پایگاه خبری تحلیلی دزمهراب

چگونگی انتخاب نام شیار 143 از زبان آبیار

نویسنده و کارگردان فیلم «شیار ۱۴۳» گفت: فیلمسازی در روستاهای کشور به باورپذیری روایت قصه کمک می­‌کند.

به گزارش دزمهراب به نقل از فارس نشست نقد و بررسی فیلم سینمایی «شیار ۱۴۳» با حضور نرگس آبیار (نویسنده و کارگردان)، محمدحسین قاسمی (تهیه کننده) و مریلا زارعی (بازیگر نقش الفت) در سالن عروسکی مجتمع فرهنگی هنری امام رضا (ع) برگزار شد.

*همه عناصر در اختیار ساخت فیلم «شیار ۱۴۳»

نویسنده و کارگردان فیلم سینمایی «شیار ۱۴۳» با بیان این که با موضوعات جنگ به واسطه حضور برادر و پدرش در دفاع مقدس کاملا آشنا بوده است؛ اظهار داشت: با این که من سال‌­ها قبل کتابی را در این‌باره نوشتم اما فیلمنامه «شیار ۱۴۳» را به واسطه کسب اطلاعات و خاطرات افرادی که قبلا در جنگ بودند با خانواده‌­های شهدا نوشتم.

نرگس آبیار تصریح کرد: نکات اشتراک این فیلم با کتاب مورد نظر کم است زیرا نقش الفت در کنار عناصری قرار گرفت که بتواند یک موضوع تکراری را به واسطه نوع روایت داستان برای مخاطب به تصویر بکشد.

کارگردان فیلم سینمایی «اشیا از آنچه که شما می­‌بینید به شما نزدیک‌ترند» با اشاره به این مطلب که در روستاها می‌­توان آثار سینمایی بسیار خوبی را ساخت ادامه داد: مردم روستا در سخت­‌ترین شرایط به کارهای روزمره خود می­‌پردازند. ضمن آن که در روستایی که فیلم در آن روایت می‌­شد مردم کارهایی از جمله نمدبافی، قالی‌بافی، پخت نان و غیره انجام می‌­دادند که این امر ظرفیتی مناسب برای ساخت فیلم خصوصا تولید فیلم «شیار ۱۴۳» بود.

وی در ادامه بیان کرد: همه عناصر موجود در این روستا باید در اختیار ساخت فیلم مورد نظر بکار می­‌رفت از این‌رو اگر ما به نماهای بیشتری از مکان­‌ها از جمله معدن می‌­پرداختیم قطعا از قصه الفت و مسیر مورد نظر در این فیلم دور می‌­شدیم.

به گفته این کارگردان جوان، تصاویر به اصطلاح کهنه فیلم «شیار ۱۴۳» به علت باورپذیری آن برای مخاطب و روایت بهتر فیلم استفاده شده است.

آبیار با بیان این نکته که شخصیت­‌های این فیلم ما به ازای بیرونی در جامعه دارند؛ افزود: قطعا این موضوع باعث شده تا بیشتر مردم کشور با آن احساس همذات‌پنداری کنند.

وی ادامه داد: «شیار ۱۴۳» منطقه­‌ای جنگی است که در این فیلم پیکر شهید مفقود الاثر در آنجا پیدا شد؛ از این رو نام فیلم را از این منطقه گرفتیم.

*سرمایه اصلی فیلم شیار ۱۴۳ مردم هستند

در ادامه این جلسه محمدحسین قاسمی تهیه‌کننده فیلم «شیار ۱۴۳» نیز با بیان این که در تعدادی از آثار مستند با نرگس آبیار در گذشته همکاری داشته‌­ است، گفت: در ساخت این فیلم (که برگرفته از کتابی است که خود نرگس آبیار آن را نوشته است) سعی کردیم لحظات انتظار یک مادر را برای بازگشت فرزندش از جنگ به تصویر بکشیم که موضوع بسیار خاصی بود.

به گفته وی زمان اکران عمومی این فیلم مشخص نیست اما اکرانش در جشنواره فیلم فجر نشان داد که سرمایه اصلیش مردم هستند.

*الفت نقشی سخت و حساس

مریلا زارعی نیز در ادامه این جلسه اظهار داشت: الفت به لحاظ برخورداری از لهجه، زندگی در روستا، لحظات انتظار برای بازگشت فرزندش و غیره نقشی سخت و حساس بود و دیده شدن آن در جشنواره فیلم فجر، وظیفه و ادامه فعالیت در حرفه بازیگری را برایم بیشتر کرد.

به گفته وی، الفت از جنس دیگری بود و رسالت کار بازیگران را سخت‌تر کرد.

اخبار مرتبط