پایگاه خبری تحلیلی دزمهراب

معرفی کتاب /کتاب پرسش و پاسخ

از قول من بگویید به ایشان بیایند(دانشگاه) به جای آقای مطهری. ایشان بسیار خوب است فهیم است.

این کتاب دایره المعارفی جهت کار فرهنگی و مواجه با جوانان و دانشجویان و همچنین می تواند نقشه ی راهی برای مسئولین دانشگاه ها باشد.

 

8587688852309917029348758669

 

من اگر بدانم هر روز یک ساعت حرف بزنم نتیجه اش این می شود که مردم کتابخوان می شوند حاضرم روزی یک ساعت و نیم حرف بزنم.(مقام معظّم رهبری)

امام خمینی(ره):اگر دانشگاه اصلاح شد، کشور اصلاح می‌شود.64/1/27 البته باید اشخاصی هم که گوینده هستند بیایند در دانشگاه و من پیشنهاد می کنم که آقای آقا سید علی آقا بیایند، خامنه ای. شما ممکن است که بروید پیش ایشان از قول من بگوئید ایشان بیایند به جای آقای مطهری. بسیار خوب است ایشان، فهیم است58/3/23

معرفی این هفته کتاب وارثین جهت تارنمای دز مهراب را به مناسبت5خرداد که سالگرد جلسه پرسش و پاسخ مقام معظّم رهبری با دانشجویان دانشگاه امیرکبیر است به کتابی در این زمینه اختصاص داده ایم و این معرفی را سپرده ایم به دوست خوبمون آرش برناسی عزیز که ازشون تشکر می کنیم:

سلام بی رودر بایستی بگم میخام یه کتاب باحال بهتون معرفی کنم که از خوندنش کف بر بشید شعار و معار و اینارو هم ولش کنید…

من اولین باری که جدی از آقای خامنه ای کتاب خوندم کتاب داستان سیستان آقای امیرخانی بود توی دوران سال های 82و83خیلی خوشم اومد بعد کتاب هایی از خود آقای خامنه ای خوندم با این مقدمه میخام اینو بهتون برسونم که کاملا با یه آدمی که بدون شعار کتاب بهتون معرفی میکنه مواجهید…

کتابی که در نظر گرفتم همین اول بگم گرونه، حجیمه، طرح جلد افتضاحی داره و حتی صفحه ارایی خوبی نداره ولی…

یه کتاب فوق العادس نمی گم همه ی کتاب؛ بعضی جاهاشو مفصّل خوندم واقعا کتاب خوبیه یعنی اینکه:

اولا شما در این جلسات پرسش و پاسخ همه چی می بینی از شیر مرغ تا جون آدمیزاد وجود داره از سیاست، فرهنگ، قتل های رنجیره ای، فساد، فحشا، موسیقی(به به)و هرچی که تقریبا فکرشو بکنی هست.

دوما کتاب چون در جمع دانشجویان هست سوالات بی پرده است مثلا به این سوالات دقت کنید:

دلایل عدم صدور پیام پس از موفقیت تیم المپیاد ریاضی در مقایسه با صدور پیام برای تیم فوتبال؟

شما چرا ساعت ۹ به ما وعده داده بودید؛ اما ساعت 30/10 آمدید؟(خداییش ای ول بی واهمه پرسیده)

با این‌که شما از اوضاع مملکت خبر دارید و وضع مردم را خوب درک میکنید، ولی چرا کاری انجام نمیدهید؟ اگر مسؤولان گوش نمیکنند، چرا با آنها برخورد نمیکنید و افراد لایق و قابل اعتماد و دلسوز برای ملت را جایگزین آنها نمیکنید؟ چرا باید بعضی اشخاص مصونیت آهنین داشته باشند و بعضی دیگر نه؟(مثل؟)

چرا نسبت به معضلات متعدّدی که در جامعه وجود دارد و باعث آزار و رنجش و ناامیدی مردم و فرار نخبگان و شایستگان اداره‌ی امور مملکت شده – که از جمله‌ی آنها، هرج و مرج در ادارات و پستهای موروثی است و به‌وفور دیده میشود – سکوت کرده‌اید؟(اوه اوه قضیه خطری شد من نبودم)

به نظر شما با مسؤولان رده‌بالای دنیازده، چگونه باید برخورد کنیم؟

چرا با این‌که در جریان کوی دانشگاه، قلبتان جریحه‌دار شده بود، در قبال تبرئه‌ی عوامل حمله به کوی دانشگاه سکوت کردید؟ آیا سکوت شما ناشی از رضایت شما نبود؟

تا همین جا کافیه…

سوما شما در این پرسش و پاسخ ها سوالاتی را می بینید که اغلب سوالات رایج مردم و خصوصا جوانان بوده و هست و نمی دانم چرا این مطالب خوب به دست ما نمی رسه…که شخص با خوندن این کتاب می تونه جوابشو پیدا کنه…

چهارم و مهمترین مزیت این کتاب اینه که نحوه ی پاسخگویی را یاد می ده و نکته ی مهمتر اینه که توی موضوع های مختلف و گاها کلان نظرات ایشون و نحوه ی نگاه ایشون رو می بینیم و نگاه خودمونو تصحیح می کنیم مثلا نگاه کنید:

چرا با این‌که در جریان کوی دانشگاه، قلبتان جریحه‌دار شده بود، در قبال تبرئه‌ی عوامل حمله به کوی دانشگاه سکوت کردید؟ آیا سکوت شما ناشی از رضایت شما نبود؟

واقعه‌ی کوی دانشگاه، حقیقتاً قلب بنده را جریحه‌دار کرد. این نه شوخی بود، نه تعارف؛ منتها میدانید واقعه‌ی کوی دانشگاه، یک واقعه‌ی کاملاً پیچیده و مرکب بود. فقط این نبود که چهار نفر به کوی دانشگاه رفتند و کاری را انجام دادند. دستگاه قضایی به پرونده رسیدگی کرد. در مقابل قضاوت دستگاه قضایی، همه باید تسلیم باشند. من چه از آن حکم راضی باشم، چه راضی نباشم، غلطترین کار این است که بگویم بنده حکم را قبول ندارم. این، قابل قبول و درست نیست. بالاخره کدام دادگاه در دنیا تشکیل میشود که همه‌ی اطراف قضیه از آن راضی باشند؟ شما هر دادگاهی را نگاه کنید، بالاخره یک طرف راضی است، یک طرف راضی نیست.

به نظر شما انگیزه‌ی شرکت ما در نماز جمعه چگونه تقویت میشود؟

من دلم میخواهد که جوانها شرکت کنند؛ چون معتقدم که نماز جمعه مفید است. در طول هفته یک ساعت را صرف این کار کردن، زمان زیادی نیست. هم عبادت است، هم ذکراللَّه است، هم شنیدن حرفهای خوب است؛ منتها شما همه‌ی حرفهایی را که از بنده یا دیگران میشنوید – نه فقط صحبتهای نماز جمعه را – در کارگاه ذهنِ خودتان تحلیل کنید؛ بگویید این بخش آن درست بود، این بخش آن غلط بود. اشکالی هم ندارد. بنابراین شما و دیگر مستمعان نماز جمعه اگر به این توصیه عمل کنید، از بخش مفید حرفهای آن گوینده استفاده میکنید، بخش مضرّش هم به شما ضرری وارد نمیکند. به نظر من برای شرکت نکردن در نماز جمعه، این را موجب و عذری قرار ندهید.

نظر شما در مورد مصوّبه‌ی اخیر مجلس در خصوص جلوگیری از حضور نیروی انتظامی در دانشگاه چیست؟

من نسبت به این‌گونه مصوّبه‌های مجلس، اصلاً اعلام نظر نمیکنم؛ چون نظر دادن – در هر طرفش – ممکن است برای گروهی محدودیتهایی ایجاد کند. هر مصوّبه‌ای که قانونی شد، من از آن حمایت میکنم.

حضرت‌عالی در بیانات خود راجع به قتلهای زنجیره‌ای، از نقش بیگانه در این موضوع سخن گفتید؛ ولی در بررسی پرونده به این جنبه هیچ اشاره‌ای نشد؛ بلکه ظاهراً کاملاً بعکس مینمود. لطفاً توضیح دهید.

من در همان ابتدا که راجع به این مسأله‌ی پُرجنجال و واقعاً مضر بحث کردم، همین اظهار نظر را کردم؛ الان هم جز این اعتقادی ندارم. من دلم نمیخواهد که این بحث را دوباره زنده کنم؛ چون این بحث برای کشور بسیار ضرر داشت. حادثه‌ای اتفاق افتاده بود، باید دستگاه اطلاعاتی و دستگاه قضایی این مسأله را حل میکردند؛ اما کشاندنِ آن به افکار عمومی، هیجانهای کاذب درست کردن و اظهارنظرهای غیرواقعی و بعضاً صددرصد دروغ از اطراف و اکناف، فضای بسیار بدی درست کرد. بنابراین من هیچ خشنود نیستم که این بحثها مجدّداً مطرح شوند. خوشبختانه کار دادگاه هم تمام شد و این بحثها خاتمه پیدا کرد؛ لیکن چون سؤال شده، عرض میکنم.دودیتهایی ایجاد کند. هر مصوّبه‌ای که قانونی شد، من از آن حمایت میکنم.

نکته:

در مورد اول سعه ی صدر بالاترین مقام نظام را نشان می دهد من خودم به شخصه بارها از افراد به مراتب در ره های پایین تر سوالاتی به مراتب رقیق تر پرسیده ام که آنها واکنش بدی نشان داده اند که این سوال توهین آمیز است ایشان آموزش سعه ی صدر می دهند و نکته دوم در مقابل فردی که می خواهد بداند نباید از کوره در رفت نکته ی بعدی اینکه ایشان به قوا شخصیت می دهند می فرمایند: غلط ترین کار این است که بنده حکم را قبول ندارم. البته به دلیل کمبود فضا قسمت دوم جواب را که در حقیقت توضیح این مطلب هست را نیاوردیم خودتون زحمت بکشید توی کتاب بخونید

فکر می کنم این دلایل برای خواندن این کتاب کافی باشد ضمنا حجم کتب نترسوندتون چون کتاب به صورت پرسش و پاسخه خسته نمیشید و در ضمن ایشان شوخی های بجا هم دارند و ضمنا تنوع موضوع هم در عدم خستگی از حجم کتاب موثر است. این کتاب برای همه کسانی که کار فرهنگی می کنند به شدت نیاز هست شما ممکن است زیاد اهل مطالعه باشید ولی هیچ وقت اینگونه در معرض سوال قرار نگرفته باشید تا بدانید چگونه باید پاسخ دهید.شما ممکن است از سوالات برخی جلوگیری کرده اید که با خواندن این کتاب شاید پی ببرید که کارتان درست نبوده است؟

شما ممکن است…

بالاخره ممنون که ما رو تحمل کردید

این کتاب متن کامل پاسخ های امام خامنه ای به پرسش های دانشجویان در 9دیدار طی سال های1377تا1382می باشد که در 499صفحه و قیمت 20هزار تومان توسط انتشارات انقلاب اسلامی(وابسته به دفتر معظّم له)منتشر شده است.

پوستر تبلیغی کتاب

علاقه مندان می توانند این کتاب ارزشمند را هم اکنون از فروشگاه وارثین تهیه نمایند.

نشانی فروشگاه وارثین: دزفول- خیابان امام خمینی شمالی- بالاتر از سبزقبا- کوچه شهدا روبروی مسجد لب خندق

ضمنا با ارسال یک پیامک و یا تماس با شماره های۰۹۱۶۸۲۳۰۹۷۴و۴۲۲۵۴۵۵۶در دزفول می توانید به صورت رایگان این کتاب درب منزل خود تحویل بگیرید.

منتظر معرفی کتاب های بعدی ما هر پنج شنبه باشید. ضمنا شما می توانید با در خواست معرفی کتاب در موضوع مورد علاقه تان معرفی آن را در هفته های بعد در همین صفحه مطالعه کنید.

لیست کتاب های معرفی شده قبلی را از اینجا ببینید (+)

 

اخبار مرتبط