پایگاه خبری تحلیلی دزمهراب

نشریه پلاک شماره 367

نشریه مکتوب پلاک باتیراژ 700 نسخه شماره 376 مورخ 94/06/27 (اولین انتشارمهرماه79)

نشریه مکتوب پلاک روز جمعه 27 شهریور94 بعداز نمازجمعه دزفول در مصلای امام علی توزیع شد.

دزمهراب : * حجت الاسلام قاضی امام جمعه دزفول در هفته گذشته در خطبه های نماز گفتند: در ۱۰ روز گذشته ۵۶ فقره انواع سرقت از منازل،خودرو ،موتورسیکلت و اموال مردم کشف شده و ۳۴ سارق دستگیر شده اند که برخی از آنها حین سرقت دستگیر شده اند.حال چند نکته:1- آیا با این آمار می شود گفت که وضعیت امنیت مورد قبول است؟آیافقط مقصر ثروت مردم شهر است؟دستگاه قضایی چرا با توجه به مطالبه مردم و مطالبه چندین باره امام جمعه احکام صادره بر علیه سارقان را علنی اجرا نمی کند؟این وضعیت آرامش را از مردم صبور شهر سلب کرده است نیاز است مسئولان شهرستان تدبیری قاطعانه در این خصوص بیندیشند.نیاز به احکام شجاعانه و قاطعانه است؛به اندازه کافی هشدار داده شده است.

* از یک طرف می گوییم که مردم بروند دستگاه دیجیتال بخرند و ماهواره را کنار بگذارند و از طرف دیگر سیستم دیجیتال در دزفول با مشکل مواجه است!!یک همشهریان در تماس با ما گفت:بسیاری از مردم ماهواره های استانی خود را جمع کردند و سیستم دیجیتال خریدند ولی اکنون می بینیم که این سیستم یا قطع است یا پرش دارد با این وضعیت دوباره دیش های ماهواره برپا می شود! خطرات استفاده از ماهواره را نیز که همگان در زندگی امروزه شاهدیم مسئولان دزفول چاره چیست؟

* تحلیل‌گر ارشد نیویورک تایمز در یادداشتی در تحلیل عملکرد بازیگران اصلی توافق هسته ای در مورد رهبری ایران نوشت: نمره: عالی. پیش بینی او در هفته گذشته که اسرائیل تا 25 سال دیگر وجود نخواهد داشت، در زمان مناسبی مطرح شد تا تلاش های اوباما برای تایید توافق در کنگره را سخت تر کند. او فرد باهوشی است و با این توافق ایران از تحریم ها نجات می دهد و جهان می پذیرد که برنامه غنی سازی ایران صلح آفرین است. کلاه ها را به نشانه احترام برای او بر میداریم. وی همچنین با دادن نمره بد به نتانیاهو نوشت: هیچ کس به اندازه نتانیاهو جهان را وادار نکرد که تهدید ایران را جدی بگیرد. اما دعوا و جنگ او با اوباما موجب شد که جایگاه خودش،‌اسرائیل و توافق لطمه ببیند.

*پارس نوشت: یک گروه سیاسی نزدیک به جریان فتنه در طرحی که در اختیار یک مقام ارشد دولتی قرار داده با هدف تاثیر گذاری بر گروههای مرجع، پیشنهاد درصدد بولتن سازی را به مقامات دولت یازدهم داده است. در این طرح، دولت بایستی به دنبال این باشد که با مراجع تقلید ائمه جمعه سراسر کشور به صورت مستقل از شورای سیاستگذاری ائمه جمعه ارتباط بگیرد و با سیستم جداگانه و یا ارسال بولتن با آنها ارتباط برقرار کند. اهداف این گروه سیاسی نزدیک به فتنه، دولتی‌ها در این مرحله بایستی که در موضوعات هسته‌ای و انتخابات دیدگاه‌های ائمه جمعه را کنترل کنند. این گروه سیاسی تلاش دارد در این زمینه تصمیم‌گیری و جمع‌بندی خود را با فشار به برخی اعضای ارشد دولت از جمله رئیس دفتر یک مقام عالی اجرایی موکول نماید.

* آیت الله محمد تقی مصباح یزدی رییس مؤسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی(ره) با بیان این که برای شکر نعمت ها باید هر خوبی و حتی اراده خوب را به خداوند نسبت دهیم، گفته: زمانی که به قارون گفته شد حال که خداوند به تو ثروت داده آن را در راه خدا خرج کن پاسخ داد که من ثروتم را بر اساس علم و توانایی خود به دست آوردم. برخی می گویند خدا سرجایش اما من درس خواندم، زندان رفتم، شکنجه کشیدم و اگر فلان کار را نمی کردم انقلاب پیروز نمی شد، این گونه سخن گفتن همان منطق قارون است که نعمت الهی را از علم خود می داند و به خدا نسبت نمی دهد؛ انسان باید خود را در برابر خداوند صفر ببیند.

* روحانی رئیس دولت یازدهم با دو شعار اصلی گشایش در اقتصاد و حل مشکل پرونده هسته ای ایران، در انتخابات خرداد ۹۲ به پیروزی رسید، ولی بعد از به دست گرفتن سکان دستگاه اجرایی و تشکیل کابینه، تمام هم و غم خودش را بر سر حل مشکل پرونده هسته ای گذاشت و این استدلال را مطرح کرد که کلید گشایش اقتصادی، تمرکز بر مسئله سیاست خارجی است. این استدلال رئیس جمهور و تیم اقتصادی وی، ابتدا مورد توجه مردم قرار گرفت، اما رفته رفته و بعد از طولانی شدن نتیجه مذاکرات هسته ای، اصطلاحاً حنای آنها نزد مردم رنگ باخت و جامعه چندان به این رویکرد دولت، روی خوش نشان نداد.صحبتهایی که تیم اقتصادی دولت در دو ماه اخیر بعد از توافق به زبان می آورند، نشان می دهد که آنها در تدارک یک سناریوی جدید برای رو به رو شدن با شرایط پسا تحریم هستند! سناریویی که توقعات جامعه را از آنها به پایین ترین حد برساند و در واقع شرایطی را فراهم کند که اصطلاحا دولتمردان روحانی ” دست پیش بگیرند تا پس نیفتند.”بخشی از این سناریوی جدید ارسال پالس‌های منفی بی‌سابقه از سوی مردان تاثیرگذار اقتصادی رئیس جمهور است. این افراد که امروز پالس های منفی زیادی را در فضای جامعه علیه شرایط اقتصادی کشور ارسال می کنند، قبل از اعلام برنامه جامع اقدام مشترک هسته ای در اواسط تیرماه، سخنان کاملا متفاوتی را درباره اقتصاد کشور به زبان می‌آوردند، به طوری که از دید آنها حل تمامی مشکلات اقتصادی کشور منوط به لغو تحریمها شده بود! اما حالا بعد از رخ دادن توافق مقدماتی، انگار سناریو نیز تغییر کرده و دولتیها فهمیده اند، حتی لغوتحریمهای خارجی هم نخواهد توانست مسایل ریشه ای و ساختاری اقتصاد ایران را حل کند.نمونه هایی از تناقض گویی های دولتمردان دولت راستگویان را قبل و بعد از توافق که رسانه ها آن را منتشر کردند را در زیر بخوانید:

1-محمدعلی نجفی دبیر ستاد هماهنگی اقتصادی دولت- قبل از توافق: یا توافق هسته ای سرعت خروج از رکود بیشتر می شود/ بعد از توافق: امسال بدترین سال اقتصادی در ۳۷ سال اخیر است!

2-جهانگیری معاون اول روحانی؛ قبل از توافق: بعد از توافق شرایط بازار سرمایه بهتر خواهد شد/ بعد از توافق: برای شکوفایی اقتصاد ایران باید تا سال ۹۵ صبر کنیم

3-نوبخت سخنگوی دولت تدبیر؛ قبل از توافق: باید تحریمها برداشته شود تا پروژه های عمرانی را تکمیل کنیم/ بعد از توافق: مردم بعد از توافق هسته ای انتظار بیش از حد از اقتصاد نداشته باشند!

4-طیب نیا وزیر اقتصاد؛ قبل از توافق: سال ۹۴ با توافق هسته ای بذر اقتصاد ایران به ثمر می نشیند/ بعد از توافق: لغو تحریمها مشکلات اقتصادی را حل نمی کند

5-نهاوندیان؛ قبل از توافق: بعد از توافق منتظر رشد اقتصادی، کاهش تورم و خروج از رکود باشید/ بعد از توافق: کسی نباید منتظر رونق اقتصادی در برهه فعلی باشد

6-نیلی مشاور اقتصادی حاج حسن؛ قبل از توافق: با لغو تحریمها، یک ساله به شرایط پیش از تحریم باز می گردیم/ بعد از توافق: سال ۹۴ سال سختی است منتظر رونق اقتصادی نباشید

7-نعمت زاده وزیر صنعت دولت یازدهم؛ قبل از توافق: با توافق هسته ای شاهد یک جهش صادراتی خواهیم بود / بعد از توافق: توافق هسته ای باعث گشایش در همه حوزه های اقتصادی نمی شود

8-ترکان مشاور ارشد روحانی و دبیر شورای عالی مناطق آزاد؛ قبل از توافق: منتظر هجوم سرمایه های خارجی بعد از توافق هسته ای باشید/ بعد از توافق: برای رونق اقتصادی باید صبر کرد، فعلا بار اضافی به تعهدات دولت اضافه نکنید.

آیا می شود با این تناقض گویی در دولت تدبیر امیدی به اصلاح داشت؟!

* زیرپاگذاشتن حق‌الناس با “کی‌بود؟ کی‌بود؟ من‌نبودم!

دفاع از حق انتخاب مردم و توجه به نگرش و سلیقه سیاسی مردم در مدیریت امور کشور اعم از امور تقنینی و اجرایی، به‌عنوان یکی از اصول اساسی در چارچوب تحقق مردمسالاری دینی به‌شمار می‌رود.دفاع از حق انتخاب مردم و توجه به نگرش و سلیقه سیاسی مردم در مدیریت امور کشور اعم از امور تقنینی و اجرایی، به‌عنوان یکی از اصول اساسی در چارچوب تحقق مردمسالاری دینی به‌شمار می‌رود و این مساله در طول دوران پس از انقلاب اسلامی چه در زمان حیات حضرت امام راحل و چه در زمان رهبری حضرت امام خامنه‌ای، به‌عنوان یکی از بنیان‌های مدیریت و راهبری کشور نمود داشته است و نمونه‌های تحقق این رویه را در انتخابات‌های گوناگون برگزار شده در طول ۳۷ سال گذشته می‌توان مشاهده کرد.

رهبر حکیم انقلاب در دیدار اخیر خود با جمعی از مردم، با تأکید بر «حق‌الناس بودن رأی مردم» ایستادگی خود بر نتایج انتخابات در مقابل فتنه‌گری بعضی جریانات شکست‌خورده سیاسی در سال ۸۸ را «دفاع از حق‌الناس» عنوان فرمودند. حضرت معظم‌له همچنین تخریب و تخطئه نهادهای انتخاباتی مثل شورای نگهبان قانون اساسی توسط بعضی رجال و جریانات سیاسی را به «ایرادهای دروغین» تعبیر کرده و تصریح کردند دفاع از حق‌الناس در عرصه انتخابات در ۲ سطح «دفاع از رأی مردم» و «دفاع از نهادی همچون شورای نگهبان» معنا پیدا می‌کند. اما آنچه در این میان جالب توجه می‌نماید، نه توضیح مجدد این مساله در عملکرد رهبر معظم انقلاب که در نوع واکنش جریان‌های سیاسی داخل کشور بویژه در بین جریان موسوم به اصلاح‌طلب نسبت به این بیانات است. رسانه‌های این جریان که بنابر نظر بسیاری از کارشناسان و صاحبنظران از یک اتاق فکر واحد تغذیه می‌شوند، با عبور آرام از کنار سایر بیانات رهبری، صرفاً بر بخش «حق‌الناس بودن رأی مردم» تمرکز کرده و این تعبیر را به‌عنوان تیتر اصلی خود انتخاب کردند(!)این جریان که در طول سال‌های پس از شکل‌گیری خود در اواسط دهه ۷۰، همواره به مساله انتخابات از دید یک فرصت برای کسب قدرت و به‌ چالش ‌کشیدن اساس و بنیان انقلاب نگریسته است، همواره در ایام پیش، حین و پس از انتخابات، با رویکردهای تخریبی به این عرصه وارد شده است.

اصلاح‌طلبان چه در ایام انتخابات سال ۷۶ ریاست ‌جمهوری و چه در ایام انتخابات مجلس ششم در سال ۷۸ و چه در انتخابات‌های بعدی نظیر انتخابات ریاست‌ جمهوری دوره نهم، در ایام قبل و حین انتخابات با اتخاذ سیاست تخریب نهادهای انتخاباتی و غیررقابتی بودن انتخابات وارد عرصه شده و در صورت کسب نتیجه مثبت و مطابق میل خود، انتخابات را اقبال مردم به تفکرات و برنامه‌های خود و بالطبع بیزاری از سایر رقبا تبیین کرده و در صورت ناموفق بودن در انتخابات با رویکرد تخطئه و زیر سوال‌ بردن جریان انتخابات و فریاد عدم آزادی و عدم سلامت انتخابات با رأی مردم مواجهه کرده‌اند.اوج این رویکرد متعارض و دوگانه اصلاح‌طلبان به رأی و نظر مردم را می‌توان در انتخابات سال ۸۸ مشاهده کرد که با خط‌مشی‌ای که بنابر اسناد و شواهد محکم و مستدل می‌توان آن ‌را نتیجه برنامه‌های تدوین‌شده توسط اتاق‌های ‌فکر براندازی نظام در خارج و داخل کشور دانست، در ایام پیش از انتخابات، بر طبل عدم سلامت قطعی در انتخابات دمیده و با شعار پوششی «انتخابات آزاد» وارد کارزار انتخابات شدند و در آن زمان که سیاست‌ها، جهت‌گیری‌ها و برنامه‌های نامزدهای مرتبط با این جریان، با روی‌گردانی مردم و عدم استقبال اقشار مختلف جامعه مواجه شد، با شعار «تقلب گسترده در انتخابات»، رأی مردم [حق‌الناس] را غیرواقعی، ساختگی و مهندسی‌شده معرفی کردند و موجب بروز فتنه‌ای عظیم و عمیق در سطح کشور شدند.

این تأکید بر حق‌الناس بودن رأی مردم در بین رسانه‌های اصلاح‌طلب در حالی صورت می‌گیرد که همین رسانه‌ها در تمام مدت بروز فتنه در کشور، نه تنها کمترین توجهی به این حق‌الناس نداشتند که با عملکرد جهت‌دار و ساختارشکنانه خود،‌ بر کوره این آتش دمیدند و در این جرم و ظلم بزرگ به نظام اسلامی شراکت داشتند و به‌دنبال تضییع حق‌الناس [رأی مردم] و تحمیل خواست غیرقانونی و غیرشرعی و غیراخلاقی خود به نظام بودند و حال که به‌ علت گذر سال‌ها شاید در ذهن بخشی کوچک از مردم عزیز ایران، سابقه و خاطره این فتنه از یاد رفته باشد، با چرخشی ۱۸۰ درجه‌ای از این حق‌الناس دم می‌زنند.در این راستا آنچه در تحلیل و تبیین این رفتار از جانب رسانه‌ها و فعالان طیف موسوم به اصلاح‌طلب به ذهن می‌رسد، علتی جز عقب‌نشینی از مواضع غلط آنان در گذشته و نوشتن این خطا به پای دیگرانی غیر از خود و فرافکنی و فرار از جرم خود در قالب بازی «کی‌بود؟! کی‌بود؟! من نبودم!» ندارد و طبیعتاً این کنش رسانه‌ای را می‌توان اعتراف و اذعان به ظلم بزرگ این جریان در سال ۸۸ دانست.برهمین اساس، آنچنان که در بیانات رهبر معظم انقلاب در طول سال‌های پس از فتنه و نیز واکنش مردم فهیم و بصیر کشور نیز ملموس و مشهود است، چنانچه اصلاح‌طلبان قصد ابراز ندامت از گذشته فتنه‌گون خود دارند، از یک سو باید این ابراز ندامت و پشیمانی به‌صورت علنی و آشکار و نه ضمنی و پنهان صورت پذیرد و از سوی دیگر آنچنان که در شرایط توبه در دین مبین اسلام نیز آمده، باید با ارائه تعهد و تضمین بر عدم تکرار خطا و اشتباه خود پای به این عرصه بگذارند تا مقبول نظام اسلامی و امت مسلمان قرار گیرد.

* در حالی استاندار خوزستان از ورود بیش از ۲۵ هزار خودروی پلاک موقت به این استان با مجوز معاون اول رئیس جمهور خبرداده است که معاون پلیس راهور اعلام کرد تردد این خودروها خلاف است و آنها را توقیف می‌کنیم.سرهنگ احمد رستمی در برنامه زنده تلویزیونی پایش درباره تردد خودروهای پلاک موقت در استان خوزستان گفت: تردد خودروهای پلاک اروند در سراسر استان خوزستان غیرقانونی است و افزایش شعاع تردد خودروهای مناطق آزاد از اختیارات هیات وزیران و با تأیید فرمانده معظم کل قواست و استاندار خوزستان صلاحیت افزایش شعاع تردد این خودروها را ندارد.بنابراین در بحث تردد خودروهای مربوط به مناطق آزاد تردد قانونی در محدوده جغرافیایی هر منطقه مشکلی ندارد، هر مقام مسئولی که اجازه تردد خودروهای پلاک اروند را به کل استان خوزستان داده باشد، کاری غیرقانونی انجام داده است.ما با مراجع مربوطه در استان و منطقه آزاد اروند مکاتبه و اعلام کردیم که تردد خودروهای ما به پلیس راه استان خوزستان اعلام کردیم که این بخشنامه استاندار خلاف قانون است و هر خودرویی که خارج از محدوده مصوب باشد، به عنوان پلاک غیرمجاز تلقی می‌گردد و بنا بر قوانین باید با آن خودرو برخورد کنند. پلیس راه استان خوزستان مسئول اعمال قانون در این زمینه است و ما به همکارانمان اعلام کردیم که تردد در سراسر استان خوزستان غیرقانونی است و باید این خودروها توقیف شوند.

 

اخبار مرتبط