6th، می 2014
پایگاه خبری تحلیلی دزمهراب
اخبار دزفول، خوزستان، جهان
Dezmehrab.ir
زمان انتشار: 6 th می 2014 ساعت 6:50 ب.ظ | کد خبر: 14814  

به گزارش دزمهراب به نقل از واحد اطلاع رسانی بنیاد فرهنگی حضرت مهدی موعود (عج) دزفول حجت الاسلام روح اله شریفی نژاد از مشاوران استان خوزستان در جمع خانواده‌های مقاطع تحصیلی دبستان در کانون ایثار شهرستان دزفول به تشریح تربیت فرزند از منظر دین مبین اسلام پرداخت و گفت: در روانشناسی اسلامی چهار عامل شامل وراثت، محیط، تغذیه و تربیت موثر است.
وی از محیط به عنوان یکی از عوامل مهم تربیت فرزند نام برد و یادآور شد: که خانواده‌ها باید برای تماشای برنامه‌های تلویزیونی فرزندان خود برنامه‌ی مناسب داشته باشند تا فضای فکری فرزندانشان تغییر نکند.
این استاد دانشگاه و حوزه افزود: یکی از نکات اصلی تربیت محبت پدر و مادر به فرزند است و این محبت از ویژگی‌هایی همچون ابراز و اثبات و نیز شرطی نکردن کارهای فرزند باید برخوردار باشد.
حجت الاسلام شریفی نژاد تصریح کرد: اگر به بچه‌ها ابراز محبت نشود فاجعه به بار می‌آورد.
این کارشناس حوزوی در ادامه سخنان خود شیوه‌های ابراز محبت به فرزندان را برشمرد و گفت: سلام کردن، بوسیدن بر اساس معیارهای اسلامی، وفای به عهد، تشویق و بازی کردن با فرزندان را باید در تربیت فرزند مدنظر داشته باشیم.

sam
وی افزود: دست دادن با فرزند محبت را منتقل می‌کند و پدری که دست دخترش را بگیرد دست هیچ مرد نامحرمی را نخواهد گرفت.
حجت الاسلام روح اله شریفی نژاد تأکید کرد: از بهترین ابزارها در تربیت فرزندان تشویق است چرا که در خانه‌ای که تشویق نباشد تربیت ناقص و با مشکل مواجه خواهد شد.
این کارشناس تربیتی با بیان اینکه موفقیت بسیاری از دانشمندان به خاطر تشویق دیگران بوده است در تبیین شیوه‌های تشویق گفت: تشویق‌ها باید دارای ملاک‌هایی همچون فوری بودن، قابل استفاده بودن در همان لحظه، به اندازه عمل فرزند بودن و همانند آن باشد.
این مدرس در ادامه سخنان خود با برشمردن روش‌ها و شیوه‌های مهم تنبیهی گفت: تنبیه نباید در جمع باشد و باید جنبه محبتی داشته باشد و همیشه کار فرزند تنبیه شود نه خود او و در تنبیه از اوهام و خرافات و تهدید بدون عمل استفاده نشود.
وی همچنین برخی از روش‌های تنبیه را شامل نگاه های معنادار، محروم کردن فرزند از برخی تفریحات و مکان‌ها به جزء مسجد و در مرحله آخر تنبیه بدنی برشمرد و گفت: در تنبیه بدنی که در آخرین مرحله خواهد بود نباید از کتک زدن فرزندان به نقاط خاص بدن مثل صورت استفاده شود چرا که در صورت سرخ شدن صورت فرزند، پدر و مادر باید دیه پرداخت کنند و تنها عضو استفاده از تنبیه در بدن زدن به دست‌ها می‌باشد.
حجت الاسلام شریفی نژاد در پایان به خانواده‌های مقاطع تحصیلی دوره دبستان توصیه کرد: که با مفاهیم اهل بیت (ع) و دین مبین اسلام و سبک زندگی مهدوی بیشتر آشنا شوند و زمینه حضور فرزندان خود را با مساجد و دوستان خوب فراهم آوردند.
گفتنی است این همایش که با همت بنیاد فرهنگی حضرت مهدی موعود (عج) شهرستان دزفول و همکاری هیئت عاشقان مهدی (عج) به رغم برگزاری آن در روز تعطیل با استقبال خوب خانواده‌ها برگزار شد.

نظر بینندگان
  1. احمد says:

    با سلام
    از توجه شما دزمهرابی ها در ترویج فرهنگ مهدویت صمیمانه سپاس گزاریم.
    موفقیت شما آرزوی ماست

ارسال نظر

     


-->