مهندسان برای سعادت کافی اند - پایگاه خبری تحلیلی دزمهراب شهرستان دزفول
15th، آگوست 2013
پایگاه خبری تحلیلی دزمهراب
اخبار دزفول، خوزستان، جهان
Dezmehrab.ir
زمان انتشار: 15 th آگوست 2013 ساعت 2:50 ق.ظ | کد خبر: 5391  

00000

اگر همه اهل فرهنگ را به دز بریزند آب از آب تکان نمی خورد. مهندسان کافی هستند. جامعه به مهندس و تکنسین و مدیر نیاز دارند و اگر دیگران را دور بریزیم هیچ زیانی به کسی نمی رسد

آب و نان ومسکن و لباس ما را بس است! چرا باید شعر و نثر و ادب خواند؟ مولانا و سعدی و صائب چه دردی را حل می کنند؟!

من نسبت به کسانی که به دنبال فرهنگ و هنرو ادبیات و شعر و فیلم و موسیقی و … می دوند و من  و تو و خودشونو مشغول می کنند احساس غریبی و البته ترحم می کنم که تحمل یکجا نشینی و متانت و آرامش و«قرار» ندارند ویا از سر سیری و بی دردی مشغول این همه تفنن می شوند! و هنوز در عجبم که چرا این جماعت بی درد و به اصطلاح فرهیخته از این احساس وظیفه خسته نمی شوند و مدام پشت سرمان در حرکت و جنب وجوش اند که انگار ما در جازدگان گمراه و به خاکی زده، ملتمس و نیازمند عنایت این  جماعت همه چیز فهم معراجی هستیم.

نمی دونم تا کی باید شاهد وراجی های طبقه بندی شده و فریادها و وااسلاما و کودتاهای میان فردی باشیم. بابا لامصب این تکلیفو ول کنید دیگه! کمی اعتدال، اندکی کلمات بی خطر، اندکی شمَ دیپلماتیک، کمی اتو و ادکلن و … تا کی عرق وخون وفریاد.. هیس! آدم که داد نمی زند. آدم ها که با هم دعوا نمی کنن!

ما به سفره بزرگتر و جیب سنگین ترنیازداریم، از قدیم گفته اند و چه خوب فهمیده اند که آدم بی پول دین نداره و در جا می زنه. اصلا واسه همینه که این همه غربی ها وشرقی ها بدون اینکه اسم دین را یدک بکشند آداب و رفتار دین مارو دارند و روز به روز با همدیگه مهربون تر و ملوس تر میشن و من وتوی مسلمون هم مدام به جون هم میفتیم که تو بدی و من خوبم، چرا اینو گفتی و چرا اونو نخوندی! چرا اینو پوشیدی و اونو خوردی و اینو نوشتی و به اون یکی ارادت نذاشتی و واسه این یکی سرخم کردی…! آقا اگه ما نخوایم شهید بشیم کیو باید ببینیم؟! یکی به این برادران سیاه پوشمان بگوید که اگر قصد خدمت به این مردم دردکشیده رو دارید به فکر یه حرفه وفن و تکنیک باشید که مردم ما گرسنه اند و بی پناه! اگر ریالی خرج  ومصرف می شود صرف سیری ما کنید واگر اضافه آمد وعده ای بر غذای این مردم بیفزاید و مگر چه اشکالی دارد که وعده های ما چهارگانه شوند و لباس های ما چندلایه و خانه هایمان چند طبقه؟ نکند استفاده از نعمت های خدا را مکروه می دانید ؟!

و این همه حکایت و درد شهری است که تربیت و فرهنگ زیر لگام تکنیک زده ها و زیر چرخ بولدوزرهای توسعه طلب فراموش می شود…. که در آن دلسوزی وبی قراری انسان ها برای چیزی بیش از شکم و جوارح دیگر موجوداتِ هم نوع نباشد…

که البته بعید است چنین وارونگی در حوالی ما…

نظر بینندگان
 1. مصطفی says:

  اون تیکه وراجی های طبقه بندی شدش فوق العاده بود البته که خیلی جاها وراجی های نا طبقه بندی شده هم داریم

 2. طهورا.ع says:

  ببخشید بی موقع مزاحم می شم! قسمت اختصاصی برای سایت برای خواهران چی شد؟!

 3. mk says:

  خیلی جالبه… وقتی به کسی میگی که می خوام وارد حوزه ی فرهنگ بشم، میگه: تو که این همه استعداد داری و می تونی به جامعه خدمت کنی…! چرا…! من نمی فهمم چرا اینا فکر می کنن که فرهنگ جای آدم های بی استعداد و بی لیاقته که بی کار نمونن!!!!!!!!!!!!!! البته شاید هم تا الآن این جوری بوده که وضع فرهنگمون این جوریه….!

 4. حامد says:

  سلام. مطلب واقعاً زیباست. هم در نثر و هم در محتوایی که بیان می کند . پختگی و یک دستی آن مقصود نویسنده را اگر چه تلخ است اما چون عسل شیرین می کند.

 5. داوود says:

  احسنت …به نکته خوبی اشاره کردی…
  پاراگراف ۵ عالیه و برخی از نکته اش واقا درسته که ما ازشون غافلیم…

 6. سپهر says:

  سلام. خدا قوت.
  کودتاهای میان فردی …
  باور کنین این فرهنگی های فرهنگ زده حتی دقیقا نمیدونن چه چیزی رو دارن ترویج میدن . جو محضه وجدانا!
  تغیرات مداوم از محاوره به غیر آن اذیتم کرد .

 7. سپهر2 says:

  سلام
  باید توجه شود که مقولاتی مانند توسعه و … یا بقول شما شکم، جدای از مسائل و دغدغه های فرهنگی نیست. این دو به شدت با یکدیگر گره خورده اند. امروز کارآفرینی (که تخصص مهندسین است و از تحصیل کردگان سایر حوزه ها مانند شعر و ادبیات نمی توان چنین انتظاری داشت) یکی از بزرگترین کارها در راستای جلوگیری از انحطاط فرهنگی است

  زبان محاوره ای برای این مطلب مناسب نبود

  استفاده از الفاظی مانند لامصب از زیبایی متن کاسته بود

  • هادی says:

   البته که اغراق جزء ادب است
   لذا سخن برسر نفی غفلت از هنر است و نه توصیه بر غفلت از مهندسی
   یادداشت برای خالی نماندن عریضه یادداشت ها بود و شایدتوسط نویسنده یک بار هم خوانده نشده باشد برادر
   کم کارشدی جوون؟

 8. سپهر says:

  دوباره سلام
  سپهر با سپهر۲ دو نفرن . گفتم یه وقت دعوا نشه ها!
  واژگانی در معنای تربیت را لینک مرتبط این متن کنید .

 9. سیدحامد says:

  برادرهای عزیز و خواهر های گرامی، انقدر حاشیه نرین، اصل رو بگیرید،
  بجای شعار دادن بیاید تو میدون یه باری رو بردارید!
  اقتصاد و فرهنگ منافی یکدیگر نیستند، ولی انقلاب ما برای درست کردن وضع جیب مردم و کشیدن لوله نفت به در خانه مردم نبود! انقلاب ما انقلاب فرهنگ و تمدن بود!
  ولی اولویت ها رو نباید عوضی گرفت…

 10. طهورا says:

  کاملا با آقا سید موافقم

ارسال نظر

     


-->