پایگاه خبری تحلیلی دزمهراب

پاپی زاده: پروژه های انتقال آب متوقف شده است/ هشت درصد پیشرفت در بیمارستان تامین اجتماعی/محیط زیست و میراث فرهنگی دو خط قرمز بنده اند

به گزارش دزمهراب روز پنج شنبه مهندس عباس پاپی زاده در نشستی خبری با اصحاب رسانه ضمن تقدیر از خبرنگاران به برخی از سوالات آنها پاسخ داد.

تمامی پروژه های انتقال آب متوقف شده است

نماینده مردم دزفول در مجلس شورای اسلامی ابتدا به بحث انتقال آب پرداخته و در این خصوص گفت: در دولت قبل و این دولت سه کلنگ به زمین زده شده است که ما تا جایی که توانسته ایم موفق شده ایم تمامی انتقال های جدید آب را فعلا متوقف کنیم تا مطالعات دقیق روی آنها صورت بگیرد و الان هیچ پروژه ای فعال نیست. در گام اول باید تمامی پروژه ها متوقف میشد تا وزارت نیرو، محیط زیست، جهاد کشاورزی و همه ی دستگاه مطالعات خود را انجام بدهند و به یک جمع بندی برسند. ما الان اعتقاد داریم اگر کار کارشناسی صورت می گرفت بر اساس متدهای جدیدی که در کشورهای توسعه یافته دارد کار میشود هیچ انتفال آبی نباید صورت میگرفت اما به دلیل چندتا بحث از جمله سکوت سازمان محیط زیست و نیز یک طرفی نگاه وزارت نیرو این اتفاق ها صورت گرفته که ما خواستار این شدیم سازمان محیط زیست به مدیریت منابع آب ورود پیدا بکند ما اعتقادمان این است که سازمان محیط زیست یک حق وتوی واقعی پیدا بکند و از دولت خارج شود.

مهندس عباس پایی زاده ادامه داد: ایده آل ما در بحث منابع آب کشور این است که بیاییم یک آمایش سرزمینی دقیق انجام بدهیم و آنگاه متوجه میشویم که در هر منطقه از ایران چه مقدار آب داریم. سپس از آن یک برآورد و برنامه ریزی میشود که صنایع آب بر یا کشاورزی ما در کدام مناطق و در کنار کدام منابع آب طراحی و استقرار پیدا کند یا کانون های جمعیتی ما که به اصطلاح می خواهند توسعه پیدا بکنند در کنار کدام منابع آبی باید توسعه پیدا بکنند. اینها مبتنی بر آن آمایش سرزمینی است که وزارت نیرو ادعا میکند آمایش سرزمینی دارد ولی ما اعتقادمان این است که اگر دارد بسیار قدیمی، ناکارآمد و همچنین اجرا نمیشود.

وی افزود: ما سوالمان این است که اصفهان که حق آبیشان در کشاورزی نزدیک به چهل هزار هکتار است به دویست و هشتاد هزار هکتار کشت رسیده اند؛ این نشان میدهد که یا آمایش سرزمینی وجود نداشته یا اجرا نمیشود. ما خوشبختانه توافق هایی با وزرای مربوطه در بحث کشاورزی انجام داده ایم مثلا کشت برنج در استان اصفهان ممنوع شد و دو استان در شمال کشور را به عنوان قطب توسعه برنج انتخاب کرده ایم به عنوان نمونه الگو کشت که تفزایش عملکرد و کشت برنج بتواند جبران عدم کشت در استان اصفهان را بدهد.

نماینده مردم دزفول در مجلس به طراحی چند سد در استان اشاره داشت و گفت: از دهه های قبل چندین سد برای استان طراحی کرده اند که الان به سمت تکمیل مطالعات یا اجرایی شدن آن پیش می برند مثل سد بختیاری که با پیگیری های که انجام شده است فعلا متوقف شده است و ما از سازمان محیط زیست خواستار این شده ایم که مطالعاتی برای تمامی سدهایی که بر روی رودخانه دز تا سرچشمه های این رود را که طراحی شده اند را برای ما مطالعه کنند و تنش های آینده آن را پیش بینی بکنند که اگر سازمان محیط زیست به این نتیجه برسد که این سدها برخلاف محیط زیست پایدار استان خوزستان است قطعا ما به سمتی خواهیم رفت که تمامی این پروژه ها را برای همیشه تعطیل کنند.

۲۰۱۵۰۸۱۳_۱۵۲۵۵۷

ماجرای طراحی سد در منطقه چال کندی

پاپی زاده در خصوص سدی که در منطقه چال کندی طراحی شده است گفت: با اطلاعاتی که از معاون وزیر نیرو دریافت کرده ام این بوده که در منطقه چال کندی یک سد جریانی تولید برق نه سد ذخیره ایی طراحی شده و دلیل اش این است که مقدار زیادی از حجم سد دز به دلیل رسوبات، گرفته شده است؛ یک پروژه ایی تحث عنوان علاج بخشی سد دز در حال انجام است که دو یا سه متر متراژ سد دز اضافه بشود و بتواند ذخیره سد دز را افزایش بدهد. این ذخیره سد دز باید رها بشود رها کردن این آب میتواند در مسیر خود تولید برق داشته باشد که با تکنولوژی جدید یکسری نیروگاه های جریانی را در این مسیر طراحی می کنند که از طریق این رها سازی تولید برق می کنند نمونه ی آن را در سد بختیاری نیز داریم.

وی ادامه داد: ما با جدیت داریم پیگیری می کنیم و به سازمان محیط زیست مکاتبه کرده ایم که این را مطالعه کند و ما اساساً مخالف هستیم با هرگونه سد سازی چه جریانی، غیر جریانی، تولید برق و انتقال آب در مسیر رودخانه دز و اعتقاد داریم سد سازی در استان خوزستان خیر و برکتی که نشده آسیب هم زده است.

به زودی منتاژ خط تولید فولاد دزفول را آغاز میکنیم

نماینده مردم دزفول در مجلس شورای اسلامی به شرکت فولاد دزفول اشاره داشت و گفت: شرکت فولاد دزفول تقریباً از سه سال گذشته که شروع کردیم از مرحله خاک برداری و دیوار کشی و همچنین انتقال آب انجام شد، بحث تامین ارز با تمامی مشکلات خاص خود حل شد و قرارداد با یکی از کشورهای خارجی بسته وخط تولید ساخته و به کشور انتقال پیدا کرد و اکنون از گمرگ عبور کرده؛ در داخل کشور نیز مشکلاتی داشتیم که برطرف شد، سوله ها در استان هایی مثل اصفهان و چهارمحال بختیاری درست و به دزفول منتقل و نصب شد، ولی متاسفانه به دلیل مشکلاتی که در بحث برنامه ریزی های داخلی وزارت صنعت معدن تجارت بوده و بحث واگذاری برخی از شرکت های تامین کننده ورق مورد نیاز کارخانه دزفول دخیل بوده اند ما دچار مشکلاتی شدیم در بحث تامین ورق که در یک سال گذشته جلسات بسیاری داشته ایم با وزیر و معاونین ایشان و تا اکنون پنجاه درصد ورق آزاد شده است و سعی داریم مسئله پنجاه درصد دوم را در هفته آینده حل بکنیم. به زودی بحث منتاژ خط را شروع خواهیم کرد و انشاءالله با اگر با همین سرعت پیش برویم می توانیم سال آینده فاز اول این کارخانه را افتتاح کنیم.

۲۰۱۵۰۸۱۳_۱۴۱۰۴۳

با اجرای بزرگراه دزفول هفت تپه فاصله دزفول تا اهواز تقریباً بیست کیلومتر کاهش می یابد

عباس پاپی زاده به در خصوص راه ها نیز گفت: دریافت مجوز بزرگراه سه راه سیاه منصور چهار راه آوج تا پل میانرود و هفت تپه یکی از پروژه ها بزرگ دزفول است. تقریبا یک مسیر سی کیلومتری است که ما را وصل میکند به هفت تپه و فاصله دزفول تا اهواز را تقریباً بیست کیلومتر کاهش می هد. ما موفق به دریافت مجوز این طرح شدیم، الان این پروژه به عنوان تنها پروژه ی که وارد جدول شماره 19 کتاب بودجه سال 94 شده موجود است.

وی همچنین گفت: ما یک سری جاده های دیگری داریم که ما را به شهرستان های دیگر وصل میکند، مثل جاده دزفول شوشتر که یکی از جاده های پر حادثه خیز ماست، که با پیگری ما این جاده جزء شبکه جاده های شریانی کشور شد که بحث تامین اعتبار و بودجه آن از استانی بودنش خارج و الان وزارت راه برایش اعتبار می گذارد. اگر ملاحظه کرده باشید ما سال گذشته بلافاصله 10 میلیارد تومان اعتبار گرفتیم که باند موجود شانه هایش تعریض و نیز استاندارد سازی آن انجام شد که ما الان تقریبا یک باند مناسبی را داریم. باند دوم را هم برای سال آینده داریم وارد دستور کار میبریم. یکی از جاده ها جاده پاشنه زاگرس است که شمال خوزستان را به مرکز کشور وصل میکند این پروژه فعلا در مرحله مناقصه و تعیین پیمانکار است.

عضو مجلس شورای اسلامی خاطرنشان کرد: آزاد راه پل زال به خوزستان هیچ سندی نه قبل از انقلاب و نه بعد از انقاب که تایید بکند از چه مسیری عبور بکند ما به آن نرسیده ایم. جلسات مختلفی با وزیر راه و نیز شرکت مطالعه کننده پروژه داشته ایم. به دلیل اینکه بخش خصوصی باید پروژه را ابتدا مطالعه بکند که کدام مسیر ارزان تر و با درآمد بیشتری می تواند برایش تمام بشود و بعد اجرا بکند؛ ما به دنبال سرمایه گذاری هستیم که بتواند از مسیری که مد نظر ماست یعنی دزفول این پروژه انجام بشود. اگر بخش خصوصی بتواند اعلام آمادگی بکند ما مجوزها و موافقت نامه هایی که لازم است را از وزارت راه پیگیری میکنیم.

طرح 550 هزار هکتاری مقام معظم رهبری باید یک طرح جامع بشود

نماینده مردم دزفول در مجلس شورای اسلامی خاطر نشان کرد: طرح 550هزار هکتاری مقام معظم رهبری از سال گذشته اعتبار بسیار خوبی از صندوق توسعه ملی به آن تزریق شد و الان نیز در حال پیشرفت است، این طرح باید یک طرح جامع باشد الان در بحث انتقال آب باید روش های نوین آبیاری مد نظر گرفته شود که از آب موجود بیشترین استفاده را بکنند. ما باید موضوع دامپروری را در کنار توسعه کشت و زراعت در نظر بگیریم، صنایع جانبی تبدیل را توسعه بدهیم، آموزش و ترویج باید آموزش بدهیم، از نظر من طرح هرچند در بحث آب و خاک خوب پیشرفت کرده ولی در سایر حوزه ها که جزء اساس طرح هستند اصلاً کار جدیی صورت نگرفته است. اگر این مواردی را که عرض کردم رعایت نکنند ما قطعاً در آینده دچار مشکلات جدیی خواهیم شد و این را هم می طلبد که مدیران ما در حوزه اجرا و کارشناسان ما روی این موضوع قدری تامل بکند و موضوع را به صورت جدی پیش ببرند.

۲۰۱۵۰۸۱۳_۱۴۴۵۲۴

بیمارستان تامین اجتماعی هشت درصد پیشرفت داشته است

پاپی زاده به بیمارستان تامین اجتماعی اشاره ایی داشت وگفت: از زمان کلنگ زنی بیمارستان تا امروز هشت درصد پیشرفت کار انجام شده است و انشاءالله می توانیم بعد از بیست و دو ماه این بیمارستان را در اختیار مردم دزفول و شمال خوزستان قرار بدهیم.

وی افزود: در بیمارستان بزرگ دزفول با وجود طرح سلامت توانستیم بخش های زیادی از این بیمارستان را ترمیم کنیم که امید است تا سال آینده تمام بیمارستان بزرگ دزفول ترمیم بشود. موضوع دیگر در این بیمارستان بحث سیستم خنک کننده بود که با پیگیری های انجام شده سیستم خنک کننده بیمارستان بزرگ دزفول به طور کامل بازسازی شد.

مهندس عباس پاپی زاده از موافقت وزیر بهداشت با طرح بیمارستان 400 تخت خوابی جدید دزفول خبر داد و افزود: ما پیشنهاد را دادیم و وزیر محترم بهداشت دستور داده اند که هرچه زود تر با کمک سازمان برنامه و بودجه مجوزهای لازم گرفته شود. این بیمارستان 400 تخت خوابی مدتی زمان می برد که ما بتوانیم مجوزهای مربوطه را بگریم، الان با دستور بسیار قوی و محکمی که آقای وزیر داده اند از این پس ما باید پیگیری کنیم.

نماینده مردم دزفول به مشکلات موجود در برخی مناطق دزفول از جمله مدرس، زیباشهر و پیام نور اشاره داشت و گفت: کاری که بنده توانسته ام انجام بدهم با این که وظیفه ام نبوده این بوده که برای سازمان تبلیغات، اوقاف و ارشاد اسلامی از محل هایی که قبلا نبوده تامین اعتبار کرده ام که در اختیار امور فرهنگی این شهر بگذارند.

محیط زیست و میراث فرهنگی دو خط قرمز بنده هستند

عباس پاپی زاده محیط زیست و میراث فرهنگی را دو خط قرمز خود اعلام کرد و افزود: مطمئن باشید که اجازه حضور صنایع آلاینده را به دزفول نخواهیم داد مثلاً از بنده درخواست کارخانه لاستیک سازی  را داشته اند که من اجازه این کار را نداده ام یا کارخانه دوم کربن بلک، بنده با اولی نیز مخالف هستم این کارخانه صد نفر شغل ایجاد می کند و تعداد زیادی سرطان و بسیار مواد آلاینده دیگر که من با تمامی این ها مخاف هستم.

وی در خصوص پل ششم گفت: بنده اعتقادم این است که هیچ کس نباید به سازمان میراث فرهنگی فشار وارد کند. با این حال جلساتی با شهردار محترم داشته ایم که باید شما نظرات میراث فرهنگی تامین کنید. شهرداری نیز در طرح خود ارتفاع پل را کاهش فاصله را مقداری بیشتر و ساخت و سازش نیز سنتی تر کرده است که بتوانند نظر میراث فرهنگی را تامین کنند.

پاپی زاده در پایان گفت: حفظ هویت دزفول الویت اول ماست و داریم دزفول را به عنوان ششمین شهر پایگرد ایران معرفی می کنیم که وزارت راه و شهرسازی و میراث فرهنگی در بحث شهری ما را کمک بکنند تا تمامی بافت کهن دزفول را بازسازی بکنیم.

اخبار مرتبط