پایگاه خبری تحلیلی دزمهراب

کسانی که با مبانی انقلاب، افکار امام و آرمان های رهبری زاویه دارندنباید حمایت شوند

به گزارش خبرنگار دزمهراب همایش فرهنگ مهمترین مسئله انقلاب اسلامی با حضور مردم  و جوانان شهرستان دزفول با حضور دکتر سید محمد حسینی (وزیر سابق ارشاد) در روز شنبه 22/06/93 ساعت 20:30 با همت موسسه فرهنگی مهراب و حوزه حمزه سیدالشهدا ناحیه مقاومت بسیج دزفول برگزارشد

00000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000

در ابتدای برنامه قاری قرآن به تلاوت آیاتی نورانی قرآن پرداخت و سپس بعد از آن مجری برنامه جناب آقای حامد یامین پور به صورت اختصار به معرفی موسسه فرهنگی مهراب و برنامه ای موسسه پرداخت و نیز در ادامه برنامه به گفتگو با جناب آقای دکتر سید محمد حسینی در حوزه فرهنگ پرداخته شد

dezmehrab-hoseini2

در ادامه گزیده ای از این گفتگو و سخنرانی پرداخته می شود:

درابتدای این سخنرانی دکتر سید محمد حسینی درباره شهرستان دزفول اینچنین بیان داشتند:

باور  دارم که شهرستان دزفول و این خطه و دیار مصداق بلد طیب است که آثار و برکات فراوانی داشته است بویژه در دوران دفاع مقدس و نیز این شهرستان دارای بیشینه ای بزرگ همچون شیخ مرتض انصاری و …

این شهر به قدر عشق حرمت دارد      این گوشه خاک قدر قیمت دارد

این قدر شهید دارد این شهر شگفت    انگار که با بهشت نسبت دارد

واقعا در دروان دفاع مقدس اینجا قطعه ای از بهشت بود علی رغم تمامی تهاجمات ، مردم این شهر با پایداری و ایستادگی در شهر ماندند و دفاع کردند و زندگی جاری و ساری بود.

پس این شهر یک دژ بزرگ است و باعث سربلندی و عزت این کشور.

لذا در دوره ای هم که بنده در وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی مسئولیت شورای فرهنگ عمومی بر عهده ما بود در آن زمان پیشنهاد روزی که به عنوان شهر دزفول و روز مقاومت و پایداری ثبت شود تصویب شد.

سئوال : نظرتان در مورد جنگ نرم و تهاجم فرهنگی بفرمایید.؟

در دوران دفاع مقدس شهر دزفول الگو استقامت بود و قطعا این انتظار وجود دارد که در جنگ نرم نیز این پیشتازی را حفظ کند .

در زمان جنگ موشک و تیرها و پمپ ها  همه مشخص بود و مردم متوجه می شدند و الان دیگر این جنگ مشخص نیست هیچ خبری نمی کند ونفوذ دشمن  را  در دل خانواده دیده می شود و فکر خودش را تلقین میکند و تأثیر گذار میباشد.

همانطور که ما در زمان دفاع مقدس فقط به ارتش و سپاه تکیه نمی کردیم  و نیروهای مردمی حضور داشتند در جنگ فرهنگی نیز هم اینچنین است ، بخاطر همین از دوستان تشکر میکنم که یک موسسه فرهنگی راه اندازی نموده اند و ما نیازمند به این هیئت ها و جمع ها، جوانان و افراد مختلف هستیم که به دستگاه های اجرایی بسنده نمی کنند.

ما در جنگ  فرمانده کل قوا داشتیم در بحث فرهنگ هم بدین گونه است، حضرت امام (ره) فرهنگ را مبدأ تمام خوشبختی و بدبختی های یک ملت می دانستند و بر این باور بودند که فرهنگ  اساس ملیت، اساس استقلال یک ملت است و نیز امام فرمودند اگر انحرافی در فرهنگ یک کشور پیدا شود دیر نخواهد گذشت که انحراف فرهنگی بر همه غلبه می کند و همه را خواهی نخواهی به انحراف میکشند

dezmehrab-hoseini4

 

در همین ماه مبارک رمضان که رهبر معظم انقلاب با اعضای هیئت دولت دیدار داشتند ایشان فرمودند: در بعضی از مسائل در حدی که ما لازم باشد وارد می شویم و آقای رئیس جمهور از ما در خواست کند و کمکی از ما برآید انجام می دهیم ، اما مسئله فرهنگ مسئله اش متفاوت است ، فرهنگ متعلق به دولت صرفا نیست، فرهنگ جزء کارهایی نیست که در اختیار دولت باشد و سلیقه ای عمل کند این مربوط به مسائل نظام است و باید با سیاست های نظام اعمال شود.

یعنی تغییر دولت ها اینطور نیست که همه ی ضوابط و مصوبات در گذشته بوده است اینها را نادیده بگیرند، باید خط و خطوط هایی را که امام مشخص کرده اند اعمال شود. سلایق افراد در حد خاص ولی اصول کلی را نمی تواند دگرگون و تغییر دهد.

سئوال: یک نگرانی در بیانات رهبری وجود دارد که می فرمایند که از ساختار و مدیریت فرهنگی ناراضی هستند و اتکا به حرکت های خودجوش مردمی میکنند دلیل نگرانی حضرت آقا و تکیه به حرکت های خودجوش را لطفا بفرمایید:

انقلاب اسلامی یک انقلاب مردمی بود امام (ره) قائل  بر این بودند که باید توده ای مردم حرکت کنند و لذا حرکت انقلاب اسلامی یک حرکت مردمی و فراگیر بود.

اگر بخواهیم صرقا به آن دیوان سالاری که داریم و متاسفانه هنوز تحول انقلابی در آن صورت نگرفته اکتفا کنیم ره به جایی نمی بریم به ویژه با این تغییراتی که بر اثر تغییر دولت ایجاد می شود. اگر می خواهیم این حرکت انقلاب اسلامی مستمر باشد باید افراد مومن و انقلابی وارد صحنه شوند و همین حرکات خودجوش را انجام دهند و الحمد الله دارد این جریان شکل میگرد، مثل همین موسسات ، مثل همین نمایشگاه رسانه ای دیجیتال انقلاب اسلامی ، جشنواره عمار و …. وگرنه ما بخواهیم به این روال اداری تکیه کنیم خیلی وقت ها این نیروهای انقلابی اصلا مجال  و میدان نخواهند داشت..

الان دارد فرصت هایی فراهم می شود که باید  اینها را مغتنم شمرد و باید حمایت کرد کرد و خود مردم، افراد مختلف احساس مسئولیت میکنن، بسیج ، سپاه، حوزه هنری، شهرداری ها و هر کسی که بر هر حال می تواند در این زمینه کمک کند تا بتوانیم تولیدات و آثار متنوع و متعدد داشته باشیم که دیگران مجال پیدا نکنند. اینطور نیست که فقط ما بنیشینیم و ببینیم دیگران چه می  کنند و مانع کاری آنها شویم و اقدمات سلبی انجام دهیم، بله باید رصد کنیم، اقدامات سلبی و پیشگیرانه و بعضی وقت ها هم باید برخورد کنیم، همه اینها لازم است و لی آنچه کار اصلی و نهایی است تولیدات ارزشمند در حوزه های مختلف از جمله کتاب ، شعر ، فیلم  و….

بعد از انقلاب اقدامات مثبت و متعددی انجام گرفت و فرهنگی که مروج  فرهنگ غربی و بی بند و باری بود در کشور ما متفاوت شد و محصولات پاک و خوبی ما شاهد بودیم اما در کنار این آب زلال ، آب گل آلود هم وجود داشته و بنای نظام اسلامی این هم نبوده که دیگران حذف نماید ولی تاکید بر این بوده است که ضوابطی حاکم و مراقبت هایی انجام گیرد و حمایت از این جریاناتی که با انقلاب زاویه دارند انجام نپذیرد و کسانی که با مبانی انقلاب ، افکار امام و آرمان های رهبری زاویه دارند اینها نباید حمایت شوند. ولی متاسفانه در بعضی بر هه ها داریم آن جریان زاویه دار با انقلاب حمایت می شود این جای سوال دارد؟

ما از اول انقلاب دو  طیف داشتیم نیروهای وفادار به انقلاب و متدین و ارزشی و گروهی دیگر که راهشان متفاوت بود آنهایی که با انقلاب سر سازگاری و سازش ندارند اینها را نباید حمایت کرد ، حمایت همیشه حمایت مالی نیست همین که فرصت و مجال آماده گردد و سالن و فضایی در اختیار آنعا بدهیم همین که یک مسئول در مراسم رو نمایی از یک کتاب حضور یابد و جای حساس در اختیار آنها قرار بگیرد مثل جشنواره ها و … اینها همه حمایت هستند نباید با تغییر دولتها این کار حتی اتفاق بیفتد و کسانی که با جریان انقلاب متضاد هستند حمایت شوند. الان این جریان در کشور وجود دارد و ما بیاییم در نمایشگاه بین المللی این کتاب ها را عرضه کنیم و در اختیار مردم قرار دهیم ؟؟و بگوییم می خواهیم عدالت را برقرار کنیم ، چه کسی گفته است با همه باید به یکسان برخورد نماییم ، نظام اسلامی باید زمینه ساز فلاح و رستگاری باشد نه اینکه به سمت لغزش.

 

سئوال: نظرتان در باره ی ممیزی کتاب چیست ؟؟

امام تاکید داشتند که بر روی کتاب و نشریات باید نظارت باشد و مقام معظم رهبری هم دیدگاهشان مشخص است .

در شورای عالی انقلاب فرهنگی در فروردین 89 مصوبه ای به تصویب رسید با عنوان اهدافۀ، سیاست ها و ضوابط نشر کتاب و این مصوبه شد قانون.

به عنوان مثال اگر یک کتاب ترویج عنصر ضد انقلاب کند این خلاف مصوبه  و خلاق قانون است، پس بحث سلیقه ای نیست و این قانون است و مجری قانون باید اجرا نماید. مثلا کتاب های «رضا براهنی»(شاعر و نویسنده) که علنا درخارج از کشور در مقابل جمهوری اسلامی موضع میگرد که حتی در دوره موسوم به اصلاحات نیز مجوز چاپ نداشت چرا مجوز چاپ میگرد و بسیاری دیگر از موارد که فرصت برای بیان آنها نیست.

dezmehrab-hoseini3

سئوال: در مورد فیلم های «عصبانی نیستم» و «قصه ها» لطفا نظرتون را بفرمایید با توجه به اینکه وزیر ارشاد حال گفتنده اند چرا می پرسید به این فیلم ها مجوز اکران داده شده چرا نمی پرسید  مجوز ساخت در کدام دوره صورت پذیرفته شده است؟؟؟

در مورد فیلم عصبانی نیستم فیلنامه ای که ارائه شده بود با فیلمی که ساخته شده بود کاملا متفاوت بود و کاملا ار فتنه 88 حمایت میکرد به همین خاطر ما مجوز اکران ندادیم و خلی هم رفت و آمد شد ولی ما مجوز ندادیم.

در مورد فیلم قصه ها هم خود کارگردانش گفته بود : «از مادر زاده نشده است کسی که نگذارد من فیلم بسازم، فیلم نساختن من به نوعی اعتراض بود، من پروانه ساخت نگرفته ام» خودشون میگن پروانه ساخت نگرفته اند یعنی در دوره ما هیچ مجوز ساختی داده نشده است

dezmehrab-hoseini1

مجری: در پایان اگر صحبتی دارید بفرمائید ؟

تاکید بنده برفعا لیت های ایجابی است یعنی نیروهای متعهد و متدین حضور فعالانه در حوزه های مختلف از جمله کتاب، شعر ، ادب، تئاتر و موسیقی، سینما و … داشته باشند. یعنی  همه شاهد توسعه کمی و هم ارتقاء کیفی باشیم البته در کنار آن هم باید مراقبت کنیم و دستگا های نظارتی کار خود را انجام دهند.

رهبر انقلاب در دیدارشان با شاعران و نیز حضور نیافت در نمایشگاه بین المللی کتاب گلایه های خود را بیان داشتند و کلا دلسوزان نظام از روند فعلی فرهنگ خرسند نیستند ، نه فقط بگوییم یک کتاب، تئاتر، فیلم و …. این یک روند است این یک مبانی فکری است که می گویند ما در حوزه فرهنگ وهنر مسئولیتی نداریم و خود هنرمندان باید بیایند و کارشان را انجام دهند و انگار که دولت فعالیتی نداشته باشد.   

اخبار مرتبط