چرا در کشور فرهنگ کار جمعی نداریم؟ - پایگاه خبری تحلیلی دزمهراب شهرستان دزفول
2nd، می 2013
پایگاه خبری تحلیلی دزمهراب
اخبار دزفول، خوزستان، جهان
Dezmehrab.ir
زمان انتشار: 2 nd می 2013 ساعت 2:20 ب.ظ | کد خبر: 2642  
با نگاهی به سبک زندگی اسلامی

چرا در کشور فرهنگ کار جمعی نداریم؟                                                     

چندی پیش مقام معظم رهبری نیز درباره افزایش فرهنگ تعاون بیاناتی داشتند و بر فرهنگ کار دست جمعی به عنوان یکی از عناصر پیشرفت کشور تاکید کردند. آیا فرهنگ کار جمعی و دوری از تکروی فردی در کشور ما سابقه تاریخی و علل روان‌شناسی فردی دارد؟موانع بر سر راه فرهنگ کار جمعی کدامند؟

به گزارش دزمهراب به نفل ازفرهنگ نیوز، متاسفانه کارجمعی در کشور ما چندان متداول نیست و فرهنگ کارجمعی معطوف به مشارکت جمعی است که در برخی فرهنگ ها چندان به آن توجه نشده است. با توجه به اینکه فضای جوامع و کار بگونه ایست که تخصص حرف اول را می زند از این رو تک محوری در فرایند مدیریت بیش از پیش نمایان می شود.

کور و ابتر ماندن خلاقیت های دوران کودکی هر فرد نیز در خور توجه است. زمانی که جامعه نتواند بستری برای شکوفایی استعدادهای نیروهای جوان خود را فراهم کند این پتانسیل ناخواسته از بین می رود و در کارهای روتین روزمره جاری می شود. البته در همین زمینه و استعدادیابی کودکان در دوران ابتدای تحصیل در کشورمان اقدامات خوبی شده است اما بسیار ضعیف و کم بوده و از سازماندهی خوبی برخوردار نیست.

اگر ما بدانیم که با تقسیم وظایف در بین نیروها از راندمان بالاتر و بهره وری بهتر برخوردار خواهیم بود و همچنین فشار وارده بر هر شخصی کاسته می شود قطعا از فرهنگ کار جمعی استقبال بیشتری خواهیم کرد. اگر قرار باشد اتفاق خوبی رخ بدهد، آن اتفاق مثبت از آن ما خواهد بود. دربسیاری ازمواقع نیز این نکته را در نظر نمی‌گیریم که مشورت با دیگران و همکاری متقابل، ما را از گزند ضررهای احتمالی یک ماجرا مصون می‌دارد.

متاسفانه در بعد اجتماعی منافع فردی خود را غالب می دانیم و به این ترتیب وابستگی متقابل افراد در جامعه کم شده است. در سرمایه اجتماعی باید حساسیت زیادی داشته باشیم، سرمایه اجتماعی موجب بالارفتن فرهنگ کار جمعی می شود. فرایند دولتی شدن نیروی کار در جامعه نیز بحثی است که برخی از کارشناسان از آن به عنوان روندی برخلاف فرهنگ کار دسته جمعی نگاه می کنند به گونه ای که نیروی جوان کار پس از طی فرایندهای جذب و استخدام در بدنه دولت استخدام شده و فعالیت تحت چارچوب تعریف شده می پردازد، در این امر نقش تولید و توسعه خود به خود از بین می رود.

همچنین ائمه ما نیز بر خرد جمعی تاکید بسیار دارند.: حضرت علی (ع) و امام صادق (ع) می فرمایند

امام على علیه‏ السلام:

مَنِ اسْتَبَدَّ بِرَأْیِهِ هَلَکَ وَمَنْ شاوَرَالرَّجالَ شارَکَها فى عُقولِها؛

هر کس خود رأى شد هلاک مى‏شود و هر کس با افرادصاحب نظر مشورت کند در عقل آنان شریک مى‏شود

**********

امام صادق علیه‏ السلام:

و مثل المشوره مع أهلها مثل التّفکّر فی خلق السّماوات و الارض و فنائهما، و هما غنیّان عن القید، لانّه کلّما تفکّر فیها غاض فی بحور نور المعرفه، و ازداد بهما اعتبارا و یقینا.

 مشورت کردن با مردم خوب و اهل علم، مثل تفکّر کردن است در خلق آسمان‏ها و زمین و فناى آسمان و زمین، که ایستاده‏ اند هر کدام به جاى خود بى قید و ستون

ارسال نظر

     


-->