8366  

البته در رابطه با این بزرگوارن  و همچنین دیگر کسانی که تو این نوشته نیومدن هر کس مطلب بیشتری داره بده تا اضافه کنیم البته تاکید می کنم علمای حال حاضر ساکن در دزفول.

معرفی  و زندگی نامه «حجت‌الاسلام شيخ طعيمه سعد» از علمای دزفول

e

حجت‌الاسلام والمسلمين حاج شيخ طعيمه سعد در سال ۱۳۰۵در منطقه دهستان عجيرب از بخش مركزی دزفول چشم به جهان گشود.

طعيمه سعد در هشت سالگی مادر و در ۱۰سالگی پدر خود را از دست داد، اما با توجه به استعداد خاص و علاقه ايشان به علوم دينی از سن كودكی به آموزش مسائل دينی و قرآنی پرداخت و در مدت كوتاهی، در همان سنين جوانی به يكی از منبری‌های معروف منطقه در آمد.

علاقه وافر ايشان به علوم حوزوی وی را در سال ۱۳۲۵ شمسی به مدرسه علميه آيه‌الله نبوی در دزفول كشاند و به اين صورت فصل جديدی در زندگی وی آغاز شد.

دروس مقدماتی، تا خارج را در مدرسه مذكور به انجام رسانيد و در همان دوران كه حدود ۲۰ سال طول كشيد، خود نيز از مدرسين برجسته آن حوزه گرديد و طلاب بی‌شماری را تربيت و تحويل جامعه اسلامی كرد.

از اساتيد ايشان در سطح مقدمات، می‌توان آقايان، مدرسيان و تدين و در دروس فقه و اصول از آيت‌الله عظمی نبوی و آيت‌الله قاضی امام جمعه اسبق دزفول و آيت‌الله بيگدلی نام برد.

با اوج‌گيری انقلاب اسلامی به رهبری امام خمينی(ره) و روحانيت، ايشان جزء اولين كسانی از روحانيت دزفول بودند، كه با تمام وجود از اين نهضت اسلامی حمايت كرده و در تمام راهپيمايی‌ها همراه با ساير روحانيون و مردم شريف دزفول شركت می‌كردند و در تشويق مردم به ويژه جوانان نقش مؤثر و سازنده‌ای ايفا می‌كردند.

خدمات دينی و فرهنگی جناب شيح

از خدمات مؤثر ايشان به عنوان كار فرهنگی، تأسيس مسجد صاحب‌الزمان روستای سيد نور و حسينيه شهدای فتح المبين شهر امام خمينی(ره) دزفول بوده كه در تربيت جوانان و خدمت به اسلام نقش شايسته‌ای را در منطقه داشته است. همچنين با همت ايشان و تشويق مردم بيش از 10 مسجد در منطقه بخش مركزی تأسيس شده است. تأسيس نمازخانه در كليه پاسگاه‌های تابعه ژاندارمری، از ديگر خدمات ايشان بوده است.

تأليفات و آثار مكتوب شيخ

معظم‌له تأليفات فراوانی داشته كه به برخی از آنها عبارتند از: «زاد العباد ليوم المعاد»، «مصابيح الزاهره فی الحج الطاهره»، «علل الاحكام»، «المصباح الزاهر فی الحسين الطاهر»، «طريق النجاه من الذنوب المهلكات»، «احكام القرآن»، «كتاب الحج»، «الوصيه» و «الولاية».

پس از پيروزی انقلاب، نيز نقش مهمی را در كنار آيت‌الله قاضی، به عنوان نماينده ايشان در منطقه عشاير دزفول، در راستای تثبيت انقلاب و مقابله با توطئه‌های تجزيه طلبانه اشرار ايفای كرده است.

معظم‌له به مدت ۴۰ سال امامت مسجد محمدی دزفول را بر عهده داشته، مسجدی كه براساس ارزيابی‌های صورت گرفته و خدمات انجام شده توسط سازمان تبليغات، به عنوان مسجد نمونه درشهرستان دزفول انتخاب شد.

نقش شيخ در جنگ تحميلی

شروع جنگ تحميلی، نقش ديگری از خدمات جناب حجت‌الاسلام سعد را در تاريخ دزفول به ثبت رسانده. مسجد ايشان از مهم‌ترين مراكز، آموزش بسيجيان و اعزام نيرو بوده و در مدت جنگ حتی يك روز نماز. جماعت ايشان تعطيل نگرديده و به صورت شبانه‌روزی در خدمت جنگ و رزمندگان بوده است. حضور ايشان در مناطق جنگی و در كنار رزمندگان و بسيجيان حضور فراموش نشدنی است.

جناب شيخ نه تنها جوانان غيور وانقلابی دزفول و حومه را به شركت در دفاع مقدس تشويق می‌كرد، بلكه فرزندان برومند خويش را نيز بيش از ديگران به حضور در جبهه های جنگ تحميلی وادار می كرد وآن بزرگوار با وجود سن بالا با روحيه‌ای شگفت‌انگيز شهادت دو تن از فرزندان عزيز خويش را تحمل كرد.

معظم‌له بعد از پيروزی انقلاب اسلامی مسئوليت‌های گوناگونی را در شهرستان دزفول داشته كه به مهم‌ترين آنها اشاره می‌شود: امام جمعه موقت شهرستان دزفول، رئيس عقيدتی ـ سياسی هنگ ژاندارمری دزفول، رئيس جمعيت هلال احمر شهرستان دزفول، عضو شورای امنای و نظاره اوقات شهرستان دزفول، عضو كميسيون تشخيص صلاحيت اداره اوقاف دزفول، اولين رئيس شورای حل اختلاف بخش مركزی شهرستان دزفول، اولين رئيس شورای حل اختلاف شهرستان شوش، نماينده آيت‌الله قاضی در منطقه عشاير دزفول و شوش، روحانی كاروان‌های حج.

حجت‌الاسلام والمسلمين حاج آقاسعد، درسوم خردادماه سال ۱۳۹۰، از سوی رياست محترم جمهوری اسلامی ايران، به نشانه قدردانی از مجاهدت‌ها و پاسداری از خط سرخ شهادت، به دريافت لوح تقدير موفق شد.

معرفی و زندگی نامه حجت‌الاسلام والمسلمين سيد محمدعلی مصطفوی(ره)

2

عالم فرزانه آقا سيد سيف‌الله فرزند برومند خيرالمعتمدين سمی جدش آقا سيد مصطفی(ره) نفسه شايد در حدود سال ۱۲۸۲هجری قمری حدود سال‌های ۱۲۴۴ يا ۱۲۴۵هجری شمسی بود كه در شهر دزفول به دنيا آمد.

عالم فرزانه آقا سيد سيف‌الله فرزند برومند خيرالمعتمدين سمی جدش خيرالمرسلين آقا سيد مصطفی قدس‌الله نفسه شايد در حدود سال ۱۲۸۲ هجری قمری حدود سال‌های ۱۲۴۴ يا ۱۲۴۵هجری شمسی بود كه در مهد تربيت انديشه‌های سترگ دينی و مجمعی از غيور مردان و شيفتگان دين الهی يعنی دزفول رحل اقامت افكند.

شايد او می‌دانست از سلاله‌اش بزرگمردی تأثيرگذار، خدوم و متواضع در اين خطه شاگردانی برای جانفشانی و خدمت‌گزاری به دين جدش تربيت می‌كند. آری؛ آقا سيد محمدعلی مصطفوی فرزند عالم وارسته، شهير و گرانمايه آقا سيد محمدتقی مصطفوی پا به عرصه اين گيتی نهاد. البته صادقانه بايد گفت تاريخ ميلاد ايشان را بر اساس قراين مانند ديدار با آقا شيخ عبدالحسين و مرحوم ظهيرالاسلام كه خود حاج ملاهادی سبزواری را در دوره طفوليت درك كرده بود، تعيين می‌كنيم كه اين خود رنجی از دوره قاجاريه در عدم ثبت رسمی مواليد است. يا شنيده‌ايم كه ايشان اطلاعيه‌های خلع پادشاهی و عدم كفايت احمد شاه قاجار را به ديوارهای شهر خوانده است.

از اين خاندان نيز علمای صادق و فرزانگان شهيری پا يه عرصه خدمات دينی، علمی، سياسی و اجتماعی نهادند. آيات عظامی چون حضرات آيات طاهری نمايندگان بنيان‌گذار كبير انقلاب اسلامی و رهبر معظم انقلاب اسلام(ره) و علمای بزرگوار و بی‌نظيری چون حجج اسلام الياسی، آقاسيد محمد رضا و آقا سيد عبدالمهدی در دامان پر دين و مهر و محبت اين خاندان تربيت شده‌اند.

حجت‌الاسلام والمسلمين آقا سيد محمدعلی مصطفوی از دوره طفوليت يعنی سن نه سالگی مشرف به لباس و خلعت روحانيت شد و وعظ و موعظه را شروع كردند.

بعد از درك محضر بزرگانی چون آيات عظام حاج شيخ محمدرضا، حاج شيخ ميرزا محمد علی معزی و حاج شيخ منصور سبط‌الشيخ با تواضع كامل در دروس خارج آيات عظام نبوی، قاضی، سبط‌الشيخ و بيگدلی‌ها شركت فرموده‌اند. از خدمت به اهل علم هيچ دريغ علمی، مالی يا اخلاقی نداشته‌اند. حوصله‌ا‌ش در تدريس‌ها در دوره گذشته زبانزد است.

وجهه همت ايشان در نشر و ترويج مذهب حقه جعفری خدمات بی‌نظيری را در شهر و روستا و يادگارهای ارزشمندی را رقم زده است. برای نمونه اجابت دعوت مؤمنين ولو در حد يك خانواده كم جمعيت را برای وعظ و خطابه و ايراد سخن به عنوان بارزترين منش‌های فروتنانه ايشان مشهور است.

مردم‌داری، متانت با ديگران، تواضع در برابر همه به ويژه اهل علم و حضور پررنگ در جامعه و بين اقشار و طبقات مختلف مردم، پياده‌روی جهت اقامه نماز و مجالس حسينی صلوات الله عليه در مسيرهای طولانی و همه اين رفتارها را در كنار كم اشتهايی در غذا به نظر برخی از محترمين يكی از اسرار عمر با بركت و پر ثمر ايشان است.

در بين معمرين از اهل علم و فضيلت در خوزستان شهيد پرور اكبر از همه است. در بين بزرگان اهل علم و دين در اين خطه عالم پرور به لحاظ طول سوابق تبليغی و خدمات به مجالس حسينی(ع) نظيری ندارند. منابر متعدد ايشان از آن روز كه تنها سخنران برجسته و مورد دعوت آيات عظام و بيوتات رفيعه اين ديار مانند آيات عظام آقا سيد محمد جعفر آقا شيخ محمد باقر، آقامحمد مهدی تا علمای بزرگی همانند آقا شيخ محمد كاظم، آقا سيد جعفر، آقا سيد محمدی و … قرار می‌گرفت سندی برجسته و نمايان از كرامات و فضايل اخلاقی و توان تبليغی ايشان است

در بين معمرين از اهل علم و فضيلت در خوزستان شهيد پرور اكبر از همه است. در بين بزرگان اهل علم و دين در اين خطه عالم پرور به لحاظ طول سوابق تبليغی و خدمات به مجالس حسينی(ع) نظيری ندارند. منابر متعدد ايشان از آن روز كه تنها سخنران برجسته و مورد دعوت آيات عظام و بيوتات رفيعه اين ديار مانند آيات عظام آقا سيد محمد جعفر آقا شيخ محمد باقر، آقامحمد مهدی تا علمای بزرگی همانند آقا شيخ محمد كاظم، آقا سيد جعفر، آقا سيد محمدی و … قرار می‌گرفت سندی برجسته و نمايان از كرامات و فضايل اخلاقی و توان تبليغی ايشان است.

مشاركت‌های سياسی و اجتماعی‌شان در دوران پيروزی انقلاب اسلامی، حمايت و پشتيبانی از نظام اسلامی و مشاركت گسترده در راهپيمايی‌ها و شركت در جلسات روحانيت مبارز شهرستان گل سرسبد همت والا و عالی ايشان است.

دو امتحان شديد فقدان فرزندان جوان و برومند ايشان سربلندی در صبر و صبوری‌اش را زبانزد خاص و عام و تكرار كلمه استرجاع و شكر را علامت رسوخ ايمان در قلبش قلمداد كرده‌اند. تواضع و فروتنی مهمترين خصلت اخلاقی ايشان به خصوص نسبت به اهل علم است. اخلاق سليم و متواضعانه و بدون هيچ توقع و چشم داشتی بارزترين خصوصيت منحصر به فرد ايشان است. سخاوت و مهمان‌نوازی، احترام به ارحام و بستگان و مطايبات فراوان شيرين‌ترين لحظات به يادماندنی محضر مباركش است.

يكی ديگر از ويژگی‌های اخلاقی ايشان تفريح و سفرهای زيارتی با حضور علما و دانشمندان است. به طوری كه در سفر طولانی به عتبات مقدسه در عراق به همراهی علامه مخبر اعلی‌الله مقامه‌الشريف در سامرا ميزبانشان مرحوم حضرت آيت الله آقا سيد عبدالهادی شيرازی(ره) بوده‌اند.

سفرهای عمره و سوريه در خدمت مرحوم آيت الله قاضی(ره) كه در مدينه حضرت آيت الله لواسانی عالمی كه در كسوت كاسبی امور شيعيان آن ديار را اداره می‌كرده، ميزبانشان بوده‌اند. اسفار متعدده به مشهد مقدس امام رضا(ع) در معيت فضلای گرانسنگ كه با همت والای عالم فرزانه حاج شيخ محمد جواد مدرسيان برگزار می‌شد از شيرين‌ترين سفرهای علمی و زيارتی اهل علم و فضل اين دياراند.

به ثروت‌های مالی فراوان اجداد مادری يا پدری علاقه‌ای از خود نشان نداده‌اند. خادمان و ياران شهر و روستا عالم و عامی، بزرگ و كوچك كمترين تأثير را در جمع كردن جمعيت به دور خود در وجود ايشان نداشته است.

معرفی و زندگی نامه حجه الاسلام سید مصطفی فارغ

ayadat.faregh00003

“سید مصطفی فارغ دزفولی” در سال ۱۳۱۱در دزفول، در بیت مرحوم آیت الله حاج سید حسین فارغ دزفولی، دیده به جهان می گشاید. آقا سید مصطفی،در سن شش سالگی، در مکتبی که در آن زمان، تقریباً به صورت ملی اداره می شود، وارد می شود. سید مصطفی، دوران ابتدائی، تا مقطع دیپلم را با شرکت در امتحانات متفرقه، سپری نموده و آن گاه دروس علوم حوزوی را در محضر مراجع عالی قدر دزفول، همچون: مرحوم آیت الله نبوی، مرحوم آیت الله آقا شیخ محمد علی معزی، مرحوم آیت الله منصور سبط الشیخ انصاری تلمذ می نماید. چندی نیز در قم، از محضر درس آیت الله بروجردی و آیت الله گلپایگانی، برخوردار و در بعضی مواقع نیز در درس اصول مرحوم امام خمینی(ره)، شرکت می نماید.

“حجت الاسلام سید مصطفی فارغ دزفولی” ، از علمای مبارز و انقلابی و شجاع دزفول است که در دوران مبارزه با جسارت و شجاعتی کم نظیر در تظاهرات ها شرکت و در مجالس ختم شهدا به ایراد سخنرانی می پردازد.

بارها ساواک از او می خواهد تا به منبر نرود ، اما او بدون اعتنا به خطابه می پردازد و به همین دلیل به اهواز تبعید می شود و در اهواز نیز در کنار شهید دانش به مبارزات خود ادامه داده و در سال ۵۶ به دزفول برمی گردد.

“سید مصطفی فارغ” در اکثر مساجد دزفول که پایگاه انقلاب بوده است سخنرانی می کند و با جسارت تمام رژیم را به باد انتقاد می گیرد و در تظاهرات ها پیشاپیش مردم است.

در گزارش رئیس شهربانی دزفول به ساواک ، ضمن ارسال نوار سخنرانی ایشان ، اعلام می شود که او تحریک کننده مردم علیه رژیم و مبلغ امام خمینی است.

**انقلابیون هر شب پس از نماز مغرب و عشا پای منبر سید مصطفی می نشینند و در حین سخنرانی اعلامیه پخش می کنند.

**اغلب سخنرانی های او چنان کوبنده است که مردم پس از سخنرانی هایش از مسجد بیرون آمده و به تظاهرات می پردازند که اوج این حرکت ها ماه مبارک رمضان ، در مرداد و شهریور ۵۷ می باشد که او در مساجدی چون : زرگران ، مرشدبکان(ابوذر) ، امام حسن عسکری(ع) و مسجد بازار اقدام به سخنرانی می کند.

**سید مصطفی بابت همین افشاگری ها ، مدام توسط ساواک احضار شده و تهدید و ارعاب می شود و به وی اخطار داده می شود که بر خلاف مصالح ملی حرف نزند و انتقاد از حکومت نکند. اما او همچنان در راه مبارزه ، لحظه ای از پای نمی نشیند.

**باید گفت که بدون شک ، سخنرانی های آقای فارغ تاثیر زیادی در حرکت و اعتراض مردم دزفول به اقدامات وحشیانه رژیم منحوس پهلوی داشته است.

**پس از پیروزی انقلاب اسلامی ایشان در دوره های دوم و سوم مجلس شورای اسلامی ، به مدت هشت سال، در سمت نمایندگی مردم فهیم دزفول،انجام وظیفه می نماید و لازم به ذکر است که فرزند ایشان نیز در دوران حماسه و ایثار به فیض عظمای شهادت نائل می شود.

گفتنی است نماینده ولی فقیه و امام جمعه دزفول حسب وظیفه دیدار از علمای اعلام خصوصاً روحانیت انقلابی دزفول را در برنامه خود دارد و در طی سال به بهانه های مختلف با آنها دیدار دارند . سال گذشته نیز ایشان به همراه تنی چند از اعضای نهادامامت جمعه دزفول از حجت الاسلام فارغ عیادت کرده بودند.

معرفی و زندگی نامه آیت الله سید حسن آقامیری

اگر کسی مطلبی داره ممنون میشم بده که در این قسمت اضافه کنیم

olama.rohaniyate-dezful.majdedez8

معرفی و زندگی نامه حجه اسلام شیخ رضا سبط شیخ انصاری

ایشون هم همچنین….

t231rzqm

ارسال نظر

     


-->