پایگاه خبری تحلیلی دزمهراب

چه کسانی میاندار «نسیم» خواهند شد؟

رجانیوز، گروه فرهنگی: تقریباً دو هفته از افتتاح آزمایشی شبکه «نسیم» در سیمای جمهوری اسلامی برای پخش برنامه‌هایی با موضوع طنز و سرگرمی می‌گذرد و تا کنون نقدهای مختلفی پیرامون این اتفاق بیان شده است. تقریبا تمام نقدها با محوریت اوضاع اقتصادی رسانه ملی و عدم ضرورت افزایش تعهدات مالی این سازمان سامان یافته‌اند. انتقاداتی که انصافاً هم پر بیراه نیستند.99036

در شرایطی که تربیتی‌ترین برنامه‌های صدا و سیما تبدیل شده‌اند به عرصه‌ای برای جولان دادن اسپانسرهای پفکی، راه انداختن شبکه‌ای دیگر چندان توجیه پذیر نیست. خبر بدهی چند ده میلیاردی رسانه ملی به تهیه‌کنندگانش هم مزید بر این توجیه ناپذیری است.

اما آنچه در ادامه می‌آید نقدی‌ست بر افتتاح این شبکه البته با محوریتی دیگر، نقدی بر محتوایی که احتمالاً در آینده‌ای نه چندان دور از این شبکه تلویزیونی به خانه‌های ایرانیان وارد خواهد شد. البته تا اینجای کار آنتن شبکه نسیم فقط با چند میان‌برنامه ثابت، دوربین مخفی، لحظه‌های خنده دار و بریده‌هایی از سریال‌های طنز سایر شبکه‌ها پر شده است، اما واضح است که این همه‌ی آن چیزی نیست که مدیران صدا و سیما بخاطرش یک شبکه جدید راه انداخته باشند. بعید است، اما اگر چنین باشد باید به حال آن مدیران تاسف خورد.

حتما در آینده انواع برنامه‌های به اصطلاح طنز در قالب‌های مختلف از جمله سریال، مسابقه، جُنگ و… در این شبکه تولید و پخش خواهند شد. و اینجا تازه اول حرف است.

این برنامه‌ها را چه کسانی خواهند ساخت؟ طبیعتاً محتمل‌ترین و حتمی‌ترین گزینه تولید برنامه‌های طنز توسط همین گروه‌هایی است که تا حالا در صدا و سیما فعال بوده‌اند. کسانی که ساختمان پزشکان را ساختند؛ کسانی که همین الان یک فوتبالیست ورشکسته درجه چندم را سوژه سریال طنز کرده‌اند. خلاصه بعید است مدیران رسانه ملی هم برنامه دیگری جز دست به دامن همین‌ها شدن داشته باشند. و باید با تاسف به نظاره نشست که حالا یک شبکه دیگر اینبار تمام و کمال به دست این جریان خواهد افتاد. و اتفاقا اینبار به دلیل اینکه شبکه هم جزو شبکه‌های اصلی نیست چندان مورد توجه نخواهد بود و افراد مزبور با دست بازتری به ساخت برنامه‌های خویش خواهند پرداخت. دور نیست زمانی که نسیم مطابق میل این آقایان بوزد.

در واقع صدا و سیما اینبار هم مثل اکثر اوقات که شبکه می‌سازد و بعد به فکر پر کردنش می‌افتد عمل کرده است. ای کاش مدیران این سازمان ابتدا کمی هم به برنامه‌سازان شبکه نسیم فکر کرده بودند.

اما شاید این سوال مطرح شود که اصلاً مگر صدا و سیما وظیفه دارد طنزپرداز سالم و متعهد تربیت کند؟ در پاسخ باید گفت که اصلاً نیازی به تربیت نیست. همین الان در رسانه‌های مختلف می‌توان چنین افرادی را پیدا کرد که اگر به آنها هم مانند برنامه‌سازان کنونی فرصت داده می‌شد در این سالها راه و چاه را یاد گرفته بودند.

از این گذشته جالب است بدانید که رسانه ملی همین الان یک سایت طنز دارد که در فضای مجازی فعالیت می‌کند و اتفاقاً مدیریتش هم با فردی متعهد است. اما عدم حمایت مالی از این سایت موجب شده است تا عملاً نمود چندانی در میان رسانه‌های مجازی نداشته باشد. حال آنکه اگر مدیران صدا و سیما تنها اندکی به پرورش نیرو اهمیت می‌دادند و برنامه‌سازن شبکه طنزشان برایشان اهمیت داشت، می‌توانستند از همین سایت جهت شناسایی و پروش برنامه‌ساز لااقل در حوزه فیلمنامه‌نویسی استفاده کنند. اصلاً مگر خیلی از فیلمنامه‌نویسان کنونی سازمان که در حوزه طنز می‌نویسند از کجا آمده‌اند؟ از جایی غیر از چند نشریه جوانانه سالهای گذشته؟!

بنابراین به نظر می‌رسد که مدیران رسانه ملی باید فکری جدی درباره برنامه‌سازان شبکه نسیم کنند و چاره‌ای بیاندیشند تا این شبکه به محل جولان جریان حال حاضر فعال در حوزه سریال‌های طنز تبدیل نشود. اما آیا چنین انتظاری از افرادی که با افتخار اعلام می‌کنند از سریالی مانند ساختمان پزشکان در برابر مقام‌های عالی‌رتبه کشور دفاع کرده‌اند، انتظار زیادی نیست؟ امید است که نباشد!

اخبار مرتبط