پایگاه خبری تحلیلی دزمهراب

چهارمین سوگواره شعر و پژوهش فاطمی برگزار شد

به گزارش دزمهراب چهارمین سوگواره شعر و پژوهش فاطمی به همت موسسه فرهنگی هنری فرهنگ عاشورای شهرستان دزفول در روز جمعه در دو نوبت صبح و بعدازظهر با حضور شاعران کشوری مسئولین شهری و عموم مردم برگزار گردید.

دزمهراب-چهارمین سوگواره شعر فاطمی 15دزمهراب-چهارمین سوگواره شعر فاطمی 9

در این آیین دکتر محمدرضا سنگری به ابعاد زندگی حضرت فاطمه زهرا(س) اشاره داشتند و گفتند: یک جمله مشهوری است که بعضی ها گفته اند روایت است ولی سندی برای این پیدا نشده است و آن این است که هرکس را پدر و مادر تربیت نکند و ادب از خانواده نیاموزد زمان او را تعدیل خواهد کرد و زمان آموزگار بزرگی است من در بحثی که می خواهم بکنم، زندگی و جغرافیای زندگی حضرت زهرا(س) که او را رشد داده صحبت میکنم.

دزمهراب-چهارمین سوگواره شعر فاطمی 4

این محقق دزفولی بیان کردند: ما هر موقع زندگی حضرت علی(ع) را بررسی میکنیم می بینیم برای آموزش به یاران خود آن ها را به مکان های مختلفی می برد و ما متوجه میشویم که چه قدر عنصر مکان برای پرورش مهم است.

وی ادامه داد: در شعب ابی طالب در قسمت بالای این شعب خانه ی حضرت خدیجه است و این مکان جایی است که چندتا شخصیت به دنیا آمده اند یکی خود حضرت پیغمبر حضرت خدیجه و حضرت فاطمه(س) و شعب در لغت به میانه ی دو کوه گفته میشود و مکتب مکه المکرمه فعلی مکان به دنیا آمدن پیغمبر است.

ایشان تصریح کردند: در شعب ابی طالب وقتی که حضرت زهرا سه سالش بود در همین منطقه رسول خدا را سه سال کامل در محاصره اقتصادی و فرهنگی قرار دادند و تمام راه های ارتباطی حضرت زهرا این رنج ها و دشواری ها را تجربه کرد و این قدر این دوران سخت بود که حتی خار ها و گیاهان هان خودروی هم تمام شده بودند و حضرت خدیجه در این شعب جان داد و حضرت زهرا این ها را دید.

دکتر سنگری همچنین اظهار داشتند: در این دوران پیامبر که از مسجد بر می گشت حضرت زهرا برای پیامبر آب می آورد و او را دلداری میداد و پیامبر به او می گفت پدر فدایت شود و نیز او را ام ابیها میگفت یعنی این القاب در این موقعیت و سنین کودکی است و حضرت زهرا این آزمون ها را پشت سر میگذارد و از او چهره ی یگانه ایی میسازد.

وی همچنین گفت: بنده در سوره کوثر یک نکته ایی را متوجه شده ام که علاوه بر این که این سوره کوچک ترین سوره ی قرآن است کلمات این سوره در کل قرآن فقط یک بار آمده اند و می دانید که در قرآن تکرار کلمات زیاد داریم و این یعنی این که حضرت زهرا یگانه است.

این پژوهشگر و اندیشمند دزفولی اضافه کرد: در قسمت بالای مدینه منوره قبا است و نقطه توقف پیامبر بود هنگامی که هجرت کردند وقتی که می خواست هجرت بکند حضرت فاطمه زهرا با خبر بود ولی پیامبر به او گفت دخترم تو این جا بمان و بعد به من ملحق میشوی و پیامبر به مدینه که میرسد در قبا می ماند تا حضرت علی با سه فاطمه یعنی فاطمه بنت اسد(مادرش)، فاطمه بنت زبیه و فاطمه هشت ساله دختر پیامبر و وقتی به منطقه قبا میرسند جبرئیل نازل می شود و میفرماید این آیت را که می خوانم وصف دختر توست که این مسیر را طی کرده الذین یذکرون الله قیاما و قعودا و الا جنوبهم و یتفکرون فی خلق السماوات و الارض ربنا ما خلقت هذا … دقیقاً نمیدانیم چه چیزی را کشیده است و خداوند در وصفش می گوید مینشیند با اوست به پهلو قرار میگیرد می ایستد و تمام این فرصت با فکر و ذکر گفتن پشت سر میگذارد و محصول آمیخته ی فکر و ذکر این است که میفهمد هیچ چیز باطل نیست.

دکتر سنگری بیان کرد: از دیگر جاهایی که حضرت زهرا در آن بود شهر مدینه است حضرت زهرا هفته ایی دوبار به بقیع می رفت و بچه هایش را با خود می برد به کنار شخصیت های بزرگ و این ها را برای فرزندانش معرفی میکرد و غروب که میشد حضرت علی میرفت و آن را همراهی میکرد.

دزمهراب-چهارمین سوگواره شعر فاطمی 16دزمهراب-چهارمین سوگواره شعر فاطمی 14دزمهراب-چهارمین سوگواره شعر فاطمی 13

دزمهراب-چهارمین سوگواره شعر فاطمی 17دزمهراب-چهارمین سوگواره شعر فاطمی 12دزمهراب-چهارمین سوگواره شعر فاطمی 10

در این مراسم شاعرانی از استان های تهران ، فارس و خوزستان حضور داشتند که آثار خود را در رابطه با حضرت فاطمه زهرا(س) ارائه دادند که اسامی آنها به این ترتیب است: حاج احد دهی بزرگ، عبدالرحیم سعیدی راد، مرتضی حیدری آل کثیر، احمد بابایی، مجمد سهرابی، امیر مرزبان، عمار موحد، سید امین جعفری، ایوب پرند آوار، عبدالرضا کوه مال جهرمی، علیرضا رنج کش، هاشم کرونی، حسین سنگری، جمال پناهی ، خانم زهرا آراسته نیا و شاعران دزفول از جمله حمید رمی و ابراهیم نصرالهی.

دزمهراب-چهارمین سوگواره شعر فاطمی 7دزمهراب-چهارمین سوگواره شعر فاطمی 8دزمهراب-چهارمین سوگواره شعر فاطمی 3

همچنین در این سوگواره و همایش ملی برنامه هایی دیگری از جمله مداحی حاج صادق آهنگران، نغمه خوانی زیبای علی صدیقی راد، صحبت های حاج آقا قاضی امام جمعه دزفول و نیز عبدالکریم خاضعی نیا مسئول موسسه فرهنگی هنری فرهنگ عاشورا دزفول بود و در پایان برنامه با اهدای تندیس ، از مادر شهیدان صالح نژاد و همسر سردار شهید “عبدالحمید صالح نژاد” ، تقدیر و تجلیل بعمل آمد .

دزمهراب-چهارمین سوگواره شعر فاطمی 10دزمهراب-چهارمین سوگواره شعر فاطمی 2دزمهراب-چهارمین سوگواره شعر فاطمی 5

اخبار مرتبط