پایگاه خبری تحلیلی دزمهراب

چرا شهید رمی دفن شد؟

از دوران هشت ساله دفاع مقدس لاله‌هایی در مناطق عملیاتی جا ماند که سال هاست شاهد برگشت آنها در زمانهای خاصی هستیم
حکمت این برگشتن ها شاید این است که این بزرگواران در حالی که برای آرمان ها و ارزش هایی رفتند و تا پای جان مقاومت کردند ولی ماموریتشان تمام نشد و پس از شهادت سالها باید مفقود باشند تا از طرفی عده ای امتحان شوند و از طرف دیگر ذخیره ای باشند برای زنده کردن انقلاب و آن زمان که لازم باشد تکه استخوان هایشان باید به میدان بیاید و مردم را بیدار کند،فاصله ها با ارزش ها را کم کند.
در این وانفسای فرهنگی و دورانی که خیلی ها در برابر شبیخون فرهنگی دشمن کم آورده اند و همت و ایده ای عملیاتی و موثر برای مبارزه با آن نیست حضور و حرکت این تابوت ها در شهر و تشییع این پیکرها فرصت خوبی است برای یک کار فرهنگی ناب با تاثیر زیاد و ایجاد یک گفتمان انقلابی در جامعه امروز.
بابازگشت شهید رمی به زادگاهش خیلی ها به دنبال این بودند که برای او سنگ تمام بگذارند و برنامه ای در شأن این عزیز گرفته شود دسته ای از مردمی که روز تشییع آمده بودند در خیلی از مراسمات مذهبی شرکت نمی کنند؛ اما احترام و منزلت شهید آنها را به آنجا کشانده بود. همه مقدمات مهیا بود، برای یک کار فرهنگی ناب و اثر گذار، اما این مراسم حداقلی از ارزشهای انقلابی را داشت.
لااقل آرمان های شهید و انقلاب ، سخنان و هشدارهای رهبری ، اتفاقات منطقه ، هجمه‌های فرهنگی دشمن و … در اشعار مداحان، پلاکاردها ، ایستگاه های صلواتی می بایست گنجانده می شد
چرا که ارتباطی بین ارزش ها و مردم برقرار می شد. شهیدی که پس از سالها دوری آمده تا حامل پیامی باشد، پیامی انسان ساز، پیامی زنده کننده غیرت در مردان و حیا در زنان این روزگار ،پیام ولایت محوری و اتحاد، زنده کننده امر به معروف و نهی از منکر و… ولی دریغا که حق او ادا نشد و مراسم او یک تشییع جنازه شلوغ و خسته کننده شد، لازم نبود این قدر مسیر طولانی باشد ( با توجه به وضعیت آب و هوا )؛ اما می شد مراسمی در محل دفن شهید تدارک دیده شود که مردم بیشتر در جریان و فضای شهادت قرار می گرفتند؛ نه فقط افرادی در گیر مراحل دفن باشند و جمعیت در اطراف آنها فقط سر و صدا و کش مکش های خسته کننده عده ای را  سهیم باشند. تا  استفاده ای که می بردند مقطعی و کم نباشد.  بایستی انحصاری و سنتی عمل کردن را کنار گذاشت مگر چه قدر از این فرصت ها داریم؟ لازم است این خطر را یادآوری کنم  که با ندانم کاری ها فضاهای ایچنینی نیز دیگر طرفدار نخواهد داشت. چون محتوا کم است.
مردم انگیزه ای برای حضور در چنین مراسماتی نخواهند داشت.
مگر رهبری نفرمود زنده نگه داشتن یاد شهدا کمتر از شهادت نیست ، چرا فرصت را غنیمت نشمردند و قبل از اینکه این  استخوان ها کاری کنند آنها را دفن کردند؟ چرا شهید رمی را دفن کردند قبل از اینکه صدایش را به مردم برسانند؟!

حسین صدوقی پور

اخبار مرتبط