وزیر پیشنهادی علوم از جنس فرجی دانا است؟ - پایگاه خبری تحلیلی دزمهراب شهرستان دزفول
27th، اکتبر 2014
پایگاه خبری تحلیلی دزمهراب
اخبار دزفول، خوزستان، جهان
Dezmehrab.ir
زمان انتشار: 27 th اکتبر 2014 ساعت 7:57 ب.ظ | کد خبر: 22074  

از دیدار دولتی‌ها با سران فتنه تا مخالفت وزیر پیشنهادی با فتنه!

 وزیر پیشنهادی علوم از جنس فرجی دانا است؟

از محمدعلی نجفی می خواهم راه فرجی دانا را در وزارت علوم ادامه دهد»، « اگر استیضاح رای بیاورد، وزیر پیشنهادی بعدی از جنس فرجی دانا است» این دو اظهارنظر از سوی حسن روحانی رئیس‌جمهور و اکبر ترکان مشاور ارشد رئیس‌جمهور در واکنش به موضوع استیضاح رضا فرجی دانا وزیر سابق علوم، تحقیقات و فناوری بود. حکم فوری روحانی به محمدعلی نجفی که صلاحیت تصدی وزارت آموزش و پرورش را از مجلس دریافت نکرده بود، به عنوان سرپرست وزارت علوم، مبین این موضوع است که دولت درخصوص انتخاب گزینه برای وزارت علوم، شیوه خود را تغییر نخواهد داد و مرغش یک پا دارد. پیشنهاد تصدی وزارت علوم به نجفی نیز در همین راستا بود:” رئیس جمهور به من چندین بار پیشنهاد داده که به عنوان وزیر معرفی شوم اما من این پیشنهاد را نپذیرفتم”. 71571

شاید معرفی احمد نیلی آبادی وزیر پیشنهادی علوم، تحقیقات و فناوری نیز تداوم همین مسلک باشد. او قرار است دو روز دیگر به مجلس شورای اسلامی برود و از برنامه هایش دفاع کند تا از مجلس رای اعتماد بگیرد. هر چند مجلس شناخت کاملی از نیلی آبادی ندارد ولی سوابق و عملکرد وی، مشی سابق در وزارت علوم را در اذهان تداعی می‌کند. آنگونه که سایت‌های خبری نوشته‌اند وی در سال ۹۲  به همراه برخی از اساتید “جعفر میلی منفرد” به عنوان وزیر پیشنهادی علوم را در نامه ای به لاریجانی قابل اعتماد دانسته و خواستار رأی اعتماد نمایندگان به وی شدند. این موضوع زمانی رخ داد که نمایندگان مردم در مجلس شورای اسلامی با توجه به برخی دلایل از جمله حضور میلی منفرد در فتنه ۸۸ در جریان رأی اعتماد به وزرای کابینه دولت یازدهم، با تصدی پست وزارت میلی منفرد بر دستگاه آموزش عالی کشور مخالفت کردند.

جعفر میلی منفرد اولین وزیر پیشنهادی علوم، تحقیقات و فناوری بود. او در مجلس شورای اسلامی از مجموع ۲۸۴ رای ماخوذه، با ۱۰۵ رای موافق، ۱۶۲ رای مخالف و ۱۵ رای ممتنع نتوانست رای اعتماد مجلس را کسب کند. پس از رای عدم اعتماد، چند گزینه از جمله جعفر توفیقی، معصومه ابتکار و مجتبی صدیقی برای سرپرستی وزارت علوم پیشنهاد شدند که سرانجام در تاریخ ۲۶ مرداد ۱۳۹۲ جعفر توفیقی به عنوان سرپرست وزارت علوم، تحقیقات و فناوری منصوب شد. مدیریت توفیقی در وزارت علوم تنها ۶۷ روز ادامه داشت.

رییس جمهور در ۲۷ مهرماه ۱۳۹۲ رضا فرجی دانا را به عنوان وزیر پیشنهادی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری معرفی کرد. فرجی دانا در ۵ ابان ۱۳۹۲ برای دفاع از خود در مجلس شورای اسلامی حضور یافت و توانست با کسب ۱۵۹ رای موافق، ۷۰ رای مخالف و ۳۲ رای ممتنع، رای اعتماد نمایندگان برای تصدی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری را به دست اورد. وی بعد از رای اعتماد، طی احکامی میلی منفرد را به عنوان معاون اموزشی خود و توفیقی را به عنوان مشاور ارشد خود منصوب کرد؛ این انتصاب ها با واکنش منفی برخی از نمایندگان مجلس روبرو شد و ۸۲ نماینده مجلس دراین مورد تذکر کتبی دادند؛ همچنین ۱۵۰ نفر از نمایندگان مجلس در نامه‌ای به رییس جمهوری، از او درخواست کردند در برخی انتصاب های وزارت علوم مداخله کند و خواستار تجدیدنظر در بعضی از این انتصاب ها شدند. فرجی دانا نیز در پاسخ به نمایندگان منتقد گفت: «ان چه بر اساس اختیارات و طی مراحل قانونی انجام شده است را نقض نخواهیم کرد».
به دنبال انتصاب توفیقی و میلی منفرد در وزارت علوم، در ۸ دی ۱۳۹۲، ضمن سوال از فرجی دانا در صحن علنی مجلس، نمایندگان از توضیحات وی قانع نشدند و رضا فرجی دانا با ۷۳ رای موافق، ۱۴۹ رای مخالف و ۱۰ رای ممتنع از مجموع آرا ۲۴۰ تن از نمایندگان، کارت زرد مجلس را دریافت کرد.

۱۹ خرداد ۱۳۹۳، فرجی دانا، محمود نیلی احمدابادی را به عنوان سرپرست دانشگاه تهران منصوب کرد. فرجی دانا روز بعد اعلام کرد که نیلی به عنوان رییس دانشگاه تهران به شورای عالی انقلاب فرهنگی معرفی خواهد شد. پس از معرفی نیلی، غلامعلی حداد عادل، رئیس فراکسیون اصولگرایان مجلس شورای اسلامی، اعلام کرد که انتخاب سرپرست دانشگاه تهران، منجر به تیره شدن روابط مجلس و وزارت علوم می‌شود.

سرانجام استیضاح وزیر علوم، در ۲۱ مرداد جاری و با امضای ۵۱ نفر از نمایندگان مجلس شورای اسلامی اعلام وصول شد؛ استیضاح رضا فرجی‌دانا، نخستین استیضاح وزرای دولت یازدهم بود که در روز چهارشنبه ۲۹ مرداد ۱۳۹۳ برگزار شد و نهایتا استیضاح با ۱۴۵ رای موافق، ۱۱۰ رای مخالف و ۱۵ رای ممتنع از مجموع ۲۷۰ رای ماخوذه رای آورد و فرجی دانا از تصدی وزارت علوم برکنار شد.

روحانی که در روز استیضاح وزیر علوم در سفراستانی بود و اخبار استیضاح را از اردبیل دنبال می کرد، بلافاصله بعد از انتشار خبر استیضاح رضا فرجی دانا، محمد علی نجفی را به عنوان سرپرست وزارت علوم منصوب کرد.

* نیلی آبادی و وزارت علوم

با اتمام دوره قانونی سرپرستی نجفی در وزارت علوم، در حالی که برخی پیش بینی می کردند روحانی وی را به عنوان وزیر پیشنهادی به مجلس شورای اسلامی معرفی می کند، رییس جمهوری در آخرین روز مهرماه، در نامه ای به رییس مجلس شورای اسلامی، محمود نیلی احمدابادی را برای اخذ رای اعتماد جهت وزارت علوم ، تحقیقات و فن اوری به مجلس شورای اسلامی معرفی کرد.

نیلی احمدابادی، فارغ‌التحصیل مقطع کارشناسی دانشگاه شیراز در سال ۱۳۶۰ بوده و تحصیلات خود درمقطع کارشناسی ارشد را در دانشگاه صنعتی شریف در گرایش شناسایی و انتخاب مواد در سال ۱۳۶۷ و درمقطع دکتری در دانشگاه توهوکو ژاپن درسال ۱۳۷۳ به پایان رسانده است.

براساس این گزارش، یکی از مهمترین خطوط قرمز مجلس شورای اسلامی که مورد تاکید مقام معظم رهبری نیز قرار گرفته است، فتنه ۸۸ و افرادی که در آن فعال بودند، است. نام نیلی احمدآبادی در نامه سرگشاده سال ۸۸ اساتید دانشگاه تهران به رهبر معظم انقلاب در اعتراض به تجمع برخی دانشجویان انقلابی در روز ۱۶ آذر سال ۸۸ در دانشگاه تهران ذکر شده است.
البته نیلی آبادی با مجلس و شورای عالی انقلاب فرهنگی مشکلات جدی تری دارد. او که از سوی فرجی دانا به عنوان سرپرست دانشگاه تهران به شورای عالی انقلاب فرهنگی معرفی شده بود، نتوانست موافقت شورای عالی انقلاب فرهنگی را جلب کند. غلامعلی حدادعادل عضو شورای عالی انقلاب فرهنگیف اولین فردی بود که با ریاست نیلی آبادی بر دانشگاه تهران مخالفت کرد. او گفت که “این اقدام فرجی دانا روابط مجلس با وزارت علوم را روز به روز تیره‌تر می‌کند”. برخی منابع، فعالیت و نقش‌آفرینی نیلی احمدآبادی در حوادث سال ۸۸ را یکی از دلایل مخالفت اعضای شورای عالی انقلاب فرهنگی با ریاست وی بر دانشگاه تهران عنوان کرده اند.

نیلی آبادی اما روز گذشته در نشست فراکسیون رهروان ولایت مجلس شورای اسلامی گفته که “نیروهایی که موضع‌گیری شفافی در قبال فتنه ندارند، قطعا در دوره وزارت بنده به کار گرفته نمی‌شود”. او این موضوع را در حالی مطرح کرده که چند روز گذشته، روحانی در جمع مردم زنجان تلویحا از فتنه ۸۸ و بخشش سران فتنه سخن گفته است. به نظر می‌رسد این ترفند وزرای پیشنهادی برای گرفتن رای اعتماد از مجلس شورای اسلامی است؛ چرا که قطعا در شاکله دولت نیز این مساله رعایت نشده است و مصداق واقعی این مساله نیز دید و بازدید برخی از مسئولین دولتی با یکی از سران فتنه بوده است.

اکنون تنها مجلس شورای اسلامی است که باید تصمیم بگیرد که نیلی آبادی صلاحیت تصدی وزارت علوم را دارد یا خیر؟ این مساله با تاکید مقام معظم رهبری درخصوص ممانعت از کند شدن روند عملی کشور، اهمیت بسزایی می‌یابد تا مجلس دقت بیشتری کند و وزیری بدور از سیاسی کاری را برگزیند؛ وزیری که از جنس رضا فرجی دانا نباشد چرا که باز هم فضای علمی دانشگاه محلی برای جولان سران فتنه خواهد شد و همین مساله وزیر جدید را که حتی صلاحیت ریاست بر دانشگاه تهران را نداشته است، با چالش استیضاح روبرو خواهد ساخت.

منبع: سراج۲۴

ارسال نظر

     


-->