پشت پرده‌ی هیاهوی لغو “تحریم صادرات موبایل و رایانه” به ایران - پایگاه خبری تحلیلی دزمهراب شهرستان دزفول
2nd، ژوئن 2013
پایگاه خبری تحلیلی دزمهراب
اخبار دزفول، خوزستان، جهان
Dezmehrab.ir
زمان انتشار: 2 nd ژوئن 2013 ساعت 1:07 ب.ظ | کد خبر: 3417  

پشت پرده‌ی هیاهوی لغو “تحریم صادرات موبایل و رایانه” به ایران

خبرنامه دانشجویان ایران: کارشناسان در تهران ادعای وندی شرمن معاون وزیر خارجه امریکا درباره لغو تحریم صادرات موبایل و کامپیوتر به ایران را صرفا یک «دروغ رسانه ای در شب انتخابات» می دانند.

  به گزارش خبرنگار «خبرنامه دانشجویان ایران»؛ کارشناسان در تهران ادعای وندی شرمن معاون وزیر خارجه امریکا درباره لغو تحریم صادرات موبایل و کامپیوتر به ایران را صرفا یک «دروغ رسانه ای در شب انتخابات» می دانند.

 شرمن (پنج شنبه، ۹ خرداد ۱۳۹۲/ ۳۰ می ۲۰۱۳) به بی بی سی فارسی گفته است که دولت امریکا قصد دارد تحریم صادرات موبایل و رایانه به ایران را لغو کند.

 شرمن این موضوع را اقدامی روتین و محصول بازنگری نوبه ای رژیم تحریم ها توصیف کرده است.

 با این حال کارشناسان می گویند این ادعا بسیار بی ارزش و احتمالا خالی از محتواست.

 به عقیده این کارشناسان دولت امریکا عمدا و در آستانه انتخابات در حال دروغگویی است تا بتواند نظر مثبت مردم ایران را به سمت کاندیداهای مطلوب خود جلب کند.

 یک کارشناس به «ایران هسته ای» گفت: «صادرات موبایل و کامپیوتر به ایران هرگز تحریم  نبوده است. همچنان که دارو هم هیچ وقت تحریم نشده است. اینها بازی های رسانه ای است. آنچه در واقعیت وجود دارد تحریم نقل و انتقال وجوه بین بانکی است. این موضوع است که باعث شده نتوان دارو خرید یا موبایل و کامپیوتر به ایران وارد نشود».

این کارشناس ادامه داد: «حالا باید دید منظور خانم شرمن چیست. آیا بناست تحریم های بانکی دستکاری شود و مثلا نقل و انتقال وجوه برای خرید موبایل و قطعات کامپیوتری آزاد شود»؟ 

وی این احتمال را بسیار بعید دانست. در عین حال، یک کارشناس دیگر در گفت و گو با «ایران هسته ای» این مسئله را مطرح کرد که دولت امریکا مدت هاست تلاش می کند در حوزه الکترونیک و ارتباطات، نیروهای غربگرا در داخل ایران را توانمند کرده و از توان دولت ایران و برای کنترل فضای مجازی بکاهد.

 وی ادعاهای اخیر شرمن را در این راستا ارزیابی کرد.

 به نظر می آید این لغو تحریم برای ورود هرچه بیشتر تجهیزات الکتریکی از طرف غربی به ایران برای نفوذ بیشتر و احتمالا نفوذ اطلاعاتی و جاسوسی است.

 

ارسال نظر

     


-->