13th، آگوست 2014
پایگاه خبری تحلیلی دزمهراب
اخبار دزفول، خوزستان، جهان
Dezmehrab.ir
زمان انتشار: 13 th آگوست 2014 ساعت 9:44 ق.ظ | کد خبر: 18651  

 روزانه بین ۳۰ تا ۶۰ قلاده سگ توسط شهرداری تهران جمع آوری می شوند

در نگاه اول شاید تهران را با نمادهایی همچون برج میلاد بشناسیم اما زیر پوست شهر معضلاتی همچون حیوانات ولگردی همچون سگها هم وجود دارند که در برخی از مناطق به چالشی جدی بدل شده و نگرانی های بهداشتی را برای شهروندان ایجاد می کنند.

 

پرسه سگهای ولگرد در خیابان های پایتخت/ روزانه بین ۳۰ تا ۶۰ قلاده سگ توسط شهرداری تهران جمع آوری می شوند

 

در نگاه اول شايد تهران را با نمادهايي همچون برج ميلاد بشناسيم اما زير پوست شهر معضلاتي همچون حيوانات ولگردي همچون سگها و گربه ها هم وجود دارند كه در برخي از مناطق به چالشي جدي بدل شده اند و نگراني هاي بهداشتي درماني و حتي امنيتي را براي شهروندان ايجاد مي كنند.

اگرچه برخي سگها شانس اين را دارند تا با قيمتهاي ميليوني و با روشهاي اينترنتي خريد و فروش شده و در بهترين شرايط زندگي كنند اما شهرمان شاهد تردد تعداد زيادي سگهاي ولگرد نيز هست. سگهايي كه خيلي وقتها در بزرگ راه ها با لاشه آنان مواجه مي شويم و خيلي وقتها با وحشت بيمار و هار بودن به سرعت از كنارشان عبور مي كنيم تا مبادا از آنها آسيب ببينيم اما قصور شهرداري به عنوان مسئول اصلي جمع آوري اين سگها موجب شده تا در كنار موش و گربه به ديدن سگهاي ولگرد نيز عادت كنيم اما نمي توان از معضلات بهداشتي و مشكلات ناشي از حضور اين مهمانان ناخوانده شهر تهران چشم پوشي كرد.

آن سوي روابط سگها و انسانها

مهمترین معضلات و مشکلات ناشی از افزایش جمعیت سگهای ولگرد، شیوع بیماریهای قابل انتقال بین حیوان و انسان ، افزایش آن در جمعیت دامی و انسان و انتقال بسیاری از بیماری‌ها از سگ به انسان است و از جمله مهمترین آنها می‌توان به بیماریهایی نظیر هاری، کیست هیداتیک، الک،کالاآزار،لاروهای مهاجر احشایی بروسلوز و لپتوسپیروز اشاره نمود که برضرورت اجرای دستورالعمل کنترل جمعیت سگ‌های ولگرد بیش ازپیش تاکید می كند.

همچنین سگهای ولگرد بعنوان یکی از عوامل اصلی حمله و گزش به انسان مطرح هستند که در موارد عدیده‌ای گزش انسان توسط سگ ( بدون انتقال بیماری ) منجر به مرگ بالاخص در اطفال می‌گردد و موجب سلب آسایش عمومی در شهرها و روستاها شده و به عنوان یکی از مهمترین عوامل آلوده‌کننده پارکها و تفرجگاه‌ها مطرح است . سگها دارای قابلیت و پتانسیل تولید مثلی بسیار بالا بوده و به همین علت جمعیت سگهای ولگرد در صورت اجرا نشدن برنامه‌های کنترل و مبارزه، سریعاً افزایش یافته که مخاطرات فراوانی برای شهروندان به دنبال خواهد داشت.

جمع آوري روزانه 30 تا ۶۰ قلاده سگ توسط شهرداري تهران

يكي از آلوده ترين مناطق تهران در حوزه سگهاي ولگرد منطقه 6 تهران است. مدیرعامل شرکت ساماندهی صنایع و مشاغل شهر تهران با بیان اینکه ۶ منطقه شهرداری تهران آلوده ترین مناطق پایتخت از نظر وجود سگهای ولگرد هستند، مي افزايد: روزانه بین ۳۰ تا ۶۰ قلاده سگ توسط شهردای تهران از سطح شهر با استفاده از اسلحه های بیهوشی جمع آوری می شود.

به گفته رضا قدیمی سگهای ولگرد تهران شبها با روش زنده گيري جمع آوري مي شوند. وي که شبها در سطح شهر تهران انجام می شود. وي درباره عمده مناطقی که وجود سگ در آنها گزارش شده و براساس بازدید کارشناسان تایید شده است ميگويد: مناطق 1، 5، 15، 18، 21 و 22 است که این مناطق جزو آلوده ترین مناطق شهر از این منظر محسوب می شوند.

بنا به تاكيد مدیرعامل شرکت ساماندهی صنایع و مشاغل شهر تهران با بیان اینکه در گذشته و بخصوص در دی ماه و بهمن ماه بخشی از عملیات های ساماندهی درخصوص سگ های ولگرد از سوی شهرداری انجام شده، این در حالیست که شرکت ساماندهی مشاغل بخش زنده گیری سگ ها را توسعه داده و بدین وسیله کشتار سگ ها متوقف شده است. وی با بیان اینکه روزانه بین 30 تا 60 قلاده سگ توسط شهردای تهران از سطح شهر جمع آوری می شود، مي افزايد: معمولا زنده گیری سگها به دلیل استفاده از اسلحه های بیهوشی از ساعت 3:30 شب تا 10 صبح انجام می شود زیرا در این زمان تردد شهروندان در سطح مناطق کمتر است. به گفته قدیمی زنده گیری سگها از روشهای نوینی است که در دنیا استفاده می شود در این خصوص با دنیا در رقابت هستیم. دامپزشکان در مراکز ما و دامپزشکی های خصوصی فعال هستند و در این باره به صورت یک مجموعه تخصصی عمل می کنیم.

ارتقاي سگهاي ولگرد به سگهاي نگهبان !

شايد براي شما هم سوال باشد كه اين سگها پس از جمع آوري چه مي شوند و به كجا مي روند.

قدیمی در پاسخ به اين سوال توضيح مي دهد: این سگها بعد از زنده گیری به لحاظ بیماری طبقه بندی می شوند. سگ هایی که بیماری های حاد و لاعلاج دارند، از بین می روند اما سگ هایی که مشکل خاصی ندارند یک هفته قرنطینه شده و در زمان قرنطینه نیز عقیم سازی روی آنها انجام می شود و در نهایت به مراکزی که به سگ نگهبان احتیاج دارند، اهدا می شوند.

وی با اشاره به همکاری شهردای تهران در خصوص سگهای ولگرد با تمامی NGO ها و مراکز مردم نهاد مي افزايد: از این مراکز دعوت می کنیم که در مدتی که سگ ها در قرنطینه هستند، به مراکز ما بیایند و از آنها بازدید کنند تا از این طریق به مجموعه ما کمک کنند.

اما اگر شما هم به خاطر وجود سگهاي ولگرد در حوالي محل كار يا زندگيتان نگرانيد بايد بدانيد كه شهرداري تهران در صورت اطلاع شما براي جمع آوري اين حيوانات اقدام مي كند.

قدیمی با بیان اینکه شهروندان از طریق سامانه های 137 و 1888 می توانند وجود سگها را در مناطق شهر تهران به شرکت ساماندهی مشاغل اطلاع دهند، تاکید مي كند: از طریق این سامانه ها از وجود سگها آگاهی پیدا می کنیم. همچنین با بازدیدها و گزارش های کارشناسان شرکت ساماندهی مشاغل و نیز گزارش از نواحی و بانک های اطلاعاتی مناطقی که سگها هستند شناسایی می شود تا عملیات زنده گیری آنها انجام شود.

تهران پرس

ارسال نظر

     


-->